Niedobór potasu
Potas jest jednym z podstawowych składników mineralnych występujący w organizmie, obecny we wszystkich komórkach naszego ciała. To jeden z czterech znanych nam elektrolitów, co oznacza, że obok sodu, chlorku i wodorowęglanu, przenosi impulsy elektryczne. W pojedynkę odgrywa ważną rolę w utrzymaniu prawidłowego poziomu ciśnienia krwi i optymalnego nawodnienia organizmu. Pośrednio wpływa na stan mięśni (w tym najważniejszego – serca) i nerwów. Niedobór potasu jest znanym przypadkiem medycznym, który określono jako hipokalemia. Może powodować wiele objawów o stopniu nasilenia adekwatnym do nasilenia niedoboru.
Objawy niedoboru potasu
Osłabienie i skurcze mięśni
Komórki mięśniowe potrzebują nie tylko białka, tłuszczu i cukru czyli ogólnie rzecz ujmując energii, ale także potasu. Przekonamy się o tym, gdy pijemy zbyt mało wody podczas treningu czy po prostu upalnego dnia spędzonego na dworze. Nagle czujemy się zmęczeni, opadamy z sił i nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Mięśnie są nie tylko osłabione, ale łapią je skurcze. Skrajnie niski poziom potasu może wywołać nawet porażenie mięśni. Co bardzo ważne z punktu funkcjonowania organizmu, nie zapominajmy, że najważniejsze mięśnie to nie biceps i triceps a serce i płuca, które kurczą się i rozkurczają pozwalając nam oddychać – stąd objaw spłycenia oddechu przy hipokalemii.
Ból brzucha, wzdęcia i skurcze mięśni gładkich
Mięśnie oplatają całą strukturę kostną, dlatego niedobór potasu wpływający na ich zachowanie może okazać się dotkliwszy niż przypuszczamy. Jelita poruszające się ruchem perastyltycznym mogą pracować mniej intensywnie, a to zapewnia nam zaparcia, ból brzucha, wzdęcia i bolesne skurcze. To znak, że należy uzupełnić poziom potasu. Na przyszłość pamiętajmy co wypłukuje potas z organizmu – alkohol, kawa i leki moczopędne. Oprócz potasu wypłukujemy także duże ilość magnezu, dlatego zastanów się czy nie potrzebujesz także takiej suplementacji.
Zaburzony rytm serca
Było o osłabieniu mięśni, ale raz jeszcze warto wspomnieć o sercu – najważniejszym z nich. Na jego przykładzie łatwo dostrzec rolę potasu w organizmie. Rytmiczne skurcze serca są wywoływane przechodzącymi przez nie impulsami elektrycznymi. Przewodnikiem dla nich jest potas, który reguluje rytm pracy serca. Jeśli go zabraknie pojawia się kołatanie i niepokój, bo czujemy, że nasze serce bije zbyt szybko. To oczywiste zagrożenie życia i zdrowia wszystkich osób z problemami krążeniowymi, dlatego zaleca się im przyjmowanie suplementu diety na serce z potasem, np. Potas Olimp.
Zawroty głowy i omdlenia
Ten objaw niedoboru potasu jest związany z częstszym oddawaniem moczu i utrzymującym się, niezaspokajanym pragnieniem. Zniżki potasu powodują, że nerki nie trzymają moczu, dlatego częściej chodzimy do toalety. Spada przy tym ciśnienie krwi, dlatego możemy czuć się nie pewnie na nogach, a nawet zemdleć.
Drętwienie i mrowienie
Niskie stężenie potasu powoduje słabsze przewodnictwo nerwowe, co kończy się częstym drętwieniem rąk i nóg. Może towarzyszyć temu nieprzyjemne mrowienie i pieczenie.
Jak tracimy potas?
