Ból brzucha w okolicy pępka

Każdy z nas doświadczył kiedyś bólu brzucha, który go zaniepokoił. Być może pierwszy raz miałeś do czynienia z bólem po środku brzucha i nie wiesz co on oznacza? To dlatego, że ból brzucha w okolicy pępka może wywołać bardzo wiele czynników. Dowiedz się co mogło być jego przyczyną i jak ją skutecznie leczyć.

Przyczyny bólu brzucha w okolicy pępka

Różne dolegliwości powodujące podobne objawy

Jak sam widzisz możliwych przyczyn jest kilkanaście, ale istnieją sposoby na to, by dobrze je odróżnić i zdiagnozować rodzaj męczącego cię bólu. Przede wszystkim ważny jest rodzaj bólu. Ból połączony z kurczami brzucha to z pewnością wzdęcia po posiłku. Objawy nie są na ogół powodowane czymś poważnym, szczególnie jeśli ból nie jest nasilony. Wyjątek stanowią objawy przychodzące i odchodzące falami, co może być wynikiem kamicy nerkowej lub żółciowej. Jeśli ból jest rozlany, ale najbardziej dokucza w środkowej części brzucha, może oznaczać niestrawność żołądka. Niestrawność w przeciwieństwie do infekcji przebiega dużo łagodniej. Zakażenia wirusowe lub bakteryjne mogą powodować powiększenie żołądka (obszar pod mostkiem) i miękkość brzucha w okolicy pępka. Gdy ból nie ustępuje, a nasila się w czasie, to prawdopodobne wydaje się, że coś blokuje przepływ przez jelito grube. Pamiętaj, że intensywny ból zlokalizowany w konkretnej części brzucha świadczy prawdopodobnie o problemie z jednym z narządów. Mówi się na przykład, że ból przy ataku wyrostka robaczkowego poznamy po kłuciu w prawej części brzucha, ale prawdą jest, że zaczyna się od tępego bólu w okolicy pępka, który następnie przesuwa się do dolnej, prawej części brzucha. Atak wyrostka robaczkowego rozpoznamy po tym, że przychodzi nagle, stopniowo wzbiera na sile, a później dołączają do niego gorączka i nudności.

Kolejną przyczyną bólu brzucha może być zakażenie układu moczowego, potocznie nazywane zapalenie pęcherza moczowego. To typ choroby, który może rozwijać się i rozprzestrzeniać, dlatego możemy odczuwać ból nie tylko w dole brzucha, ale także w innych jego partiach. Typowe objawy zapalenia pęcherza to częste oddawanie moczu i towarzyszący temu ból. W najgorszym wypadku zakażenie może dotrzeć do nerek siejąc w nich spustoszenie. Ból brzucha w okolicy pępka mogą ponadto wywołać przyjmowane leki ? jeśli zażyłeś preparat i zaczynasz odczuwać niedogodności najprawdopodobniej doszło do reakcji alergicznej. Ból brzucha jest typowy po zażyciu antybiotyków, które naruszają mikroflorę bakteryjną jelit. Dlatego zawsze z przyjmowanym antybiotykiem stosuj probiotyk, który zabezpieczy cię przed grzybicą.

Jak to co jemy wpływa na to jak się czujemy

Objawy bólowe może wywoływać także prozaiczne przejadanie się. Gdy rozszerzymy żołądek do jego granicy, to jego ścianki wywierają nacisk na sąsiednie organy. Nie wspominając już o bardzo wyczerpującym trawieniu, do którego nie zdążyliśmy przyzwyczaić żołądka, wątroby i woreczka żółciowego. Po takim jedzeniu może boleć nas cały brzuch, tym bardziej jeśli się podtruliśmy. Najlepszym rozwiązaniem będą szklanka niegazowanej wody lub zioła takie jak piołun, który świetnie rozprawi się z trawieniem pokarmu, gdy nasz organizm nie ma na to siły.

Pojawiający się i znikający wielokrotnie w ciągu dnia ból w okolicy pępka może świadczyć o problemach z trzustką. Towarzyszące objawy to gorączka, nudności i bóle głowy. Aby poprawnie zdiagnozować przyczynę tego stanu obserwuj i zapisuj kiedy i w jakich okolicznościach wystąpił ból.

Okolice pępka to także obszar koncentracji jelit, które załamują się i układają pod różnym kątem. Zaburzenia jelita cienkiego rzadko występują same, a częściej z zaparciami, nudnościami lub ściskiem uniemożliwiającym rozprostowanie. W temacie zaburzeń czynności jelit warto wspomnieć jeszcze o nietolerancjach pokarmowych, które bardzo często wywołują opisane objawy. Nietolerancja może ujawnić się po każdym pokarmie i w każdym wieku, nawet jeśli dotąd nie odczuwaliśmy żadnych dolegliwości. Celiakia czyli nietolerancja glutenu i mleko to dwie najczęstsze przyczyny wystąpienia dolegliwości. Zyskamy co do nich pewność, jeśli dodatkowo przy ucisku na poszczególne partie brzucha odczuwamy ból, brzuch jest wzdęty po posiłku i mamy problem z regularnym wypróżnianiem.

Tabletki na zapalenie pęcherza Urosept

Kiedy jeszcze boli nas brzuch w okolicy pępka?

Ból brzucha w okolicy pępka może towarzyszyć nam po operacjach chirurgicznych, a także przy biegunkach i zaparciach. Jeśli mamy wątpliwość czy organizm sam powróci do normy, a boimy się radykalnie działających leków, możemy zjeść trochę siemienia lnianego, które przywróci rytm wypróżnień powoli i delikatnie. Ból wokół pępka często towarzyszy kobietom w ciąży, co jest zjawiskiem normalnym. Rosnące dziecko napiera na ścianki brzucha i powoduje ich rozpychanie. To oczywiście boli, ale ból nie powinien być bardzo nasilony, ponieważ wszystko odbywa się na przestrzeni miesięcy. Charakterystyczny ból brzucha, pęcherzyki pojawiające się po wysiłku i podczas napinania mięśni świadczą o przepuklinie. Przepuklina występuje, gdy narządy znajdujące się w jamie brzusznej przemieszczają się poza jej granice.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.