Mleko kokosowe – zdrowotne właściwości i jak je zrobić

Mleko kokosowe – zdrowotne właściwości i jak je zrobić
5 (100%) 5 votes

Mleko kokosowe to produkt pochodzenia kokosowego, który zyskuje co raz większą popularność. Mleko kokosowe najczęściej możemy spotkać w potrawach azjatyckich oraz indyjskich przez co wydaje nam się ono bardzo orientalne, jednak sprawdzi się ono na co dzień w zwykłej kuchni, a co najważniejsze będzie idealnie wspierać nasz organizm oraz zapobiegać wielu chorobom oraz wspomagać leczenie tradycyjne. Warto wiedzieć jak przygotować własne mleko kokosowe, gdyż to z niego będziemy czerpać najwięcej cennych składników, prosty przepis na własne mleko kokosowe znajdziesz właśnie w tym artykule!

Mleko kokosowe – czym się różni od wody kokosowej

Mleko kokosowe to nie płyn, który znajdziemy w dojrzałym kokosie, ani też płyn, który znajdziemy w niedojrzałym kokosie. W niedojrzałym orzechu kokosa znajdziemy wodę kokosową, która wykorzystywana jest do napojów orzeźwiających oraz powstaje z niej coco de nata czyli naturalne żelki, które są przysmakiem z Tajlandii. Płyn z dojrzałego orzecha kokosu najbardziej przypomina mleko kokosowe, gdyż jest to płyn który ma styczność z miąższem orzecha. Samo mleko kokosowe niestety trzeba wyprodukować, gdyż nie powstaje ono naturalne. Do tego potrzebna nam jest czysta filtrowana woda i duże ilości najlepiej świeżego miąższu z kokosa. W domowych warunkach możemy również wykorzystać wiórki z kokosa, jednak dużo lepszy będzie świeży miąższ gdyż ma więcej składników aktywnych.

Uważaj! Kokos też orzech

Pamiętaj, że kokos to nadal orzech i może silnie alergizować, dlatego zanim podasz dziecku mleko kokosowe sprawdź czy nie ma alergii.

Kiedy warto stosować mleko kokosowe

Mleko kokosowe jest idealnym zdrowym dodatkiem do wielu potraw a do tego przeciwdziała powstawaniu wielu chorób. Chociaż jest wysoko kaloryczne, ponieważ najlepsze mleko kokosowe ma wysoką zawartość tłuszczu, to jest ono niezwykle zdrowe. Tłuszcz zawarty w kokosie jest złożony z krótkich łańcuchów, a zatem jest zupełnie inny niż tłuszcze zwierzęce czy nawet tradycyjnie część tłuszczy roślinnych. Jest idealnym zamiennikiem niezdrowych tłuszczy bogatych w cholesterol. Co więcej mleko z kokosa chroni układ trawienny i wspomaga regulację pracy żołądka i jelit przez co jest zalecany dla osób cierpiących na choroby układy trawiennego.

Przy chorobach żołądka i układu pokarmowego

Mleko kokosowe jest jednym ze środków, które zalecane są na łagodzenie przewlekłych chorób żołądka. Naukowcy szacują, że przy owrzodzeniu żołądka regularnie stosowane mleko kokosowe na 30 minut przed posiłkiem jest w stanie zmniejszyć je prawie o połowę! To niezwykły wynik jak na naturalnego pochodzenia środek. Zawarte w mleku kokosowym obecne są substancje osłaniające ściany żołądka, przełyku oraz w nieco mniejszym stopniu jelit. Dzięki temu regularne stosowanie może być skuteczną terapią nie tylko leczniczą, ale również zapobiegawczą w przypadku gdy mamy częste nawroty chorób żołądka. Podobnie w przypadku chorób refluksowych regularne picie mleka kokosowego może załagodzić objawy zgagi oraz owrzodzeń i podrażnień.

Przy chorobach układu krążenia i miażdżycy

Mleko kokosowe chociaż jest tłuste jest znacznie zdrowsze od jakichkolwiek tłuszczy zwierzęcych. W przeciwieństwie do tych pochodzenia zwierzęcego cholesterol zawarty w mleku kokosowym i ogólnie kokosie jest tak zwanym dobrym cholesterolem, dopiero nikłe ilości złego cholesterolu są zawarte w kokosie i mleku kokosowym. Duża ilość dobrego cholesterolu sprzyja odbudowywaniu się naczyń krwionośnych oraz usuwania z nich złogów złego cholesterolu, dzięki czemu polecany jest dla osób cierpiących na miażdżycę oraz chorobę wieńcową. Polecany jest również osobom o słabych żyłach w celu poprawy ich stanu.

