Groźne zawroty głowy

Jeśli przy porannym wstawaniu przed oczami przelatują ci mroczki lub miewasz problemy z utrzymaniem równowagi podczas wykonywania prostych czynności, to jesteś w kilkuprocentowej grupie osób skarżących się na groźne zawroty głowy. To nie choroba, lecz objaw, że w twoim organizmie zachodzą zmiany ? czasem naturalne, ale niekiedy wymagające interwencji lekarza. Poznaj przyczyny i możliwości leczenia zawrotów głowy, ale przede wszystkim nie bagatelizuj tego problemu.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli zawroty dokuczają ci sporadycznie, prawdopodobnie nie masz się czym martwić. Gorzej, jeśli są na tyle uciążliwe, że zaburzają życie osobiste i zawodowe, w znacznym stopniu upośledzają normalną, codzienną aktywność i negatywnie wpływają na stan psychiczny. Możesz odczuwać brak równowagi, uczucie ściągania w bok, kołysania lub wirowania przestrzeni czy spadania. Nieprawidłowa praca błędnika może skutkować także innymi przykrymi dolegliwościami: nudnościami, wymiotami, szumami w uszach, poceniem i bólami głowy. Odwiedź lekarza jeśli wydaje ci się, że zawroty głowy stały się bardziej nasilone, częstsze lub z jakiegoś innego powodu przeszkadzają ci w życiu.

Źródło problemu

Przyczyny zawrotów głowy są zróżnicowane. Od najbardziej oczywistej choroby błędnika po zmiany ośrodkowego układu nerwowego. Lekarz ustala diagnozę na podstawie innych współtowarzyszących zaburzeniu objawów, dlatego na wizycie powiedz mu o wszystkich odczuwanych dolegliwościach. Nie lekceważ lekkich objawów ani silnych ataków, bo oba przypadki mogą świadczyć o groźnej chorobie. Jeśli dolegliwości nasilają się lekarz przyjmie cię natychmiast do szpitala i rozpocznie leczenie.

Jak wygląda badanie?

Już sam wywiad pozwoli ustalić konkretny obszar występującego zaburzenia. Lekarz przeprowadzi test równowagi oraz badania laryngologiczne, okulistyczne i neurologiczne. Krew do badania poziomu glukozy i cholesterolu pomoże wykluczyć ewentualną cukrzycę. Zastosowanie znajduje wiele badań takich jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, badanie USG przepływów w tętnicach (tzw. „Doppler”), zdjęcie rentgenowskie kręgosłupa szyjnego i wiele innych.

Miłorząb japoński zalecany przy niskim ciśnieniu

Dlaczego błędnik choruje?

Błędnik to niewielki narząd usytuowany w uchu wewnętrznym. Odpowiada za zmysł równowagi, a więc prawidłową interpretację docierających z zewnątrz bodźców i kierowanie odpowiedzią na nie. Nerw przedsionkowo-ślimakowy przewodzi bodźce słuchowe oraz przekazuje informacje o położeniu i równowadze ciała. Chory błędnik, zaburzony nerw lub ośrodki w mózgu odpowiedzialne za równowagę mogą powodować prawdziwe zawroty głowy.

Możliwe przyczyny tego stanu to:

 • Uszkodzenie ucha wewnętrznego
 • Zapalenie nerwu przedsionkowo-ślimakowego
 • Zmiany neurologiczne na skutek uszkodzenia mózgu lub móżdżku

Inne przyczyny zawrotów:

 • Niedociśnienie tętnicze, którego objawem są zawroty głowy przy wstawaniu
 • Nadciśnienie tętnicze (także źle leczone)
 • Hipoglikemia czyli zbyt niski poziom cukru we krwi
 • Zespół niskiego rzutu czyli nieprawidłowa praca serca u osób starszych
 • Niewydolność układu krążenia zaburzająca pracę mózgu
 • Zwężenie tętnic szyjnych i kręgowych zaopatrujących mózg w krew
 • Zmiany zwyrodnieniowe odcinka szyjnego kręgosłupa, przebyte urazy kręgosłupa
 • Wysoka gorączka, alkohol
 • Zawroty głowy przy nerwicy spowodowane stresem

Leczenie zawrotów głowy

Ile przyczyn, tyle możliwości leczenia. Pamiętajmy, że zawroty głowy są tylko objawem, który ustąpi po wyeliminowaniu prawdziwego źródła problemu. Jeśli zaburzenia są bardzo nasilone (zawroty głowy i mdłości) wtedy można je zmniejszyć podając leki uspokajające lub przeciwwymiotne. Sporo przyczyn zawrotów głowy jest związanych z utrudnionym przepływem krwi czy to na skutek niskiego ciśnienia czy nieprawidłowej pracy serca lub zwężenia naczyń krwionośnych, dlatego jednym z popularnych sposobów leczenia zawrotów głowy jest rozrzedzenie krwi, np. tabletkami nasercowymi. Przyczynowe leczenie farmakologiczne wiąże się ściśle z rozpoznaniem określonej jednostki chorobowej, o czym zawsze decyduje lekarz.

Groźne zawroty głowy mogą okazać się stanem przejściowym. Zawroty głowy w ciąży są bardzo rozpowszechnione szczególnie w pierwszym trymestrze i są związane ze spadkiem ciśnienia, co nie powinno nas szczególnie niepokoić. Jeśli masz wątpliwości udaj się do lekarza, aby zbadać, czy na pewno nic ci nie dolega.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.