Łojotokowe zapalenie skóry głowy

Czy to łojotokowe zapalenie skóry głowy?

Przetłuszczająca się skóra głowy jest naturalnym procesem organizmu wydzielającego substancje odpowiedzialne za odpowiednie nawilżenie i ochronę cebulek włosa. Sebum to silnie natłuszczająca substancja zapobiegająca przesuszeniu, to dzięki niej włosy są lśniące, miękkie i zdrowe także od wewnątrz. Niestety nadprodukcja sebum prowadzi do zbyt szybkiego przetłuszczania się włosów i zmusza do częstego i agresywnego mycia głowy, co nie pozostaje bez znaczenia dla ich jakości.

W normalnych warunkach sebum chroni włosy przed wypadaniem, ale nie powoduje ich nadmiernego przeciążenia. W przypadku niedoboru substancji natłuszczających włosy szybko tracą swoją witalność a skóra zmaga się z przesuszeniem powodującym swędzenie. Nadmiar sebum jest obciążający zarówno dla pasm jak i powierzchni skalpu. Powtarzane mycie z użyciem silnych substancji aktywnych może dodatkowo zaogniać problem.

Łojotokowa skóra głowy cechuje osoby w okresie dojrzewania, z częstymi w tym wieku zaburzeniami na tle hormonalnym. Sprzyja jej niewłaściwa dieta, a nawet predyspozycje genetyczne. Jednak nie każde przetłuszczanie się włosów ma swoje źródło w stanie zapalnym, które odpowiada za postać łojotokową.

Początki schorzenia mogą dawać o sobie znać już we wczesnym dzieciństwie. Część niemowląt dotyka wtedy ciemieniucha. Nadreaktywny naskórek pozostawia na powierzchni głowy twarde, trudne do usunięcia łuski wysyłając pierwsze sygnały świadczące o nieuregulowanej pracy mechanizmów produkcji sebum.

Łojotokowe zapalenie skóry to przewlekła choroba zapalna skóry o przeważnie łagodnym przebiegu. Cechują ją przeplatające się stany remisji i nasilenia objawów, które mogą rozszerzać swoją powierzchnię oddziaływania na inne części ciała osób dorosłych.

Łojotokowe zapalenie skóry można zaobserwować na skórze głowy, gdzie pojawia się zdecydowanie najczęściej, ale także w miejscu brwi, uszu, na nosie i pod pachami. Powodują je bytujące w wydzielinie łojowej drożdże Pityrosporum i Malassezia. Ich szybkie namnażanie toruje drogę dla bakterii, które odpowiadają za stan infekcji i towarzyszące jej objawy.

Ziaja kuracja przeciwświądowa

Objawy łojotoku skóry głowy:

  • Tłusty łupież pokrywający owłosioną skórę ciała
  • Łuszczenie, świąd lub pieczenie, zaczerwienienie skóry
  • Przetłuszczanie się włosów
  • Złuszczenia skóry przypominające białe lub żółtawe łuski
  • Stany zapalne pokrywające duże obszary ciała
  • Osłabienie i nadmierne wypadanie włosów

Przyczyny łojotoku skóry to, m.in.:

  • Grzyby Malassezia bytujące w łoju produkowanym przez skórę
  • Genetyczne predyspozycje do łuszczycy
  • Osłabienie organizmu, który nie potrafi bronić się przed infekcjami
  • Czynniki psychiczne, np. depresja, silny stres
  • Choroby przewlekłe obniżające układ immunologiczny
  • Otyłość
  • Niektóre leki
  • Okres dojrzewania charakteryzujący się wzmożoną aktywnością skóry
  • Zmiany hormonalne w ciele, np. ciąża

Jak wynika z charakterystyki objawowej łojotokowe zapalenie skóry nie jest schorzeniem charakterystycznym i łatwym do zdiagnozowania. Diagnostyka powinna wykluczyć inne choroby o podobnym schemacie objawowym, tj.:

Łuszczyca charakteryzuje się nadwrażliwością skóry połączonej z suchością i łuszczeniem. Zajmuje znacznie większy obszar skóry, a zmiany łuszczycowe są twardsze i grubsze. Łuszczyca występuje także dużo rzadziej niż łojotokowe zapalenie skóry i jest dotkliwsza w przebiegu.