Terrasana Mleko Kokosowe 22% BIO

Przy otyłości i problemach z nadwagą

Krótkie łańcuchy tłuszczowe to jedne z najbardziej pożądanych w naszej diecie, dlatego, że nie odkładają się w formie tkanki tłuszczowej. Długie łańcuchy tłuszczowe są na przykład w produktach pochodzenia mięsnego. Ich długość wpływa na trudność trawienia a zatem także wydobycia z nich cennej energii. W zamian są magazynowane na tak zwaną czarną godzinę. Z kolei tłuszcze kokosowe są tłuszczami o krótkich wiązaniach, czyli takimi, które są bardzo łatwo rozkładane przez naszą wątrobę i służą nam za cenne źródło energii. Co więcej takie tłuszcze pobudzają nasz organizm do szybszego metabolizmu a zatem też chętniejsze spalanie już zmagazynowanych tłuszczy, dzięki czemu możemy znacznie przyspieszyć proces odchudzania.

Ciekawe! Kokos w kosmetyce

Kokosa możesz używać do wytwarzania własnych domowych kosmetyków, możesz stosować nie tylko mleczko kokosowe, ale również wodę i olej kokosowy na włosy i skórę!

Jako środek kosmetyczny

Mleko kokosowe ma właściwości antyseptyczne, czyli zwalczające skupiska bakterii co jest niezwykle ważne przy walce z trądzikiem. Istotne jest jednak aby kuracja mlekiem kokosowym była skuteczna to stosowanie go zewnętrznie. Rozcieńczone mleko kokosowe lub wodę kokosową można śmiało używać jak tradycyjny tonik do twarzy, przemywanie nim twarzy dwa razy dziennie pomoże zredukować ilość bakterii już w ciągu pierwszego tygodnia stosowania! Jeżeli jednak cierpimy na wyjątkowo ciężki trądzik warto zwrócić się o pomoc do dermatologa, gdyż mleko kokosowe nie zawsze jest w stanie pomóc.

Jak przygotować mleko kokosowe domowymi metodami

Do przygotowania własnego mleka kokosowego potrzeba naprawdę niewiele. Jeżeli mamy ochotę na super skoncentrowane mleko wystarczy świeżego kokosa z odrobiną wody wrzucić do wyciskarki owoców, dzięki czemu powstanie niemal masa maślana z kokosa. Jednak znacznie lepszym przepisem jest sposób nieco wolniejszy, ale również pozwalający na wytworzenie całkowicie naturalnego i stosunkowo nisko kalorycznego mleka kokosowego. Będziesz potrzebować jedynie świeżego kokosa!

  • Po pierwsze wyjmij miąższ z kokosa oraz oczyść go z resztek brązowej łupiny.
  • Następnie zetrzyj na tarce otrzymany miąższ.
  • Starty miąższ zalej 500 ml wody mineralnej o temperaturze minimum 70 i najlepiej zblenduj lub utrzyj na w miarę jednolitą masę.
  • Przecedź całość przez gęste sito lub tetrę, mleko zlej do garnuszka a powstałą pulpę zalej drugim pół litra gorącej wody i zblenduj ponownie. Powtórz odcedzanie.
  • Powstałe mleko zlej do zamykanego pojemnika i przetrzymuj je w lodówce do 3 dni.

Chemia w mleku kokosowym ze sklepu

W mleku kokosowym ze sklepu możemy spotkać wiele chemicznych dodatków, które najzwyczajniej w świecie są zbędnym składnikiem. Najlepsze mleko kokosowe jest o dziwo w puszkach, jest ono wytwarzane z większej ilości kokosu a mniej ma w sobie zbędnych dodatków. Najczęściej w takim mleku możemy spotkać gumę guar, skrobie modyfikowaną w celu przedłużenia daty ważności mleka lub karagenu. Są to jednak substancje, które od biedy możemy przecierpieć jeśli nie mamy czasu na robienie własnego mleka. Najważniejsze, aby puszka w której kupujemy mleko nie była substancja nazywana bisfenol A. Jest ona zawarta w samej puszce, a nie mleku i jest ona silnie rakotwórcza, a zatem również produkty w niej przetrzymywane mogą nasiąkać tą substancją i powodować niepożądane mutacje czyli nowotwory!

Dlaczego lepiej przygotować własne mleko kokosowe

Własne mleko kokosowe to dokładna znajomość składników w nim zawartych. Przygotowując je ze świeżego kokosa mamy pewność co do tego, że jest zdrowe. Jego okres ważności chociaż krótszy to wciąż sprawia, że mleko takie jest znacznie zdrowsze od innych!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Dieta, Kosmetyki, Zasady żywienia
Galaktozemia – przyczyny występowania, objawy, skutki, dieta w galaktozemii

Zamknij