Niepokojący ból oczu – przyczyny, objawy, leczenie
Schorzenia oka czy niegroźny objaw przemęczenia? Ból oczu może być trudny do zdiagnozowania przez laika. Wiadomo natomiast, że żadnej zmiany w odczuwaniu oka i widzeniu nie można lekceważyć. Niepokojący ból oczu może świadczyć o rozwoju poważniej choroby jak stan zapalny czy jaskra grożąca utratą wzroku. Niezbędne są więc badania i stałe kontrole u okulisty.
Co powoduje ból oczu i oczodołów
Ból oka sugeruje różne możliwości, dlatego tak ważne jest ich poprawne scharakteryzowanie i odpowiednie leczenie. Żaden z objawów towarzyszących nie może być zlekceważony, bez względu na to czy będą to: zaczerwienienie, łzawienie, światłowstręt czy pogorszenie widzenia.
Ból oczu i oczodołów wywołują:
- zapalenie spojówek i rogówki
- uraz oka
- obecność ciała obcego, np. rzęsy
- groźny ostry atak jaskry
- zapalenie nerwu wzrokowego
Leki na ból oczu
Zapalenie spojówek powoduje reakcje bólowe, pieczenie, łzawienie, zaczerwienienie i światłowstręt. Często towarzyszy mu uczucie piasku pod powiekami.
Objawy mogą być wywołane reakcją alergiczną, wirusową lub bakteryjną, dlatego do poprawnego zdiagnozowania zakażenia będzie potrzebna wizyta u okulisty. Zapalenie spojówek i rogówki często wywołuje złe użytkowanie soczewek kontaktowych. Ból nasila się wtedy przy ruchu powiek i może towarzyszyć mu pogorszenie widzenia. Przy pierwszych symptomach warto użyć kropli do oczu, które oczyszczą i nawilżą powierzchnię rogówki.
Ciało obce w oku może wywołać silny ból nasilający się przy mruganiu. Jeśli odłamek utkwił głębiej, odczucie będzie promieniowało do wewnątrz rogówki. Ból towarzyszy także zawsze urazom. W tym przypadku należy się jak najszybciej skontaktować się z lekarzem okulistą.
Ostry atak jaskry to bardzo silny ból oka i głowy z towarzyszącymi nudnościami, wymiotami, zamgleniem obrazu. Wokół źródeł światła mogą pojawiać się ?koła tęczowe?. Dodatkowo gałka oczna jest zaczerwieniona, a w badaniu palpacyjnym jest twarda.
Ból oczu przy poruszaniu może świadczyć o zapaleniu nerwu wzrokowego. Ostrość widzenia słabnie, pogarsza się także zdolność rozpoznawania barw. Zapalenie nerwu wzrokowego może być niestety zwiastunem dużo poważniejszych schorzeń, np. stwardnienia rozsianego.
Ochronno-kojące krople do oczu Thealoz Duo
Co potęguje ból oczu
Bardzo często spotykaną dolegliwością jest ból oczu od komputera, który nie pozwala wzrokowi ćwiczyć poprawnej akomodacji. Występuje wtedy charakterystyczny ból oczu przy patrzeniu na boki. Te objawy możemy zaliczyć do syndromu oka biurowego, na który wpływa nie tylko ekran monitora ale także ciepłe, suche powietrze z klimatyzacji.
- ograniczaj czytanie
- ogranicz oglądanie telewizji
- używaj kompresów z naparu świetlika
- przesypiaj odpowiednią ilość godzin
Źródło bólu oczu
Ból oczu przyczyny ma naprawdę różne, ale niekoniecznie zawsze związane z samym narządem wzroku. Ból oka może mieć swoje źródło w zapaleniu zatok czołowych i szczękowych, ale towarzyszy niejednokrotnie bólom głowy w przebiegu migreny i zapalenia naczyń (zapalenie tętnicy skroniowej). Niepokojący ból oczu zawsze powinien być przez nas konsultowany z lekarzem. Konsekwencje nieleczonej choroby oczu mogą się nam po prostu nie opłacić.
Ból oka a ciśnienie wewnątrzgałkowe
Gałkę oczną zdrowego człowieka wypełnia ciecz, której ciśnienie nieustannie się zmienia. Niemniej jednak nagłe podniesienie się tego ciśnienia może spowodować bardzo mocny ból. Z reguły ulega on intensyfikacji podczas dotykania oka lub poruszania gałką oczną.
Z jakiego powodu ciśnienie w oku wzrasta? Z reguły jest to konsekwencja postępującej jaskry, a czasami także mechanicznego urazu oka. W obydwu przypadkach konieczna jest interwencja lekarza. Wspomniana jaskra jest szczególnie niebezpieczną chorobą, która nieleczona potrafi bardzo szybko doprowadzić do całkowitej ślepoty.
