Niedobór witaminy B1

Witamina B1 jest związkiem rozpuszczalnym w wodzie, przechowywanym w organizmie w znacznych ilościach, ale ponieważ szybko ubywa go z organizmu, powinien być dostarczany codziennie z posiłkami mięsnymi. Sami doskonale wiemy, że nasz organizm nie ma lekko. Żyjemy w biegu, nie obcy jest nam stres, a posiłki jemy na wzór naszego stylu życia – najczęściej takie, które mamy pod ręką lub najszybsze przepisy do zrobienia. Witamina B1 odgrywa ważną rolę w wielu procesach chemicznych organizmu: bierze udział w trawieniu węglowodanów, tłuszczów i białka, które następnie są przetwarzane w energię. Witaminy B1 potrzebuje także nasz układ nerwowy, by nie odczuwać zmęczenia i szybko się regenerować. Tiamina wspiera krążenie krwi i funkcje poznawcze mózgu. I choć w kontekście przeciwutleniaczy mówi się przede wszystkim o witaminie C, to tiamina także posiada takie właściwości. Niedobór witaminy B1 może dotyczyć także nas, dlatego nie lekceważ tego problemu.

Przyczyny niedoboru witaminy B1

Niedobór witaminy B1 może ujawnić się w przebiegu poważnych chorób jak alkoholizm, niewydolność wątroby i nerek oraz u osób poddawanych dializie. W praktyce lekarskiej na co dzień spotyka się osoby względnie zdrowe, ale w rzeczywistości z ukrytymi niedoborami tiaminy jako skutek spożywania zbyt dużej ilości słodkości. Niedobory nie są do końca uzasadnione, ponieważ witaminę B1 można pozyskać z różnych źródeł a są nimi m.in. pieczywo, płatki, makaron, wieprzowina, ryby, jaja, groch, fasola, soja. Śladowe ilości witaminy B1 znajdziemy w mleku, owocach i warzywach. Nawet wegetarianie i weganie opierający swoją dietę na owocach i warzywach mogą dostarczyć do organizmu wystarczającą ilość tiaminy.

Jeszcze całkiem niedawno niedobór witaminy B1 powodował chorobę beri-beri, czyli skrajną postać awitaminozy. Występowała ona głównie wśród ludności azjatyckiej, która opierała swoją dietę na ryżu. Dziś produkty zbożowe są syntetycznie wzbogacane witaminą B1, by zapobiegać tej chorobie. Lukę stanowią osoby chore na celiakię, dlatego powinny one uważać na ryzyko niedoboru i stosować zróżnicowaną dietę.

Funkcje witaminy B1

Witamina B1 jest tak ważna, ponieważ koncentruje się w wielu kluczowych punktach organizmie jak wątroba czy jelita. Witamina B1 pomaga regulować pracę serca i bierze udział w tworzeniu płytek krwi. Jest także niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego, bo reguluje produkcję kwasu solnego. Umożliwia także normalne funkcjonowanie układu nerwowego, poprawia zdolności poznawcze i uczenia się. Jest także niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mięśni, a niedobór tiaminy w zaawansowanym stadium (beri-beri) prowadzi nawet do ich zaniku.

Objawy niedoboru witaminy B1

Zanim przejdziemy do sedna, warto wspomnieć jeszcze czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia niedoboru tiaminy. Będą to przede wszystkim złe nawyki żywieniowe, nadmierne odchudzanie, źle prowadzona dieta wegetariańska i wegańska. Mniejsze wchłanianie witaminy B1 dotyczy alkoholików, ponieważ toksyczne składniki z czasem upośledzają wchłanianie i niszczą błonę śluzową jelita cienkiego. Gorsze przyswajanie witaminy zauważa się także u osób z celiakią, które mają mniejszą ilość zdrowych kosmków jelitowych niż przeciętna osoba zdrowa.

Niedobór witaminy B1 – objawy:

  • Osłabienie mięśni, skurcze, sztywność
  • Mrowienie, drętwienie w ciele
  • Zmęczenie
  • Problemy trawienne, utrata apetytu, nudności, zaparcia
  • Luki w pamięci, drażliwość, depresja
  • Osłabienie wydolności, słabsze serce

Objawy choroby ber-beri:

Objawy rozwiniętej choroby beri-beri zależą od tego, którego układu dotyczy: sercowo-naczyniowego (odmiana mokra) lub nerwowego (odmiana sucha). Objawy mokrego beri-beri to: męczliwość, bolesne obrzęki, duszność, przyspieszone bicie serca. Objawy suchego beri-beri to: osłabienie i bolesność mięśni, osłabienie czucia, trudność z mówieniem, koncentracją, wymioty, a w skrajnym przypadku zanik mięśni. Noworodki z niedoborem witaminy B1 mają słabsze odruchy, częste wady serca i nie wydają dźwięków jak zdrowsze dzieci w ich wieku.

Witamina B1 Forte dla prawidłowego fukcjonowania serca

Leczenie niedoboru witaminy B1

Niedobory witaminy B1 łatwo uzupełnić przyjmując suplementy diety z witaminą B1, najlepiej w trakcie jedzenia popijając wodą. Największe zapotrzebowanie na tiaminę mają kobiety w ciąży a także dorośli mężczyźni i kobiety. Jeśli twoja dieta jest bogata w węglowodany, koniecznie przyjmuj zwiększone dawki witaminy B1, ponieważ jesteś w grupie ryzyka niedoborów. Poziom witaminy B1 zmniejszają przyjmowane doustnie środki antykoncepcyjne i antybiotyki (pewnie zauważyłeś, że w czasie choroby nie masz ochoty na mięso). Najlepiej jest łączyć ze sobą w codziennej diecie różne źródła tiaminy: produkty z pełnego ziarna: makaron, chleb, ryż, mięso, rośliny strączkowe i orzechy: fasola, groch, słonecznik, soja, orzechy ziemne i nerkowca, warzywa jak kalafior, szpinak i wodorosty, drożdże. Pamiętajmy, że rzadko kiedy niedobór witaminy B1 występuje sam, dlatego przyjmowanie witaminy B może nie wystarczać. Wybierz lepiej kompletny zestaw witamin z grupy B i przyjmuj dodatkowo inne minerały i witaminy, aż poczujesz się lepiej. Powrót do zdrowia może potrwać około 2 tygodnie do miesiąca.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.