Atopowe zapalenie skóry znane też jako egzema to zespół dotkliwych cech skóry wynikające z obniżonej odporności naskórka. Powoduje nadreaktywność, pieczenie, swędzenie i zaczerwienienie. Ma też tendencję do zaostrzania się pod wpływem stresu czy niewłaściwej pielęgnacji.

Trądzik różowaty ogranicza się do twarzy, na której tworzy stany zapalne, czasem zlewające się w jedną całość, tworząc nieestetyczne zaczerwienienia. Czasami może powodować łuszczenie.

Vichy Decros szampon przeciwłupieżowy

Leczenie łojotoku skóry głowy

Łojotokowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą skóry, niemożliwą do wyleczenia, lecz w perspektywie czasu dającą szansę na poprawę jakości życia i samopoczucia osób nią dotkniętych. Najbardziej dotkliwymi objawami choroby są przetłuszczające się włosy, tłusta skóra, oraz powstające żółte łuski na skórze głowy lub twarzy. Dodatkowo symptomy możemy zauważyć również na innych obszarach ciała.

Zapalenie dotyka osób w każdym wieku, ale należy pamiętać że nasilenie choroby obserwuje się szczególnie jesienią i zimą, które sprzyjają nadprodukcji sebum pod nakryciami głowy. Drożdżaki wybierają środowiska bogate w gruczoły łojowe i taki idealny przykład stanowi właśnie głowa. Stan zapalny to kwestia czasu, jeśli nie potrafimy dostatecznie dobrze dbać o higienę. Odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne powinny poprawić stan naszej skóry głowy i zapobiegać nawrotom infekcji.

Pielęgnacja skóry głowy z łojotokiem:

  • Częste mycie głowy delikatnymi szamponami na bazie składników naturalnych i wody
  • Mycie głowy letnią wodą, która zamyka gruczoły łojowe i tym samym zmniejsza ich aktywność
  • Dbanie o czystość przedmiotów mających styczność z głową – wskazane częste pranie pościeli, czapek, grzebieni, szczotek, gumek do włosów itd.
  • Zmniejszenie ilości stosowanych produktów do włosów – lakierów, masek, odżywek, sprayów
  • Powstrzymanie się od nawyku dotykania, poprawiania włosów
  • Powstrzymanie się od drapania, które zwiększa ryzyko stanów zapalnych skóry głowy

Łojotokowe zapalenie skóry głowy leczy się także doraźnie, stosując przeznaczone do włosów tłustych szampony, np. Ziaja Med kuracja przeciwświądowa szampon łagodzący, szampon przeciwłupieżowy, np. Head & Shoulders, Vichy Dercos Szampon zwalczający łupież tłusty i wiele innych. W sytuacjach, gdy potrzebujemy natychmiastowego odświeżenia sprawdzą się suche szampony, np. marki Batiste czy Klorane.

Warto sprawdzić też skuteczność łatwo dostępnych i tanich składników naturalnych. W leczeniu nadmiernej aktywności skóry głowy od lat stosuje się wywary z pokrzywy, maseczki z białek kurzych jaj, ocet jabłkowy, sok z cytryny czy glinkę kosmetyczną. Należy jednak pamiętać, aby stosować je z rozwagą, ponieważ związki aktywne zawarte w proponowanych produktach wpłyną także na wygląd i kondycję włosów.

Sposób i długość leczenie jest kwestią indywidualną, zależną od stanu głowy pacjenta i ogólnego zdrowia. Najbardziej efektywnej metody leczenia można szukać miesiącami, ale warto ją wypracować w trosce o swoje samopoczucie. Dodatkowo można zadbać o dietę, poprawić kondycję fizyczną i psychiczną oraz w miarę możliwości unikać stresu, który wzmacnia objawy schorzenia. Podejrzenia zawsze warto skonsultować z lekarzem dermatologiem, który postawi poprawną diagnozę i zaproponuje terapię na miarę naszych potrzeb.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.