Potas tracimy na bieżąco w ciągu dnia, dlatego bezustannie musimy go dostarczać do organizmu. Zwiększoną utratę potasu wywołuje:
- Wysiłek fizyczny
- Upał, korzystanie z sauny i solarium
- Osłabienie organizmu w chorobie
- Pocenie
- Restrykcyjna dieta odchudzająca
- Środki przeczyszczające i moczopędne
- Biegunka i wymioty
- alkohol, kawa, herbata
- niektóre leki na układ krążenia
Jak uzupełnić potas w organizmie?
Dużo potasu zawierają owoce tropikalne: morele, figi, rodzynki, daktyle, ale także dobrze nam znane warzywa: sałata, kapusta, szpinak, marchew, seler, ziemniaki, brokuły, brukselka, pomidory, natka pietruszki a także cytrusy cytryny, grejpfruty, pomarańcze, banany, awokado.
NeoMag skurcz z Potasem regulującym pracę mięśni
Niedobór potasu a niedobór magnezu
Niedoborom potasu łatwo zaradzić spożywając większe ilości jego naturalnych źródeł lub przyjmując potas w tabletkach, ale aby nie narazić się na powrót dolegliwości i zwiększyć skuteczność podejmowanych działań warto pomyśleć o magnezie. Niski poziom magnezu odpowiada za niski poziom potasu, bo zwiększa jego wydalanie z moczem. W ten sposób nawet regularnie dostarczane dawki potasu nie przyniosą spodziewanych efektów, a nam wciąż będą dokuczać objawy. Sposobem na uzupełnienie potasu może być już sama suplementacja magnezem – wybór należy do ciebie. Niedobór magnezu sprzyja niedokrwieniu a co za tym idzie niedotlenieniu serca. Niedobory magnezu są bardzo częste, dlatego nie zaryzykujesz przyjmując go dodatkowo z tabletkami, a zawsze prędzej czy później, prowadzą do niedoboru potasu. Magnez możemy uzupełniać wraz z wodą, ale sprawdzajmy ile jonów magnezu znajduje się na każdy jej litr. Podobnie róbmy kupując preparaty magnezowe z apteki, bo wartości mogą się znacznie różnić pomiędzy producentami.
Nie dawno trafiłem na ostry dyżur z zaburzeniami oddychania oraz dużym kołataniem serca, cierpły mi również kończyny i miałem momenty utraty świadomości. Zrobili mi badania, wyszło mi trochę podwyższone ciśnienie i niedobór potasu. Lekarze stwierdzili, że właśnie obniżony poziom potasu wywołał te objawy. Problemy z oddychaniem pojawiły się około 2 tygodni wcześniej. Ciągle czułem, że brakuje mu powietrza w klatce piersiowej i co chwile musiałem głęboko nabierać powietrza, omdlenia też się zdarzały. Lekarz zalecił mi jeść dużo owoców tropikalnych, a także marchewkę, pomidory itp. Powiedział też, że należy uzupełnić poziom magnezu w organizmie, ponieważ to ona odpowiada za przyswajanie potasu. Przypisał mi NeoMag i Kaldyum, po czym wypuścił mnie do domu. Po jakim czasie leki zaczną działać i będę mógł poczuć się normalnie? I czy jest to możliwe, że w nocy nie odczuwam żadnych dolegliwości, a gdy wstanę z łóżka i porządnie się przebudzę znowu, zaczynam mieć problemy z oddychaniem i zawrotami głowy.
Naprawdę nie sądziłem, że niedobór potasu może być przyczyną, aż tak wielu problemów ze zdrowiem. Jest to naprawdę bardzo przerażające – do tej pory wydawało mi się, że moje problemy związane są przede wszystkim z wyniszczającym trybem życia, stresem oraz brakiem odpowiedniej ilości snu oraz odpoczynku, ale chyba też dopadły mnie niedobory witamin, w tym właśnie potasu (wnioskuje po wszystkich wymienionych w artykule objawach).
