Top 10 najlepsze glukometry – ranking

Cukrzyca to rodzaj  przewlekłego schorzenia, charakteryzujące się zaburzeniem wydzielania insuliny. Zbyt mała ilość insuliny w organizmie sprawia problemy z wykorzystaniem glukozy przez komórki organizmu, w efekcie czego następuje zwiększenie stężenia glukozy we krwi a także wydalanie glukozy wraz z moczem. Upośledza się przemiana glukozy z powodu braku insuliny.

Po pierwsze przenikanie glukozy przez błony komórkowe do wnętrza komórek jest za małe, jak również zbyt niskie jest aktywowanie jej różnorakich przemian wewnątrzkomórkowych. Po drugie następuje zaburzenie w syntezie białek i hamowaniu procesów rozkładu tłuszczów. Glukoza pełni jedną z głównych ról w ciele człowieka, ponieważ stanowi główne łatwo dostępne źródło energii. Problemy w jej przemianach mają ogólnoustrojowe następstwa. Cukrzyca to z pewnością cywilizacyjna choroba społeczna. Dlatego problem cukrzycy jest ważnym problemem socjologiczno-społecznym, gdyż leczenie cukrzycy trwa praktycznie całe życie od momentu rozpoznania. W celu kontroli i dyscypliny w chorobie odnośnie chorego to utrzymanie dobrej, pełnej sprawności życiowej i normalnego trybu życia. W Polsce na cukrzycę choruje milion osób, spośród których ponad 200 000 wymaga codziennego podawania insuliny.

Co jest zatem powodem cukrzycy? Cukrzyca w dużym stopniu zależy od wieku, środowiska a także uwarunkowań i predyspozycji genetycznych. Ponadto możliwość zachorowania na cukrzycę zwiększa się znacznie wraz z wiekiem. Takie zjawisko dotyczy szczególnie cukrzycy typu II, która charakterystyczna jest u osób starszych. Na podstawie badań stwierdza się, żę wśród osób młodocianych (wiek 14–20 lat) częstość występowania cukrzycy wynosiła ok. 0,4%, a u osób powyżej 60 roku życia była ona ponad 10-krotnie wyższa. Jak zatem zapobiegać cukrzycy i jak kontrolować jej stan w naszym organizmie? Niezbędne są do tego glukometry, których ranking znajdziesz poniżej. Poznaj top 10 glukometrów wybranych przez diabetyków.

Numer 10 – Optium Xido

Model Optium Xido to początek w rankingu. Jest to niewielkie, niezwykle łatwe w użyciu urządzenie, a jednocześnie atrakcyjny cenowo w zestawieniu. Wystarczy 5 sekund, po których uzyskuje się dokładny wynik. Generowanie pomiaru wymaga jedynie 0,6 µl krwi. Urządzenie wyposażone jest  duży wyświetlacz, a dodatkowo w trzy przyciski, które umożliwiają wygodne zbadanie cukru. Pamięć obejmuje 450 ostatnich wyników. To dość dobry i tani glukometr, który posiada też funkcję podświetlenia monitora, a więc nawet w nocy lub w miejscach źle doświetlonych można bez problemu odczytać wynik badania. Samo urządzenie ma wiele pozytywnych opinii, gdyż jest niewielkie, eleganckie, a kompaktowość sprawia, że można je bez problemu przenosić podręcznym bagażu takim jak torebka czy plecak, co jest niebywale istotne w codziennym życiu cukrzyka. Model posiada też sygnał dźwiękowy, mówiący o chwili zakończenia pomiaru. Co ciekawe, inaczej niż inne modele, model ten informuje o naniesieniu odpowiedniej ilości krwi. Urządzenie zasila się baterią. Recenzje ogólnie o glukometrach tej firmy są bardzo pozytywne. Użytkownicy zwracają uwagę na nie tylko wysoką jakość wykonania, ale również prostą obsługę urządzenia.

