Niedobór chromu – źródła, zapotrzebowanie i funkcje

Chrom to składowy element wielu enzymów trawiennych, który odpowiada za spalanie tłuszczu.

Czym dokładnie jest chrom?

Chrom występuje w organizmie w śladowych ilościach. Bardzo więc istotne jest zaspokajanie jego dziennej dawki. Chrom pomaga w uniknięciu chorób cywilizacyjnych jak miażdżyca czy cukrzyca. Warto znać źródła chromu oraz wiedzieć jak wypływa korzystnie na nasze zdrowie oraz szczupłą sylwetkę.

Chrom jest pierwiastkiem czystym i metalicznym o srebrnej barwie. Używa się go do produkcji maszyn, wielu narzędzi chirurgicznych, do produkcji farb, do barwienia tkanin oraz przy tworzeniu ceramiki. Jakie znaczenie więc posiada dla naszego zdrowia?

Zapotrzebowanie na chrom.

W ludzkim organizmie jest około 6 gramów chromu. Dziennie, dorosły człowiek potrzebuje 0,2 miligrama chromu (oczywiście wartość ta ulega zmianie ze względu na tryb życia, aktywność, rozwój czy masę). Najwięcej tego pierwiastka potrzebują kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz ludzie aktywni fizycznie. Chrom wypłukiwany jest z organizmu wraz z moczem.

Dzięki chromowi, możliwa jest synteza węglowodanów, lipidów oraz białek. Pośrednio chrom wpływa na wydzielanie insuliny przez trzustkę, jest składowym czynnikiem tolerancji glukozy, więc pomaga także w leczeniu cukrzycy.

Absorpcję chromu poprzez układ pokarmowy wspomaga witamina C i błonnik. Negatywnie na przyswajanie wpływa wapń, mangan, cynk oraz żelazo. Chrom broni nasz układ krążenia przed wieloma chorobami – normalizuje poziom cholesterolu oraz obniża poziom LDL na rzecz HDL.

Chrom a otyłość.

Odpowiednia ilość chromu w organizmie pomaga w spalaniu tłuszczu, odpowiedniej przemianie materii oraz pozwala na utrzymanie właściwej wagi ciała. Dodatkowo, ten pierwiastek stymuluje trzustkę (wytwarzanie insuliny) co pozwala zmniejszyć łaknienie. Dlatego też chrom stał się nieodłącznym składnikiem wielu suplementów na odchudzanie. Działanie hamujące napady głodu i przyspieszające spalanie tłuszczu zostało odkryte, gdy podczas badań nad cukrzycą typu II chrom okazał się idealnym stymulantem trzustki.

Wpływ niedoboru chromu na organizm ludzki.

Zróżnicowana dieta pozwala w 100% uniknąć niedoboru chromu. Jednakże gdy nasza dieta staje się uboższa w minerały, możemy łatwo dostrzec niedobór chromu. Efektami są:

Cukier wpływa negatywnie na poziom chromu w organizmie, dlatego warto zadbać o odpowiednią dawkę dzienną.

Najlepsze źródła chromu.

Do podstawowych źródeł chromu zaliczamy:

  • pełnoziarniste pieczywo, razowa mąka, makaron, kiełki pszenicy oraz kasze;
  • owoce morza, ryby (halibut);
  • wołowina, wątróbka oraz kurze jaja;
  • groszek, brokuły, cebula, kukurydza, jabłka;
  • drożdże piwne;

Spożywanie dobrych źródeł chromu nie wystarczy. Warto zadbać o jego przyswajalność, dlatego polecamy łączyć powyższe składniki z:

  • warzywami i owocami (zwłaszcza tymi zawierającymi witaminę C) – kalafior, papryka, ziemniaki, kiszonki, czarna porzeczka, cytrusy, truskawki i banany;
  • błonnikiem.

Badania wskazują, że przetworzone jedzenie zawiera dużo mniej chromu i różnych witamin niż te nieprzetworzone. Różnica sięga nawet 60%!

Przedawkowanie chromu.

Omówiliśmy już czym jest chrom, dlaczego jest ważny i co powoduje jego niedomiar. Teraz pod lupę weźmiemy jego nadmiar. Otóż w zbyt dużym stężeniu chrom negatywnie oddziałuje na pracę tarczycy, powodując jej rozregulowanie. Jest to częsty przypadek, wśród ludzi biorących suplementy wspomagające odchudzanie.

Długotrwałe przedawkowywanie chromu prowadzi do:

Podsumowując, chrom to bardzo ważny pierwiastek, który mimo tego iż występuje w organizmie śladowo, odgrywa niezwykle ważną rolę. Pomaga w leczeniu cukrzycy typu II oraz oddala ryzyko chorób układu krążenia. Dodatkowo wspomaga chudnięcie, wpływa na przemianę materii oraz zmniejsza łaknienie. Co najważniejsze, wpływa dobrze na nasz nastrój, koncentrację oraz szeroko rozumiane samopoczucie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.