Czy można z góry założyć, że każdy kto je dość nieregularnie i raczej stołuje się na mieście ma niedobory potasu czy innych witamin? Nie chciałbym przedawkować (z tego co wiem to również niekorzystne dla organizmu, jak spore braki jakiś substancji), może warto wykonać w tym kierunku jakieś badania i czy są one miarodajne? Do tej pory raczej nie byłem zwolennikiem gotowych suplementów, ale chyba najwyższy się czas do nich przekonać, ponieważ często odczuwam różnorodne dolegliwości i może właśnie gotowe tabletki pomogłyby się z nimi skutecznie uporać i tym samym zapewnić lepsze samopoczucie.
Niedobór potasu to chyba choroba naszych czasów. Prawie każdy skarży się na różnorodne dolegliwości – ja na początku starałam się uzupełniać braki domowymi sposobami, ale potem przerzuciłam się na gotowe suplementy diety, ponieważ są znacznie bardziej komfortowe i wygodne w stosowaniu. Nie oznacza to jednak, że nie staram się pamiętać o zdrowym żywieniu, bo moim zdaniem to właśnie ono powinno odgrywać najważniejszą rolę w dodawaniu organizmowi witamin i innych niezbędnych składników – dlatego też często sięgam po pomidory i inne owoce czy warzywa sezonowe, a także po bakalie, które są świetnym źródłem potasu, a także innych świetnie działających na organizm i dobre samopoczucie składników.
Słyszałam, że podobno wszystkie warzywa i owoce o czerwonym oraz zielonym zabarwieniu są doskonałym źródłem potasu i jednocześnie także magnezu. Czy ktoś zorientowany w tym temacie może potwierdzić tę informację czy to jest tylko powtarzany przez wielu mit żywieniowy? To byłoby bardzo cenne dla mnie informacja.
Moja nastoletnia córka jest sportowcem, czyli z tego co dowiedziałam się, czytając artykuł jest jeszcze bardziej narażona na niedobór potasu. Niestety nie umiem zmienić jej nawyków żywieniowych. Z opisanych produktów, które naturalnie zawierają potas lubi tylko banany i pomarańcza. Chciałabym się dowiedzieć, czy suplementacja potasu w tabletkach jest w pełni bezpieczna dla dziecka w tym wieku? Obawiam się, że niestety prędzej czy później niedobór potasu jej zaszkodzi. Na dodatek często miewa zawroty głowy, co jeszcze bardziej mnie niepokoi. Czy zawroty te mogą być spowodowane czymś innym niż niedobór potasu? Muszę z nią niezwłocznie udać się do lekarza, czy wystarczy jeżeli będę uważnie obserwowała jej objawy i podawała banany i pomarańcza?
Artykuł okazał się bardzo przydatny, Znalazłam go w sieci przypadkowo, ale dzięki niemu uświadomiłam sobie na co narażona jest moja córka uprawiając sport szczególnie w upalne dni. Proszę bardzo o odpowiedzi na nurtujące mnie pytania, ponieważ zdrowie dziecka jest dla mnie najważniejsze.
Przez dłuższy czas borykałam się z rożnymi problemami zdrowotnymi. Byłam słaba, drżały mi mięśnie. Po jakimś czasie pojawiło się niepokojące kołatanie serca. Byłam naprawdę mocno przerażona. Udałam się do lekarza pierwszego kontaktu. ten bezradnie rozłożył ręce, zalecił odpoczynek i dał skierowanie do kardiologa. Oczywiście na wizytę trzeba było sporo poczekać. A ja z dnia na dzień czułam się coraz gorzej.
Z biegiem czasu zaczęłam odczuwać wzmożone pragnienie. Musiałam co chwilę biegać do toalety. Zaczęłam nawet podejrzewać u siebie cukrzycę. Byłam na prawdę przerażona, przecież to choroba z którą musiałabym się zmagać do końca życia. Na szczęście w między czasie zmieniłam lekarza rodzinnego. Pani doktor stwierdziła, że moje dolegliwości mogą wynikać z niedoboru potasu. Zaleciła dietę, która pomogła uzupełnić niedobory. Ponadto zaczęłam przyjmować suplement diety. Praktycznie z dnia na dzień poczułam poprawę. Serce przestało boleśnie kołatać, nie mdlałam, nie bolały mnie mięśnie. Moje życie wróciło do normy.