Numer 9 – Diagnostic Gold

To glukometr polecany do samodzielnego wykonywania pomiarów glukozy we krwi. Glukometr Diagnostic Gold System w zestawie zawiera wszystkie akcesoria niezbędne do wykonania badania. Glukometr jest wyjątkowo precyzyjny i łatwy w obsłudze. Zestaw zawiera: Glukometr Diagnostic Gold, nakłuwacz z końcówką AST – 1 szt., lancety Diago Lets – 10 szt.  10 szt. pasków Diagnostic Gold Strip, instrukcja użycia pasków testowych, książka wyników, pasek kontrolny, instrukcja użycia zestawu, karta rejestracyjna/karta gwarancyjna, skrócona instrukcja wykonania testu, bateria CR2032, etui.

Jeśli chodzi o działanie to przyrząd do pomiaru glukozy we krwi metodą biosensoryczną w wersji nowoczesnej. Zaletą produktu jest brak kodowania, a wiec nie ma konieczności wprowadzania kodu przy zmianie opakowania pasków testowych. Prosta obsługa urządzenia,  przejrzyste menu i wynik, który wyświetla się na dużym wyświetlaczu LCD to kolejne zalety produktu. Do wykonania testu potrzeba tylko 0,9 mililitra krwi, a sam pomiar trwa około 5 sekund. W pamięci pomieści się natomiast aż 500 pomiarów. Glukometr dedykowany do wykonywania pomiaru zarówno przed jedzeniem, jak i po posiłku, a co więcej istnieje także możliwość wyliczania osobnej średniej dla pomiarów przed i po posiłku. Zainstalowane są alarmy informujące o hiperglikemii i hipoglikemii. Glukometr Diagnostic Gold System znajduje zastosowanie w samodzielnym wykonywaniu pomiaru glukozy we krwi obwodowej.

Glukometru należy używać zgodnie z przeznaczeniem, a dla rzetelności pomiaru zawsze przed wykonaniem pomiaru należy dokładnie umyć i osuszyć ręce.

Numer  8 – Genexo iXell 50szt

To glukometr bez kodowania, co eliminuje ryzyko błędów przy nowym opakowaniu pasków. Urządzenie posiada 1 przycisk, a wiec regulacja i ustawienie są niebywale proste, a wyrzut paska jest automatyczny, co jest bezpieczne dla pacjenta i osób z otoczenia, które wykonują pomiar. Funkcja AST umożliwia wybranie najbardziej komfortowej strefy nakłucia, a dodatkowo istnieje funkcja średnich glikemii, która szacuje HbA1C i pomocna jest w profilaktyce powikłań pocukrzycowych. Pamięć jest obszerna, ponieważ urządzenie zapamiętuje 450 pomiarów wraz z data i godziną. Glukometr iXell to glukometr dla pacjentów z dowolnym typem cukrzyc

Numer 7 – iHealth BG5-KIT

Kolejny polecany produkt to iHealth BG5-KIT. Jest to nowoczesny zestaw pomiarowy dla cukrzyków, który składa się z bezprzewodowego, elektronicznego glukometru, który można ładować kablem USB oraz 10 pasków, nakłuwacza oraz 10 igieł. Urządzenie działa w oparciu o darmową aplikację Gluco-Smart, którą można zainstalować na iPhone, iPadzie lub iPodzie touch. Jest to zaleta ale też wada, ponieważ glukometr przeznaczony jest tylko dla użytkowników firmy Apple.

System ten zezwala na  monitorowanie poziomu cukru we krwi na ekranie smartfonu lub tabletu przesyłając do telefonu, czy innego sprzętu istotne informacje. Niestety ludzie nieposiadający takiego urządzenia nie mogą sprawdzać i monitorować swoich wyników w dowolnym momencie. Aplikacja posiada pomysłową funkcję liczenia oraz skanowania kodów QR na paskach. Rozwiązanie jest innowacyjne i dlatego zyskało przychylność wielu młodych osób, które chorują na cukrzycę.  Jako standard już zauważa się wielką acz prostą zaletą polegająca na tym, że glukometr posiada również duży i czytelny wyświetlacz. Jakkolwiek wykonywanie pomiarów jest możliwe bez użycia jakiejkolwiek aplikacji, ale niestety koszt jest nieadekwatnie wysoki. Urządzenie pamięta aż 500 pomiarów wykonanych w trybie offline. Korzystanie z urządzenia możliwe jest z igłami dowolnej firmy, jednakże producent zaleca zastosowanie firmowych pasków oraz igieł iHealth.

