Mango – właściwości, wartości odżywcze, kaloryczność i zastosowanie
Mango to tropikalny owoc, który został odkryty w Indiach przed czterema tysiącami lat. Ostatnio został doceniony również przez Polaków i coraz częściej trafia do naszych kuchni, gdzie dodajemy go do sałatek czy deserów. Warto wiedzieć, że oprócz niesamowicie przyjemnego smaku, mango ma również bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie. Z jego właściwości korzysta także przemysł kosmetyczny. Ekstrakty z owocu dodaje się do szamponów, żeli do kąpieli czy kremów do twarzy.
Historia mango
Mango jako pierwsi docenili Hindusi około 4 tysięcy lat temu. Obecnie nazywają go owocem bogów. Do Europy trafił przy okazji wypraw związanych z odkryciami geograficznymi w XVI wieku. Dzisiaj mango uprawiane jest na wszystkich kontynentach, przy czym największe uprawy znajdują się w Afryce, Australii i tropikalnych obszarach Ameryki. Owoce rosną na około trrydziestumetrowych drzewach. Jedno dojrzałe mango może osiągnąć nawet do pół kilograma wagi.
Wartości odżywcze i kaloryczność mango
Mango to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów, właśnie z tego powodu jest uznawane za jeden z najzdrowszych owoców na świecie.
W 100 gramach owocu mango znajdziemy:
- 0,82 g białka
- 0,38 g tłuszczy
- 14,98 g węglowodanów
- 1,6 g błonnika
Wartość energetyczna 100g mango wynosi 60 kalorii.
Owoc jest bogaty w różnego rodzaju witaminy:
- Witaminę C
- Witaminę A
- Witaminę K
- Witaminę E
- Witaminę B6
- Kwas foliowy
- Niacynę
- Tiaminę
- Ryboflawinę
Można w nim także znaleźć potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu minerały:
Właściwości mango
Owoc charakteryzuje się silnym działaniem antyoksydacyjnym, w związku z tym skutecznie pomaga w opóźnianiu procesów starzenia się skóry. Ponadto hamuje rozwój komórek nowotworowych w organizmie. Szczególnie skuteczne mango okazuje się podczas leczenia nowotworu okrężnicy lub piersi. Badania naukowe dowodzą, że polifenole, które znajdziemy w mango wyniszczają zainfekowane przez raka komórki, a także chronią te, które nie zostały jeszcze zaatakowane.
Regularne spożywanie mango może obniżyć poziom cukru we krwi, mimo dość wysokiej zawartości węglowodanów. Szczególnie poleca się dietę bogatą w mango osobom, które leczą się na cukrzycę typu drugiego. Badania wykazują, że spożywanie owocu mango wpływa na odporność na insulinę i tolerancję glukozy.
Kolejna właściwość powinna przypaść do gustu szczególnie osobom dbającym o sylwetkę oraz będącym na diecie. Mango to bogactwo błonnika, który sprawia, że przez dłuższy czas nie odczuwamy głodu, w związku z czym nie pojawia się symptom podjadania między posiłkami. Oprócz tego regularne jedzenie owocu pozwala na obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi. Dzięki temu, że krew może swobodnie przepływać przez naczynia krwionośne, organizm nie jest narażony na ryzyko zawału, miażdżycy czy choroby niedokrwiennej.
Owoce mango to skarbnice witaminy C, dlatego jak nietrudno się domyślić poleca się ich spożywanie osobom z osłabionym układem immunologicznym. Warto jednak pamiętać, że zawartość witaminy C wpływa bardzo korzystnie na wchłanianie się żelaza do organizmu. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku osób cierpiących na anemię lub też kobiet w ciąży.
