Dieta w kamieniach żółciowych
Kamica żółciowa jest najczęstszą chorobą pęcherzyka żółciowego. Przyczyną tworzenia się kamieni żółciowych jest nieprawidłowy skład żółci. W warunkach prawidłowych żółć składa się z trzech składników: cholesterolu, kwasów żółciowych i lecytyny, występujących w określonych proporcjach. Odpowiedni stosunek tych trzech składników powoduje, że cholesterol jest całkowicie rozpuszczalny w żółci. Dieta w kamicy żółciowej ma za zadanie wspomóc usuwanie złogów cholesterolu, dlatego jest zasadniczym sposobem leczenia choroby.
W momencie, gdy dochodzi do zaburzeń w proporcjach tych składników, w żółci zaczynają wytrącać się kryształki cholesterolu. Kryształki te łączą się ze sobą tworząc pojedyncze lub liczne złogi. Najwięcej tworzy się ich w pęcherzyku żółciowym. Wtedy mamy do czynienia z kamicą pęcherzyka żółciowego. Kamienie mogą się jednak tworzyć również w drogach żółciowych, lub też przedostawać się pęcherzykiem żółciowym do dróg żółciowych. Mówimy wtedy o kamicy pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych.
Czynniki decydujące o tworzeniu się kamieni żółciowych
Dieta jest tutaj głównym czynnikiem. Należy przez nią rozumieć nie tylko ilość, ale także jakość spożywanych produktów i utrwalone złe nawyki żywieniowe, które rozleniwiają układ trawienny i powodują szeroką gamę problemów gastrycznych.
- Współistnienie chorób zwiększających poziom cholesterolu we krwi: otyłość, cukrzyca, hiperlipidemie.
- Dieta obfitująca w produkty z dużą zawartością cukru, takie jak: miód, słodycze, czekolada, dżemy, cukier do słodzenia, a jednocześnie uboga w produkty obfitujące w nienasycone kwasy tłuszczowe takie jak: oliwa z oliwek, oleje roślinne, margaryny miękkie. Powoduje to zmniejszenie jednego ze składników żółci – lecytyny, która ułatwia w rozpuszczaniu cholesterolu. Przy problemach z kamieniami żółciowymi wypróbuj leki z lecytyną.
- Nadmierne spożycie tłuszczów zwierzęcych, oraz produktów zawierających znaczne ich ilości, tj.: smalec, słonina, boczek, masło, śmietana, żółtka jaj, wieprzowina, baranina, kiszka, pasztetowa, podroby, tłuste sery.
- Zbyt mała ilość błonnika w diecie (dieta uboga w produkty takie jak pieczywo razowe, grube kasze, otręby, surowe warzywa i owoce).
- Spożywanie pokarmów nieświeżych, wielokrotnie zamrażanych i rozmrażanych, odgrzewanych, które są trudniejsze do strawienia
Złe przyzwyczajenia żywieniowe
- nieregularne spożywanie posiłków
- jedzenie w pośpiechu
- spożywanie głównego, najbardziej obfitego posiłku w godzinach wieczornych
- zbyt mała ilość surowych warzyw i owoców w diecie
- częste spożywanie posiłków typu fast-food (frytki, hamburgery, hot-dogi, pizza).
Objawy kamicy żółciowej
Kamica żółciowa może przebiegać pełno- lub ubogoobjawowo. To nasilenie bólu decyduje o podjęciu konkretnych działań zapobiegających postępowi choroby. Niekiedy wystarczy zmiana diety, kiedy indziej niezbędna okazuje się operacja woreczka żółciowego. Objawy, które powinny cię zaniepokoić to:
- uczucie pełności czy gniecenia w nadbrzuszu lub okolicy prawego podżebrza
- bóle nadbrzusza
- zgaga
- nudności
- wymioty
- odbijanie
- wzdęcia
Dieta w kamicy żółciowej
Jeśli objawy kamicy żółciowej nie są bardzo dokuczliwe i nie współwystępują żadne schorzenia przewodu pokarmowego, to nie trzeba wprowadzać dużych ograniczeń dietetycznych. Warto jednak zastanowić się nad dotychczasowym odżywianiem i jego wadach, które doprowadziły do powstania choroby, którą należy leczyć.
Spożywaj 5 posiłków dziennie w małych ilościach. Ostatni posiłek jedz do godziny 18. Najbardziej energetyczne powinno być śniadanie. Dwa posiłki zamień na zdrowe przekąski – owoce, warzywa lub słodkości domowej roboty. Dieta powinna być lekkostrawna, a to oznacza przewagę gotowania, duszenia i pieczenia nad smażeniem. Używaj zdrowszego oleju rzepakowego lub oliwy z oliwek. Unikaj jedzenia smalcu, boczku, słoniny, tłustych wędlin, wysokoprocentowej śmietany. Zadbaj, by wraz z potrawami dostarczyć sobie błonnika ? w postaci surowych warzyw i owoców, wiórek kokosowych, pieczywa razowego, grubych kasz. Potrawy powinny być świeże, przygotowywane i jedzone tego samego dnia.
Kiedy masz do czynienia z bólem woreczka żółciowego, nie możesz zwlekać z podjęciem leczenia. Jak najszybciej wprowadź zmiany do diety i sposobu w jaki się odżywiasz. Dieta lekkostrawna, niskotłuszczowa i uboga w błonnik to główne jej zalecenia.
Oprócz wymienionych powyżej ograniczeń żywieniowych będzie cię dotyczył zakaz jedzenia: majonezu, żółtka jaj, bardzo słodkich i tłustych ciast. Nie wskazane są także dla ciebie razowe pieczywo, grube kasze, otręby pszenne, surowe warzywa i owoce ze skórką. Ze względu na współwystępujące objawy gastryczne jak wzdęcia warto wyeliminować z diety warzywa i owoce wzdymające: groszek, fasolę, kapustę, por, cebulę, czosnek, śliwki, gruszki. Przygotowując dania zwróć uwagę na metodę gotowania i duszenia – najlepiej całkowicie pozbawioną tłuszczu typu olej czy masło. Delikatnie doprawiaj dania, niech nie będą ostre a nawet pikantne. Wskazane są świeże zioła i domowe marynaty. Unikaj także produktów zawierających kwas szczawiowy, tj. szpinak, szczaw, rabarbar czy kakao. Warzywa i owoce gotuj, rozdrabniaj, przygotuj z nich przeciery i soki. Warzywa wskazane w twojej diecie to: marchew, pietruszka, seler, cukinia, pomidory bez skórki, brokuły, sałata zielona, ziemniaki, buraki.
Dieta w kamieniach żółciowych wymaga sporych, ale uzasadnionych ograniczeń. Pomaga spowolnić postęp choroby i zapobiec resekcji pęcherzyka żółciowego. Nie lekceważ żadnych niepokojących objawów z przewodu pokarmowego szczególnie jeśli masz problem z wagą.