Bardzo sucha skóra. Jak o nią dbać i pielęgnować?

Tymczasowa suchość skóry jest czymś normalnym. Może wynikać z pogorszenia naszego stanu zdrowia czy zmian pogody. Nie martwimy się nią, ponieważ wystarczy, że użyjemy ulubionego kremu do twarzy i balsamu a problem znika. Kłopoty pojawiają się, gdy dotychczasowa pielęgnacja nam nie wystarcza, a suchość skóry pogłębia się, powodując zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie, łuszczenie i uczucie nieprzyjemnego ściągnięcia. Z tym problemem spotykają się osoby często myjące ręce, np. lekarze czy kosmetyczki którzy mają spękane, szorstkie dłonie. Oczywiście dopóki nie znajdą odpowiedniego remedium na bardzo suchą skórę.

Przyczyny suchej skóry

Bardzo sucha skóra to wbrew pozorom nie ta odwodniona. Powierzchnia suchej skóry jest uboga w lipidy, czyli cząsteczki odpowiedzialne za utrzymanie bariery ochronnej między powierzchnią naskórka a środowiskiem zewnętrznym oraz wodę. Dlatego bardzo sucha skóra potrzebuje nie tylko nawilżenia, ale także natłuszczenia. Na odwodnienie ciała i w konsekwencji skóry wpływ mają przyjmowane leki a także niektóre choroby przewlekłe, np. łuszczyca, AZS, cukrzyca, problemy z tarczycą. Jeżeli dodamy do tego używanie wysuszającego mydła, zażywanie długich kąpieli, zaniedbania w pielęgnacji, to mamy efekt podrażnionej i zaczerwienionej skóry. Nawet ubrania mogą to powodować, np. gryząca wełna, na którą notabene wiele osób jest uczulonych, ale o tym nie wie.

Ponadto zbyt obcisłe, uwierające ubrania mogą powodować swędzenie podczas ocierania o skórę. Jeśli używamy silnego proszku do prania, to także ma ogromny wpływ na naszą skórę, która cały dzień i noc ma kontakt z ubraniem i pościelą. Bardzo sucha skóra to także problem niedożywienia. Jeśli odchudzasz się i zauważyłaś pogorszenie stanu swojej skóry być może podeszłaś do tematu zbyt drastycznie. Za poziom nawilżenia skóry odpowiadają bowiem tłuszcze. Jeśli masz ich za mało w diecie, to spróbuj chociażby suplementacji olejem z wiesiołka lub tranem. Różnica będzie zauważalna około miesiąc od rozpoczęcia stosowania.

Olej z wiesiołka

Nawilżanie skóry od środka

Procesy zachodzące w naszym organizmie mają ogromny wpływ na to w jakiej kondycji zastaniemy naszą skórę. Bardzo sucha skóra może być zlikwidowana po uregulowaniu gospodarki hormonalnej organizmu, ale tego wymaga konsultacja z odpowiednim lekarzem. Jeśli nic poważnego nam nie dolega, to zacznijmy od nawilżania skóry od wewnątrz. Dieta poprawiająca nawilżenie skóry powinna być bogata w owoce, warzywa: czosnek i cebulę, marchew, szparagi, jaja, zboża, ryby i orzechy. Kwasów tłuszczowych omega dostarczą oleje tłoczone na zimno. Są one niezwykle ważne, ponieważ uszczelniają naskórek od wewnątrz, co zapobiega nadmiernej utracie wody. Gotowe preparaty to m.in. Vitaminum A+E. Nie zapominajmy o odpowiedniej ilości wypijanej wody. Unikajmy za to kawy i alkoholu, gdyż te powodują efekt wypróżniający wodę i przy okazji elektrolity bardzo ważne dla ogólnego stanu zdrowia i w tym skóry.

Pielęgnacja skóry suchej

Bardzo sucha skóra powoduje duży dyskomfort. Dodatkowo ciągłe drapanie i pocieranie jej sprawia, że jej stan się pogarsza. Przez osłabioną barierę naskórka łatwiej przedostają się wszelkie patogeny mogące wywołać dodatkowe podrażnienia. Dlatego dobór odpowiednich kosmetyków jest w tym bardzo ważny. Kremy i balsamy powinny być bogate w związki emolientowe, które odbudowują poziom lipidowy skóry, np. Pilarix z kwasem salicylowym czy La Roche Posay Mleczko do ciała ISO-UREA. Nie tylko świetnie nawilżają, ale i natłuszczają skórę. Warto także sięgnąć po allantoinę, ale unikajmy parafiny czy silikonów, które zapewniają efekt gładkości, lecz to tylko chwilowe uczucie. Bardzo korzystnym związkiem jest także mocznik. Bogaty skład aktywny, a przy tym niewielka ilość konserwantów i substancji zapachowych gwarantują dobre właściwości preparatu dla naszej skóry. Inne propozycje to: krem do rąk Dove Intensive Nourishment i krem do twarzy Oilatum Natural Repair Face Cream.

Sucha skóra – jak jej uniknąć?

Aby uniknąć nadmiernej utraty wody z naskórka powinnyśmy zastosować się do kilku rad:

  • Unikaj alergenów, ponieważ możesz być na nie wrażliwsza od innych osób. Alergie mają także tendencję do ujawniania się na skórze. Najgroźniejsze alergeny stanowią: roztocza, pyłki traw, sierść zwierząt, wełna, a także produkty spożywcze: mleko, jajka, pszenica, soja, orzechy i owoce morza,
  • Zrezygnuj z długich kąpieli, które wysuszają twoją skórę. Lepiej bierz szybki prysznic w ciepłej, nie gorącej wodze. Do mycia używaj specjalnych płynów o fizjologicznym pH i delikatnych dla skóry, np. Sanex. Zrezygnuj z mydła, które bardzo często podrażnia,
  • Delikatnie osuszaj skóry i nie pocieraj jej mocno,
  • Używaj silnie nawilżających produktów, które zawierają allantoinę i naturalne oleje roślinne,
  • Unikaj silnie piorących proszków, zamień je na płyn do płukania lub proszek hipoalergiczny,
  • Nawilżaj pomieszczenie, w którym przebywasz, unikaj spożywania alkoholu i palenia papierosów w zaostrzeniu suchości skóry.
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.