Numer 6 –   Genexo Glucosense

Glukometr wykorzystuje elektrodę enzymatyczną, a badanie przebiega z wykorzystaniem testów paskowych. W opakowaniu zawarte jest 50 pasków, a wskazaniem do stosowania jest dowolny rodzaj cukrzycy, czyli pomiar stężenia glukozy we krwi. Urządzenie jest małe i kompaktowe, a ponadto bardzo łatwe w obsłudze. Co więcej jest poręczne i przenośne. To propozycja, która nie jest strasznie droga, spełnia swoją funkcję, wyniki są rzetelne i powtarzalne, ale nie posiada większych unowocześnień i ulepszeń.

Numer  5 – Accu-Chek Active

Glukometr Accu-Check Active to kolejna opcja dla diabetyków. Urządzenie wyposażone jest w system monitorowania glikemii. Zaledwie 5 sekund wystarczy, aby urządzenie przeprowadziło pomiar i podało wynik. Niestety model nie zapamiętuje zbyt wielkiej ilości pomiarów, bo pamięta ich 350, ale pomaga w łatwym obliczeniu średniej wartości wyników z ostatnich 7, 14, czy nawet 30 dni. Co więcej z urządzeniem możliwe jest oznaczanie wyników przed i po posiłku. Urządzenie ma zainstalowany port podczerwieni, dzięki czemu możemy przesłać wszystkie wynika do komputera.

Model ten wykrywa niedostateczną ilość krwi poddaną badaniu. W przeciwieństwie do niektórych modeli należy pobrać nieco większą ilość krwi, aż 1-2 µl. Model ten zasilany jest na baterię typu CR 2032. Taka żywotność baterii pozwala na wykonanie około 1000 pomiarów. Dużą zaletą produktu jest automatyczne wyłączenie po 30 lub 90 sek, co przydatne jest kiedy osoba badana zapomni wyłączyć urządzenie. Model ma ciekłokrystaliczny ekran LCD z wygodnymi ikonami. Zestaw, oprócz glukometru Accu Chek Active, zawiera  baterię ale też znajduje się w nim 10 testów paskowych, etui, nakłuwacz Accu Chek Multiclix oraz 2 bębenki z 6 lancetami. Dobra specyfikacja i bogactwo zestawu do mierzenia glukozy sprawiły, że produkt jest bardzo dobrze recenzowany wśród użytkowników. Jego użytkownicy zauważają, że jest nie tylko prosty w obsłudze, ale również bardzo poręczny.

Numer 4 – Life Scan Johnson & Amp Onetouch Select Plus

To nowoczesny model z 3-kolorowym oznaczeniem zakresów pomiaru. Glukometr posiada dodatkowe 2 elektrody na pasku testowym, a wiec na wynik nie ma wpływu wartość hematokrytu. Wykonanie pomiaru wymaga pobrania  1,0 µl krwi. Pomiar trwa standardowo ok 5 sekund.  Urządzenie zasilane jest  przez dwie baterie 3,0 V CR 2032. Urządzenie pamięta aż 500 pomiarów wraz z datą i godziną. Co ważne, przy wielu funkcjach jest to tani glukometr. Glukometr posiada funkcję automatyczne wyłączanie, które następuje  po 2 minutach bezczynności. Glukometr Life Scan Johnson & Amp Onetouch Select Plus jest niezwykle kompaktowy i waży 0,2 kg.  Jego używanie może być łatwiejsze ponieważ można przesyłać do komputera wyniki, co ułatwi ich analizę. Cena i funkcjonalność wpłynęły na wiele pozytywnych recenzji. Zaletą oprócz przyjemnej obsługi jest ciekawa forma geometryczna, czyli design. Zestaw zawiera glukometr,etui, nakłuwacz, 10 ostrzy OneTouch Delica oraz 10 pasków testowych OneTouch Select Plus