Nie należy także doszukiwać się związku pomiędzy ciśnieniem tętniczym krwi, a ciśnieniem panującym w oku. Te dwie wartości nie mają ze sobą praktycznie nic wspólnego.
Ból oka a syndrom „oka biurowego”
Syndrom „oka biurowego” to bardzo częsta przypadłość osób wysilających wzrok w pracy (np. przy komputerze). Sytuację dodatkowo pogarsza suche powietrze lub wiatraki i klimatyzacja.
Świetnym antidotum na syndrom „oka biurowego” jest przepłukiwanie oczu specjalną solą fizjologiczną. Bardzo dobrze sprawdzają się także tak zwane 'sztuczne łzy’ (dostępne w aptekach bez recepty), czyli specjalne krople, które można z reguły zapuszczać nawet kilka razy dziennie. Być może warto zainteresować się równie skutecznymi okładami lub kompresami, które zadziałają kojąco na przemęczone oczy.
Ból oka a infekcja
Ból oka pojawia się bardzo często na skutek infekcji pojawiającej się gdzieś w obrębie oka. Kiedy przyczyną infekcji są bakterie, wtedy w kąciku oka z reguły pojawia się wydzielina ropna. Kiedy natomiast problem powodują wirusy, mamy do czynienia z zapaleniem rogówki lub spojówek. Bólu oka doświadczamy także wskutek zapaleń rogówki, twardówki, tęczówki lub tkanek oczodołu. We wszystkich powyższych przypadkach specjalista musi dokonać dokładnych oględzin. Leczenie w takiej sytuacji opiera się z reguły o antybiotyki oraz leki przeciwwirusowe i przeciwzapalne.
Co ciekawe, jedną z chorób wirusowych oka, która na ogół nie kojarzy się z tą częścią ciała, może być półpasiec. Dolegliwość ta wiąże się dużo częściej z wysypką oraz bólem w okolicach pasa. Okazuje się jednak, że istnieje także oczna postać półpaśca. Pojawia się ona się rzadko, niemniej wymaga bardzo szybkiego i zdecydowanego leczenia.
Ból oka w trakcie bólu głowy
Dotkliwe migreny oraz inne bóle głowy bardzo często występują w parze z bólem oka lub obojga oczu. Na szczęście w takiej sytuacji ból oka z reguły ustępuje wraz z bólem głowy. Tak czy inaczej, tego typu objawów absolutnie nie można lekceważyć. Jeśli w takiej sytuacji dodatkowo obserwujesz nudności, wymioty, zawroty głowy oraz światłowstręt, możesz być niemalże w stu procentach pewien, że Twój problem ma podłoże neurologiczne. Oczywiście chorobami neurologicznymi zajmuje się neurolog, niemniej jednak wizyta u okulisty z pewnością również Ci nie zaszkodzi.
Ból oka u dzieci
Ból oczu występuje u dzieci stosunkowo często. Niejednokrotnie zdarza się, że pojawia się on w parze wraz z bólem głowy. Wszystko to z reguły spowodowane jest złą oceną wady wzroku, a w konsekwencji nieodpowiednim dobraniem okularów. W takim przypadku oczy wykonują bardzo ciężką pracę starając się doprowadzić widziany obraz do formy jak najbliższej ideałowi. W efekcie oczy bardzo się męczą, co może spowodować dotkliwe bóle w ich okolicy, a nawet w obrębie całej głowy. Podobna sytuacja może zdarzyć się również człowiekowi dorosłemu, choć ktoś taki w przeciwieństwie do dziecka z reguły szybko orientuje się, że okulista lub optyk popełnił błąd i udaje się do niego z powrotem.
W jaki sposób lekarz stawia diagnozę?
Ustalenie źródła problemu jest zadaniem lekarza, gdyż tylko za pomocą wnikliwych pytań oraz specjalistycznych badań da się dokładnie określić powody bólu. Podczas ewentualnego badania lekarz musi dowiedzieć się od pacjenta jaki jest charakter bólu oraz stara się precyzyjnie zlokalizować jego źródło. Specjalista z reguły pyta również o objawy towarzyszące, na przykład pogorszenie lub nawet utrata widzenia (w jednym oku lub w obydwu), zaczerwienienie gałki ocznej, ból głowy, pojawienie się tak zwanego 'halo’ dookoła źródeł światła, nadwrażliwość na światło, podwójne widzenie, czy też ograniczenie ruchomości oka lub oczu. Tylko i wyłącznie tak dokładny wywiad jest w stanie doprowadzić do postawienia odpowiedniej diagnozy. Dlatego też jeśli zauważyłeś u siebie lub u kogoś ze swoich bliskich niepokojący ból oczu, pośpiesznie udaj się do odpowiedniego lekarza.