Tabletki na obniżenie złego cholesterolu bez recepty

Poziom cholesterolu nie jest łatwo zidentyfikować bez szczegółowych badań, a warto wiedzieć, że stanowi on duży wpływ na nasze życie. Szczególnie niebezpieczny jest, gdy występuje w nadmiarze. Pierwszą myślą związaną z wysokim cholesterolem jest nadwaga, ale czy rzeczywiście osoby z wysoką tuszą są jedynymi narażonymi na niekorzystny wpływ tej substancji? W praktyce wiele osób o szczupłej sylwetce posiada podwyższony cholesterol. W przypadku dokładnej diagnozy niezbędne są badania.

Rola cholesterolu w organizmie.

Medycyna określa w swojej terminologii cholesterol, jako organiczny związek chemiczny, lipid z grupy steroidów, należący równie do alkoholi. Jego pochodne występują w błonie każdej komórki zwierzęcej, działając na nią stabilizująco i decydując o wielu jej cechach. Także bez cholesterolu nasz organizm nie dałby rady prawidłowo funkcjonować. Tak jak wszystko ma swój umiar i charakter, tak samo wyróżniamy zły i dobry cholesterol. W organizmie człowieka cholesterol występuje w tkankach i w osoczu krwi. Wartość cholesterolu w organizmie przeciętnego człowieka jest oceniana na ok. 140 g. Cholesterol  naturalnie odgrywa olbrzymią rolę w naszym ciele. Pozwala na prawidłowe działanie każdej komórki. Jednakże zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi może zwiększyć ryzyko wystąpienia choroby serca. Bierze on udział w syntezie: hormonów płciowych, kortykosterydów, witaminy D3, glikozydów nasercowych, fitosteroli i kwasów żółciowych. Każde badania trzeba skonsultować z lekarzem, ale warto wiedzieć jakie są prawidłowe parametry. Dla organizmu ludzkiego najkorzystniejszy jest wysoki poziom HDL, przy jednocześnie niskim poziomie LDL.

Zły i dobry cholesterol.

Obecnie rośnie w społeczeństwie świadomość tego co spożywamy. Częściej mówi się o złym i dobrym cholesterolu. Dzieje się to przy okazji promocji produktów zawierających korzystne sterole, a dodatkowo niwelujących niekorzystne tłuszcze nasycone. Zawartość cholesterolu w organizmie i zdolności na jego tolerancję są uzależnione od naszych predyspozycji: zdrowotnych, genetycznych oraz stylu życia. Zacznijmy od podziału, aby łatwiej było zrozumieć:

– dobry cholesterol HDL – odpowiada za usuwanie cholesterolu z tkanek obwodowych, ścian naczyń oraz innych frakcji lipidowych. Dzięki temu zapobiega miażdżycy. Następnie cholesterol wędruje do wątroby, gdzie jest rozkładany i usuwany z organizmu w postaci żółci.

– zły cholesterol  LDL – jego rolą jest transportowanie cholesterolu z wątroby do komórek ciała, w których jest potrzebny, gdyż bierze udział w ważnych procesach. Nadwyżka cholesterolu  ldl odkłada się w komórkach ścian tętniczych. Tym samym powoduje złogi, zwane blaszkami miażdżycowymi. Doprowadza to do zwężenia tętnic wieńcowych i występowania chorób serca.

Właściwy poziom cholesterolu

Prawidłowy poziom cholesterolu wynika jak już wcześniej wspominaliśmy z różnych  uwarunkowań. Dla osób bez żadnych schorzeń stężenie cholesterolu całkowitego powinno wynosić do 190 mg/dl. Z kolei przy stwierdzonych chorobach układu krążenia i cukrzycy do 175 mg/dl. Ldl –zły cholesterol dla osób bez żadnych schorzeń do 115 mg/dl, przy stwierdzonych chorobach układu krążenia i cukrzycy do 100 mg/dl. Natomiast hdl – dobry cholesterol w przypadku mężczyzn od 40 mg/dl, a kobiet od 46 mg/dl.

Z czego wynika wysoki cholesterol LDL?

Pierwszym czynnikiem przyczyniającym się do rosnącego cholesterolu jest oczywiście dieta. W dobie szybkiego tempa życia nie zwracamy na skład pokarmów, które spożywamy. Z pozoru nawet niektóre wydają nam się bardzo zdrowe. Dlatego powinniśmy bliżej przyjrzeć się temu co jemy. Nie chodzi też o to, aby unikać produktów z cholesterolem. Oczywiście wszystko z umiarem. Spożywanie produktów zawierających cholesterol to nie zbrodnia. Problem pojawia się, gdy dominują one nad innymi składnikami niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Oto lista produktów z wyższym poziomem cholesterolu w 100 gramach:

– żółtko jaja kurzego 1062 mg,

– mózg wieprzowy 2500 mg

– karkówka wieprzowa 66mg

– Masło – 248 mg

Oczywiście oprócz produktów zdrowych potrzebny jest ruch, czyli sport. Warto pamiętać też o ograniczeniu stresu i zwolnienia nieco tempa, które pomoże w ustabilizowaniu kondycji naszego zdrowia.