Numer 3 – Glukometr Abra Diagnosis

To glukometr dedykowany do samodzielnego wykonywania pomiarów glukozy we krwi. Zestaw zawiera wszystkie akcesoria niezbędne do wykonania badania, czyli:  paski, nakłuwacz, glukometr, instrukcję użycia zestawu, pasek kontrolny, baterię, etui i paski diagnostyczne. Precyzja i prostota obsługi spowodowała, ze produkt jest bardzo polecany przez diabetyków. Ponadto wynik wyświetla się na dość dużym wyświetlaczu LCD to kolejne zalety produktu. Do wykonania testu potrzeba tylko 0,7 mililitra krwi. Pomiar natomiast trwa kilka sekund. Glukometr przyda się do wykonywania pomiaru zarówno przed jedzeniem, jak i po posiłku, A dodatkowo glukometr informuje o ewentualnych zagrożeniach, na jakie wskazuje wynik. Glukometru należy używać tylko do dedykowanych mu schorzeń, a dla rzetelności pomiaru należy utrzymywać higienę rąk i urządzenia.

Numer 2 – Roche Accu-Chek Performa Nano

Glukometr Roche Accu-Chek Performa Nano jest modelem bezprzewodowym. Model ten ma duży, podświetlany wyświetlacz, a wiec odczyt wyniku jest niebywale prosty.

Glukometr ma niewielkie wymiary, a design jest nowoczesny. W zestawie znajdują się też paski testowe o dużej wchłanialności krwi. Do badania wykorzystuje się tylko 0,6 µL krwi. Jest to wydajny i szybki glukometr ze względu na krótki, zaledwie 5 sekundowy, pomiar. Glukometr oznacza pomiary glikemii przed i po posiłku. Glukometr posiada alarm, czyli sygnał dźwiękowy, który informuje i przypomina o konieczności wykonania pomiaru po upływie 1-2 godzin od momentu oznaczenia pomiaru przed posiłkiem. Model zapamiętuje aż 500 ostatnich pomiarów. Glukometr posiada port podczerwieni, co przyda się osobom nowoczesnym chcącym mieć kontrolę i wgląd w wyniki. Taki port umożliwia przesłanie wszystkich zachowanych wyników do komputera, co przydatne będzie w konsultacji lekarskiej.

Numer 1 – iHealth Wireless Glucose Meter

iHealth Wireless Glucose Meter  to elektroniczny glukometr bezprzewodowy , który nie posiada baterii ale ładowany jest przez USB. iHealth jest jednym z pierwszych tego typu systemów, bo działa w oparciu o darmową aplikację Gluco-Smart dla przenośnych urządzeń Apple, czyli tabletów smartfonów i padów. Co więcej możliwe jest stosowanie glukometru z systemem Android. Aplikacja zainstalowana na smartfonie lub tablecie pozwala sprawdzać i monitorować poziom cukru we krwi. Aplikacja umie liczyć i skanować kody na paskach. Duży wyświetlacz umożliwia mierzenie bez aplikacji. Pamięc urządzenia zapamiętuje 500 pomiarów wykonanych offline. Produkt posiada certyfikat ISO 15197:2013. Producent zaleca używanie pasków i igieł tej formy, a używanie produktów analogicznej firmy wymaga konsultacji z lekarzem. Zestaw zawiera: elektroniczny glukometr iHealth, kabel USB do ładowania urządzenia, etui. Paski i nakłuwacz należy kupić odrębnie.  Urządzenie jest kompatybilne z systemem iOS, Android. Urządzenie musi posiadać Bluetooth i min. 1 Giga Ramu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.