Co na poprawę wzroku? Suplementy, tabletki czy krople?

Wzrok jest niezwykle delikatnym układem, który zaniedbany często zawodzi. Dlatego dopada nas pieczenie, podrażnienie, zaczerwienienie czy łzawienie oczu. Odpowiedzialni jesteśmy za to w głównej mierze my sami. Spędzamy godziny przed komputerem i nad książką, nie ćwiczymy oczu i nadwyrężamy wzrok, by potem uskarżać się na gorsze widzenie. Sprawdź najlepsze sposoby na poprawę ostrości widzenia, by jak najdłużej cieszyć się zdrowym wzrokiem.

Co na poprawę wzroku

Kluczowa dla wzroku jest przede wszystkim dieta. To jedyny sposób na trwałą poprawę widzenia z pomocą witamin, minerałów i innych składników odżywczych. Leki poprawiające ostrość widzenia można stosować doraźnie, gdy zachodzi taka potrzeba, ale podstawę zdrowego wzroku stanowią właśnie witaminy i minerały. Składniki wpływające korzystnie na zdolność widzenia to:

  • kwas omega 3, który koncentruje się w oku i mózgu ludzkim, by zapobiegać starzeniu siatkówki,
  • luteina to naturalny barwnik plamki żółtej oka, czyli najwrażliwszym na zmiany miejscu siatkówki oka. Chroni przed szkodliwością promieniowania słonecznego
  • witaminy C i E oraz minerały Zn, Se, Cu o wpływie antyoksydacyjnym, a więc przeciwdziałającym starzeniu
  • witaminy A i B2 umożliwiające prawidłowe widzenie

Witamina A to inaczej beta-karoten, dobrze przyswajalna forma tej witaminy. Jest silnym antyoksydantem, dodatkowo nawilża i wzmacnia oczy. Jej niedobór powoduje kurzą ślepotę, a więc niemożność widzenia po zmroku. Witaminę możemy przyjmować z suplementami diety (często spotykana witamina A + E), pamiętając że dobrze wchłania się z tłuszczami. W witaminę a bogate są marchew, pomidory i brzoskwinie.

Witamina E wspomaga przyswajanie beta-karotenu z przewodu pokarmowego, bo zapobiega jego utlenianiu. Poprawia szczelność błon komórkowych i przepływ krwi. Odżywia naczynia krwionośne oczu i zwalcza stres oksydacyjny. Witaminę E znajdziemy w nasionach słonecznika i oleju słonecznikowym używanym do smażenia.

Witamina C znana ze swojego działania przeciwzmarszczkowego na skórę poprawia syntezę kolagenu, a więc wpływa na unaczynienie oka. Jej niedobór sprawia, że naczynia spojówki stają się kruche, a w konsekwencji następują krwotoki i wylewy uszkadzające wzrok. Witaminę C zawierają przede wszystkim cytrusy, np. kiwi, ale znajdziemy ją także w kapuście, papryce, porzeczkach.

Witamina B2 jest często pomijana, ale kluczowa dla zachowania zdrowego wzroku. Jej niedobór prowadzi do łatwego męczenia się wzroku, na co mogą narzekać osoby spędzające dużo czasu przed monitorem komputera czy telewizora (także dzieci).

Jej niedobory odpowiadają za pieczenie i swędzenia oczu oraz wrażenie piasku pod powiekami. Przypisuje się jej nawet przeciwdziałanie katarakcie, dlatego witamina B2 na stałe powinna wejść do naszego jadłospisu, np. w postaci tabletek Humavit N drożdże piwne.

Wszystkie te witaminy zalecane są dla osób noszących soczewki kontaktowe, przebywających w suchych pomieszczeniach, palących papierosy, stosujących niezrównoważoną dietę, żyjących w stresie i osób starszych, u których pogorszenie widzenia nastąpiło z przyczyn naturalnych. To także pomoc w każdej terapii i chorobach oczu, które stopniowo pogarszają widzenia, a mogą kończyć się nawet utratą zdolności widzenia. Zestawu witamin można szukać w produktach dedykowanych dla oczu, tj. Pryzmin. Mogą je zażywać także ci z nas, którzy chcą zachować zdolność precyzyjnego widzenia jak najdłużej, bo tego wymaga ich praca. O wzrok warto i należy dbać już od najmłodszych lat, dlatego szukaj także leków na wzrok dla dzieci, np. Gold-Luteina Junior.

Suplement diety poprawiający wzrok

Leki poprawiające ostrość widzenia to nie tylko podstawowe witaminy, ale i składniki mineralne. Śladowe pierwiastki takie jak cynk, selen i miedź są trudne do zaspokojenia samą dietą, a są kluczowe dla zdrowych oczu. Cynk bierze udział w wytwarzaniu rodopsyny, dzięki której rozróżniamy odcienie szarości i widzimy po zmierzchu. Selen zwalcza wolne rodniki, a miedź dodatkowo poprawia trwałość naczyń krwionośnych oka, poprzez wzmocnienie wiązań kolagenowych. Takie połączenie znajdziemy w produktach Super Optic czy Doppelherz na oczy.

