Niedobór wapnia

Wapń jest ważnym minerałem niezbędnym dla funkcjonowania organizmu, wykorzystywanym do stabilizacji ciśnienia krwi, budowania mocnych kości i zębów. Każdy z nas powinien dostarczać organizmowi optymalnej (nie mylić z niezbędną) dawki tego związku z codziennym pożywieniem, ale dobrze wiemy jak rzeczywistość rozmija się nieraz z oczekiwaniami. W tym przypadku oczekiwania ma nasz organizm i nie może czekać czy zwlekać z dostawami wapnia, dlatego czasem reaguje na to osłabieniem, a my odczuwamy skutki uboczne niedoboru. Niedobór wapnia można uzupełniać suplementami diety, ale kiedy i dla kogo są one potrzebne czy niezbędne, dowiesz się z tego artykułu.

Objawy niedoboru wapnia (hipokalcemii)

Ponadto skrajny i utrzymujący się niedobór wapnia może prowadzić do rozwoju wielu chorób, a są to m.in.:

Jak rozpoznać niedobór wapnia?

Wapń jest jednym z najważniejszych alkaicznych składników mineralnych. Tuż obok niego znajdują się potas, magnez, tlenek krzemu, żelaza, sodu, siarki. Większość z nas ma nie tylko niewystarczający zasób wapnia w diecie, ale także pozostałych wymieniowych związków. Jeśli ciało odczuwa niedobory minerałów alkaicznych, to będzie starało się nadrobić te straty pobierając wapń z zębów, kości i innych narządów.

W konsekwencji prowadzi to do rozwoju chorób jak osteoporoza czy demineralizacja szkliwa, kości są podatniejsze na złamania. To tylko skutek uboczny niedotlenienia ciała z niedoboru wapnia, które układ stara się zrekompensować. Tych oznak nie należy lekceważyć, ponieważ mogą skończyć się jeszcze groźniejszymi powikłaniami. Wapń to nie tylko budulec kości o czym powtarza się niemal bez końca, ale naturalny antybiotyk chroniący przed wirusami i bakteriami. Zwiększa poziom tlenu we krwi docierającego do każdej komórki naszego organizmu. Jak wiadomo szkodliwe beztlenowce nie są w stanie przetrwać długo w środowisku bogatym w tlen.

Co zawiera wapń?

Jedzenie produktów bogatych w wapń to tylko jeden ze sposobów walki z niedoborami. W rzeczywistości niedobór wapnia rzadko kiedy występuje sam, a raczej w towarzystwie innych minerałów alkaicznych. Warto o tym pamiętać przed przystąpieniem do suplementacji. Przyjmowanie wapnia może nieść ze sobą skutki uboczne w postaci wytrącania kamieni, dlatego bezpieczniejszym wyborem w przypadku kamicy jest zażywanie krzemionki pozbawionej takich efektów. Jedz nie tylko produkty zasobne w wapń, ale pozostałe składniki alkaiczne diety jak:

  • Warzywa
  • Świeże zioła
  • Owoce
  • Super food, np. tofu
  • Stawiaj na surową żywność, prostą, smaczną i zdrową

Unikaj:

  • Nadużywania mięsa i nabiału
  • Słodkiej, przetworzonej żywności

To prosty i skuteczny sposób na zachowanie zasadowego pH organizmu i tym samym zdrowia. Choć może to wydawać się zaskakujące, to duże ilości wapnia znajdziemy w zielonej pietruszce, suszonych morelach, białej fasoli i nasionach soi. Wapń znajdziemy co prawda w mięsie i nabiale, ale nasz organizm lepiej przyswaja go z źródeł roślinnych niż zwierzęcych. Ponadto zbyt duże ilości wypijanego mleka spowodują szybko ponowną demineralizację kości. Mit jakoby mleko było bogate w wapń jest więc obalony, ponieważ źródeł wapnia możemy szukać w naprawdę ogromnej ilości produktów. Pamiętajmy, że wraz z wapniem często tracimy także witaminę D, dlatego zastanów się czy nie potrzebujesz suplementów zawierających te oba składniki jak D-Vitaminium Calcium.

Suplement diety Ostercal w niedoborach wapnia i osteoporozie

Co zyskamy przyjmując wapń

Uzupełnianie codziennej diety preparatami wapnia jest zalecane osobom z nadciśnieniem. Wapń podnosi poziom dobrego cholesterolu we krwi, który z kolei wpływa na zmniejszenie tego złego. Podejrzewa się, że jego podawanie może przeciwdziałać rozwojowi otyłości, gdyż wiąże on kwasy tłuszczowe, zmniejszając tym samym ich wchłanianie z żołądka. Wapń zmniejsza głód i reguluje gospodarkę wodną, dlatego jest zalecany wszystkim osobom odchudzającym się oraz mającymi objawy metaboliczne (wyjątek stanowią osoby z chorą tarczycą). Wapń wzmacnia działanie leków przeciwzapalnych.

Absorpcję wapnia i innych minerałów zaburza wiele chorób przewodu pokarmowego, dlatego warto zastanowić się nad dodatkową suplementacją witamin i minerałów przez pacjentów lekarzy – gastrologów. Wapń trudno przedawkować spożywając jego naturalne źródła, ale ten przyjmowany w tabletkach już owszem. Oznakami będą nudności i wymioty, biegunka, czyli standardowe objawy przedawkowania większości preparatów witaminowych i mineralnych. Pamiętaj, że niedobory wapnia są coraz częstsze już u małych dzieci, dlatego pomyśl o dodatkowej suplementacji dla swojego dziecka. Możesz podawać mu suplementy diety w płynie o owocowym smaku, które będą lepiej tolerowane przez malucha.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.