Nerwica. Jak leczyć?
Leczenie nerwicy wymaga czasu i zaangażowania, które będzie wynikało z chęci przyjęcia pomocy przez samego chorego. Długość leczenia będzie uzależniona od stanu fizycznego, nerwowego i cech temperamentu. Nerwice ujawniają się w momencie, gdy tracimy kontrolę nad własnym życiem, przerasta nas natłok problemów i przygniata stres. U ich podłoża leżą często traumatyczne, prześladujące przeżycia jak utrata kogoś bliskiego czy stres pourazowy.
Jak leczyć zaburzenia nerwicowe
Leczenie nerwicy wymaga uzmysłowienia sobie kilku ważnych prawd o życiu i nas samych. Przede wszystkim zaprzestania stawiania się w roli ofiary i przejęcia ponownej kontroli nad sobą samym. Musimy czuć, że to my jesteśmy sprawcami naszych dalszych wydarzeń życiowych. Podejmowane co dzień wybory mogą przybliżyć bądź oddalać nas od zdrowia i choroby. Rozpamiętywanie, lęk, żywiona niechęć i uraza działają destrukcyjnie przede wszystkim na nas, ale także na naszych bliskich – rodzinę, znajomych i przyjaciół. W konsekwencji możemy stracić ich wszystkich, gdy w obawie przed światem zewnętrznym wycofamy się z niego całkowicie do własnego Ja. To tylko pogłębi nasz stan niezrozumienia, osamotnienia, które będą karmić nasze wewnętrzne lęki. W końcu urośnie do takich rozmiarów, że nie tylko będziemy się bać, ale pozbawimy siebie szansy na normalne życie. Nikt nie musi cierpieć, jeśli tego nie chce. Jedynym wyjściem jest przyjęcie pomocy z zewnątrz – bliskich, psychoterapeuty, rodziny. Zrozumienie swoich objawów pozwala przerwać niekorzystne bodźce i zachowania.
Tabletki uspokajające bez recepty
Leczenie nerwicy
Nerwice występują w wielu postaciach i każda z nich wymaga specyficznego leczenia, które dodatkowo będzie uzależnione od indywidualnych cech pacjenta. Nerwica może objawiać się w postaci fobii przed konkretnymi sytuacjami, napady lękowe niezależne od sytuacji, lęk uogólniony, który przekładamy na siebie lub swoich bliskich, nerwica natręctw polegająca na powracających wciąż myślach i czynnościach, stres pourazowy. Nerwice utrzymują się przez dłuższy czas, powodują narastanie lęków i fobii. Czasami aby przespać spokojnie noc sięgamy po leki nasenne, ale nie jest to wyjście, które pomoże uporać się z problemami. Leki uspokajające, np. Benospokój na bazie ziół mogą być przyjmowane sporadycznie, gdy wymaga od nas tego sytuacja. Łagodzenie objawów nerwowości i lęku pomogą zredukować naturalne zioła lecznicze tj. lawenda, melisa, kozłek lekarski. Pamiętajmy, że tak jak inne substancje aktywne, także naturalne rośliny posiadają skutki uboczne. W niektórych wypadkach po ich zażyciu możemy odczuwać senność, która będzie utrudniała poruszanie się autem czy obsługę maszyn.
Zaburzenia somatyczne
To grupa zaburzeń nerwicowych, w których pacjenci skarżą się na niedomagania fizyczne, pomimo dobrych wyników zdrowotnych. Tak wiele osób cierpi w dzisiejszych czasach na bóle brzucha, zaparcia, rozwolnienia, wrzody żołądka i dwunastnicy, niezdiagnozowane przez lata migreny. Leczenie chorób somatycznych polega na rozluźnieniu ciała pozostającego w ciągłym skupieniu i gotowości, w które wpędza je lęk. Nerwica w zaburzeniach somatycznych wymaga od nas uspokojenia nerwów, które rządzą naszym ciałem. Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie uprawiania sportu. W bolesności żołądka i skurczach jelit pomoże No-Spa. Bóle głowy znośmy masażem, technikami relaksacyjnymi, snem.
Neurastia
Neurastia to rodzaj nerwicy, która polega na odczuwaniu obezwładniającego zmęczenia. Możemy czuć się niewyspani po kilkunastu godzinach snu, jesteśmy markotni, pozbawieni energii, słabi psychiczne i fizycznie. To szczególnie niekorzystne dla osób młodych, które uczą się lub pracują i wymaga się od nich ponadprzeciętnej sprawności. Osłabienie i wyczerpanie, brak chęci do działania uniemożliwia poszerzanie swoich możliwości, izoluje od środowiska, które dotąd zdawało się dla nas pozytywną odskocznią od szarości dnia. Neurastia może wynikać także z niedoborów witamin i minerałów, które dotyczą większości społeczeństwa. Przyjmując suplementy diety jak Vita Complex Żeń-szeń przez minimum miesiąc możemy odczuć poprawę, ale pełen efekt będzie zauważalny po kilku miesiącach.
Organizm musi bowiem mieć czas na zregenerowanie i powrót do zdrowia. Aby wspomóc pracę mózgu możemy przyjmować kompozycje wyselekcjonowanych składników, które poprawią naszą uwagę, koncentrację i pamięć, np. Bonimed Ginkobon Forte. Mogą je przyjmować także dzieci, które mają problemy w szkole, bo nie zapominajmy, że także młodsi cierpią na różnego rodzaju zaburzenia nerwicowe. Dla mózgu bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny snu i jedzenia. Nie omijajmy posiłków, kładźmy się spać o regularnej porze, korzystajmy z sezonowych produktów spożywczych. Takie wzmocnienie organizmu od środka będzie dobrym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy mają wrażenie, że opuściły ich wszystkie siły. Pamiętajmy, że chorują osoby, które o siebie nie dbają – zaniedbują psychikę i ciało, które ze sobą współdziałają.