Zastosowanie mango
Mango jest rośliną wszechstronną. Ponad cztery tysiące lat temu zaczęto stosować je w lecznictwie. Ponadto zyskało popularność w większości światowych kuchni. Także kosmetolodzy docenili odmładzające wartości owocu mango i zaczęli wprowadzać jego ekstrakty do swoich owoców. Oto przykłady zastosowań mango w poszczególnych dyscyplinach:
- Medycyna – przede wszystkim spożywanie owocu poleca się osobom zmagającym się z nowotworami; w szczególności piesi i okrężnicy. Uważa się również, że zawarte w mango substancje wspomagają wchłanianie żelaza, utrzymanie odpowiedniego ciśnienia tętniczego oraz współdziałają przy trawieniu białek. Mango jest zalecane osobom mającym problemy ze wzrokiem lub kondycją skóry; związki zawarte w owocu nie tylko przeciwdziałają chorobom skóry, ale również opóźniają jej proces starzenia się. Kwiaty mango uważane są za świetny środek w zapobieganiu biegunce oraz chorobom układu moczowego. Korzyści ze stosowania mango mogą czerpać również reumatycy – napar z jego kory skutecznie niweluje bóle reumatyczne. Pulpę z mango wielokrotnie podaje się osobom, które znacząco przegrzały swój organizm.
- Kosmetyka – kosmetyki z ekstraktami z mango, charakteryzują się działaniem nawilżającym, odmładzającym oraz odżywczym. Są przeznaczone dla cery suchej, wrażliwej, a także dojrzałej. Owoc stosuje się również przy produkcji balsamów, maseł czy żeli pod prysznic – obecność ekstraktu z mango ma w tym wypadku przynieść kojenie wysuszonej skórze, a zapach kosmetyku odprężyć. Olejki z mango są dodawane także do szamponów i odżywek do włosów, czasem bywają również składnikiem oliwek do paznokci – dzieje się tak dlatego, że mango posiada właściwości zapobiegające łamliwości włosów i paznokci.
- Kuchnia – w tej dziedzinie mango sprawdza się jako idealny dodatek do deserów, na przykład ciast lub galaretek. Często robi się również lody z dodatkiem owocu. Bywa także składnikiem sałatek, nie tylko tych owocowych. Dobrze komponuje się z krewetkami lub kurczakiem. Mango nadaje się również na bazy do sosów lub jako składnik owocowych zup czy chłodników.
Mango
Przykładowe przepisy na potrawy z mango:
- Sałatka z kurczakiem i sosem mango
Składniki: 1 pierś z kurczaka, 1 czerwona cebula, 1 mała puszka kukurydzy, 1 papryczka chili, jogurt naturalny, 1 mango, sok z 1 cytryny, sól, czosnek granulowany, curry, 200 ml soku pomarańczowego.
Pierś kurczaka zamarynuj w przyprawach i soku pomarańczowym przez ok 20 min. Mango pokrój w kostkę, dodaj jogurt naturalny, sok z cytryny, papryczkę chili i zblenduj. Kurczaka podsmaż i połącz z pokrojoną w kostkę cebulą oraz kukurydzą, sałatkę wymieszaj ze zblendowanym sosem.
- Koktajl z mango
Składniki: 250 ml mleka lub jogurtu naturalnego, 1 mango, dwie garści malin, 1 kiwi, szczypta cynamonu.
Mango pokrój w kostkę, wsyp do naczynia razem z resztą składników i zmiksuj.
- Krem z dyni i mango
Składniki: 500 gram dyni, 1 owoc mango, 500 mililitrów bulionu, pół pęczka świeżej kolendry, 150 mililitrów mleczka kokosowego, curry do smaku.
Dynię i mango pokrój w kostkę i dodaj do wrzącego bulionu. Gotuj przez 30 min, następnie wlej mleko kokosowe i dodaj kolendrę. Zagotuj ponownie zupę, a następnie ją zmiksuj. Przed podaniem udekoruj ją świeżą kolendrą i curry do smaku.
Jak wybrać odpowiednie mango?
O wyborze najlepszego mango decyduje w dużej mierze jego skórka. Zwróćmy uwagę na to, aby była ona trójkolorowa: zawierała odcienie żółci, zieleni i czerwieni. Przy czym musimy zdawać sobie sprawę z tego, że zbyt wiele zieleni decyduje o tym, że owoc jest niedojrzały, z kolei zbyt wiele czerwieni, o tym, że jest przejrzały. Ponadto na skórce niedopuszczalne są jakiekolwiek przebarwienia czy plamki. Idealny owoc powinien subtelnie poddawać się pod naciskiem palca, natomiast jego charakterystyczny zapach będzie wydobywał się z okolic szypułki.