Naturalnymi sposobami na poprawę widzenia są przede wszystkim borówki oraz pomarańczowe i żółte warzywa bogate w antocyjany uszczelniające naczynia krwionośne oka, co sprzyja dobremu ukrwieniu nerwu wzrokowego. Zapobiegają wadom wzroku i chorobom oczu, w tym zwyrodnieniu plamki żółtej. Flawonoidy obecne w borówkach poprawiają wzrok krótkowidzów, borówka działa także przeciwzapalnie i bakteriostatycznie, dlatego jest zalecana podczas zapalenia spojówek. Dieta bogata w luteinę zalecana jest przede wszystkim osobom, które przebywają godzinami w zasięgu pól magnetycznych monitora telewizora lub komputera, ponieważ prędzej czy później uskarżają się one na problemy z widzeniem.

Suplement diety na mocny wzrok

Leki poprawiające widzenie

Jeżeli już doszło do pogorszenia widzenia, oprócz diety bogatej w składniki odżywcze tj. luteina, pierwiastki i witaminy, warto sięgnąć po krople do oczu przynoszące natychmiastową ulgę w zmęczeniu, wysuszeniu i pieczeniu.

Sztuczne łzy

Mają za zadanie nawilżyć suche oczy i jako jedyne spośród kropli do oczu, mogą być używane bez ograniczeń. Sztuczne łzy imitują budowę i działanie naturalnych łez, przez co są skuteczne i bezpieczne w stosowaniu. Zawierają wodę, lipidy i składnik nawilżający – kwas hialuronowy. Jeśli odczuwamy dyskomfort lub uczucie piasku pod powiekami, możemy spokojnie zaaplikować sztuczne łzy. Na pewno nam nie zaszkodzą, a mogą pomóc. Przykładowe sztuczne łzy to: Renu Multi Plus, Hylo-Comod. Pamiętajmy, że w przypadku oczu wrażliwych i chorych warto wybrać produkt pozbawiony dodatku konserwantów, np. Biolan.

Krople do zmęczonych oczu

Zmęczenie oczu objawia się w ich przekrwieniu. To mikro urazy naczyń krwionośnych, które zlikwidują krople do zmęczonych oczu, np. Visine. Działają one na zasadzie zwężenia naczyń krwionośnych zaopatrujących oczy w składniki odżywcze, dlatego odradzane jest ich częste stosowanie. Lepiej jest nauczyć się kilku prostych ćwiczeń poprawiających akomodację, np. patrzenie na przemian w dal i w tył, robienie przerw w pracy nad komputerem czy dbanie o właściwe nawilżenie pomieszczenia, w którym przebywamy.

5 Komentarze
  1. Magda Koc mówi

    Zgadzam się, że dieta jest bardzo ważna, bo witaminy dobrze działają na wzrok. Ja polecałabym brac lutezan, dla mnie to dobry suplement. Bogaty w dodatku w luteine, a przecież organizm jej nie podkuje sam. Więc trzeba go dostarczać. A wystarczy tabletka dziennie, chociaz tutaj wazna jest sytematycznosc 🙂 Do tego warzywa, owoce. Bez diety też nic nie zdziałamy. Polecam jeść ryby i borówki 😀

  2. Marta Kukulska mówi

    Dobry artykuł, w pewnym wieku suplementacja luteiną powinna być obowiązkowa. Kiedyś zepsułam sobie wzrok czytając przy złym świetle i właśnie lutezan, ryby, jajka i warzywa odratowały moje oczy. Warto w swojej diecie pamiętać o oczach, niestety są tylko jedne.

  3. michalina mówi

    Dbanie o wzrok poprzez odpowiednią dietę jest niezwykle ważne, ponieważ w
    ten sposób można uchronić się przed różnego rodzaju chorobami. Nie
    należy bagatelizować żadnych objawów, ponieważ w najgorszym przypadku
    może dojść nawet do utraty wzroku. Jakiś czas temu spędzałam wiele
    godzin przed komputerem i telewizorem, przez co miałam pewne problemy ze
    wzrokiem, dlatego też postanowiłam wziąć sprawę w swoje ręce. Oprócz
    spożywania produktów bogatych w witaminę A, C, E i z grupy B
    postanowiłam wprowadzić do codziennej diety specjalne suplementy, dzięki
    którym wszystko po dosyć szybkim czasie wróciło do normy. Oprócz tego
    raz na jakiś czas stosuję sztuczne łzy, ponieważ raz na jakiś czas mam
    wrażenie, jakby w moim oczach znajdował się piasek. Na szczęście po
    użyciu kropli wszystko bardzo szybko mija, a problem pojawia się dosyć
    rzadko. Wychodząc z domu, staram się również zakładać okulary
    przeciwsłoneczne, żeby uchronić oczy przed niekorzystnym działaniem
    promieni słonecznych, które bardzo często wysuszały mi spojówki.

    1. Raven mówi

      Uwaga, autor tego komentarza pisze bzdury,

  4. Marzena Lis mówi

    dieta bogata w ryby, chociaż z rybami to nie dlatego, że mają tki doby wpływ, lecz po prostu bardzo lubię ich smak 🙂 szkoda tylko, że niewiele osób jada ryby, są raczej niewielką cząstką naszych jadłospisów.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.