Tabletki, czyli leki na obniżenie cholesterolu.

Tutaj oprócz diety bogatej w odpowiednie produkty spożywcze najlepszymi okażą się środki farmakologiczne. Jako pierwsze z pomocą przyjdą tradycyjne tabletki. Zastanawia nas zazwyczaj skład leków. Warto go znać, aby przez przypadek nie doznać reakcji alergicznych na niektóre z nich. W składzie znajdziemy między innymi statyny, które obniżają poziom cholesterolu całkowitego i frakcji LDL. Natomiast podwyższają HDL oraz umiarkowanie obniżają stężenie trójglicerydów. Podwyższony poziom cholesterolu we krwi przyczynia się chorobom układu krążenia. Sama dieta w połączeniu z ćwiczeniami może nie wystarczyć. Wówczas uciekamy się do innych sposobów, a są nimi zazwyczaj preparaty dostępne w postaci tabletek, herbat, naparów itp. Statyny będące składnikiem leków obniżają poziom cholesterolu we krwi. W naturalnej postaci cholesterol nie rozpuszcza się we krwi. Natomiast mechanizm działania statyn opiera się na hamowaniu wytwarzania cholesterolu w wątrobie. Zachodzi blokowanie enzymu, który umożliwia syntezę, czyli łączenie się cząsteczek cholesterolu z białkami transportującymi. Następnie dochodzi do wychwytywania niekorzystnej frakcji LDL i odsyłania jej do wątroby, skąd zostaje wydalona z organizmu. Statyny powodują, że poziom LDL we krwi zmniejsza się o 18–55 proc., a trój-glicerydów o 7–30 proc. i jednocześnie podwyższa stężenie HDL o 5–15 proc. Leki na bazie tego składnika działają też przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo oraz zapobiegają zawałom. Jak każda reklama i ulotka dołączona do opakowania wskazuje, zanim sięgniemy po preparat powinniśmy skonsultować to z lekarzem. Dotyczy to nawet leków bez recepty. Dolegliwości te mają się do: przewodu pokarmowego, bólów głowy, stawów, zmęczenia, bezsenności i reakcji alergicznych.

Składniki  tabletek na zły cholesterol

Znajdziemy też inne suplementy zwalczające zły cholesterol, w których są składniki takie jak:

  • Olej lniany bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3.  Przyczyniają się one do produkcji „dobrego” cholesterolu HDL oraz witaminy E.
  • Owoce dzikiej róży zawierające witaminę C. Badania wykazały, że 1 g witaminy C dziennie zwiększa stężenie korzystnej frakcji cholesterolu HDL o 8%.
  • Wyciąg  z czosnku pomoże obniżyć całkowity poziom cholesterolu o 10-12%, podwyższając jednocześnie o około 10% poziom cholesterolu HDL.
  • Korzeń mniszka pospolitego zawiera sterole roślinne, obniżające stężenie cholesterolu LDL.
  • Mielone nasiona kozieradki (Trigonella foenum-graecum). Kozieradka zawarta w suplemencie diety przyczynia się do utrzymania prawidłowego poziomu cukru we krwi, prawidłowego pH soku żołądkowego, chroni żołądek oraz pomaga utrzymać prawidłowe stężenie lipidów we krwi.
  • Olej z nasion wiesiołka – obniża poziom cholesterolu dzięki wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych: kwasu linolowego (LA) i gamma-linolenowego (GLA) oraz fitosteroli.
  • Błonnik rozpuszczalny hamuje wchłanianie z jelit cholesterolu pochodzącego z jedzenia. Prowadzi  to do zwiększenia produkcji  tego związku w wątrobie, a w konsekwencji do obniżenia jego stężenia we krwi.

Cholesterol Off

Ostatnio wśród pożądanych preparatów stosowanych w walce z wysokim poziomem złego cholesterolu LDL jest produkt o nazwie Cholesterol OFF. Stanowi on ratunek dla naszego organizmu borykającego się z nadmiarem cholesterolu. Cholesterol Off jest dostępnym bez recepty suplementem diety.  Pozwoli on udrożnić  naczynia krwionośne ze złogów tłuszczu. Dzięki temu przepływ krwi będzie swobodniejszy. Pierwsze  rezultaty możemy zaobserwować już po  30 dniach stosowania. W związku z tym wystarczy jedno opakowanie, by zagwarantować sobie lepsze zdrowie i kondycję. Działanie Cholesterol Off jest wspierane badaniami klinicznymi.  Dowodzą one, że fitosterole to skuteczna metoda walki z nadmiernym cholesterolem. Suplement będzie miał działanie blokujące i nie pozwoli na to, aby cholesterol przedostawał się do krwi. Jak wiadomo suplement w znacznym stopniu wspiera poprawę zdrowia, ale w parze z nim powinny iść zdrowa dieta, sport i poprawa jakości życia.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.