AZS – czym jest ta choroba skóry?

AZS – czym jest ta choroba skóry?
5 (100%) 8 votes

AZS czyli atopowe zapalenie skóry to postępująca choroba skóry na tle genetycznym. Powoduje nieprzyjemne dolegliwości, takie jak swędzenie, podrażnienie, zaczerwienienie i wypryski. W jej zapobieganiu i leczeniu najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja z pomocą kosmetyków i leków. Dowiedz się czym jest AZS, jakie są jej objawy i sposoby leczenia.

Przyczyny AZS

Atopowe zapalenie skóry może się ujawnić w każdym wieku. Dzisiejsze skażenie środowiska i żywności oraz wody, którą spożywamy powoduje, że na alergie choruje coraz więcej osób młodych, ale także u dorosłych i starszych. Wiadomo jednak, że im wcześniej wykryta choroba, tym ostrzejszy będzie przebieg choroby.

Przy AZS skóra reaguje reakcją alergiczną na pewne czynniki uczulające i dla każdego mogą być inne i indywidualne. W ten sposób powstaje wysypka, a więc objaw stanu zapalnego. Podrażnienie prowadzi do świądu, puchnięcia i wysięku pryszczy, które potem mogą prowadzić do infekcji i potrzeby podania antybiotyków. Chorzy na AZS reagują na alergię potrzebą drapania skóry. W pewnym momencie będzie prowadzić to do błędnego koła, w którym zaciera się granica między wywoływaniem a zwalczaniem choroby. Ciągłe drapanie może powodować infekcje, a bez drapania się do infekcji by nie doszło. Jako chorzy sami zaczynamy wywoływać objawy. Na szczęście istnieją sposoby na uśmierzenie świądu i normalne życie.

Żel na skórę z AZS

Skóra AZS

AZS tak jak każda inna dolegliwość może występować w różnym nasileniu. Zmiany chorobowe znajdziemy na twarzy, szyi w zgięciach kończyn. Skóra osoby z AZS należy do tych najdelikatniejszych i bardzo kapryśnych. Na początku choremu towarzyszy wyprysk atopowy, czyli zmiany skórne, które mogą mieć zróżnicowane nasilenie i trwać różną ilość czasu. Czasami objawy obejmują dosłownie całe ciało, co wymaga już specjalistycznego podejścia dermatologa i użycia silniejszych leków, np. sterydów. Na przebieg choroby wpływ ma kilka czynników a należą do nich:

 • Uwarunkowania genetyczne – czy ktoś z bliskiej rodziny (także w poprzednich pokoleniach) chorował na alergie, tj. astma, alergiczny nieżyt nosa
 • Kiedy pojawiły się pierwsze objawy choroby – jeśli ujawnią się w wieku dziecięcym, to przebieg AZS będzie poważniejszy wraz z upływem czasu
 • Alergeny – pokarmowe i wziewne, w tym roztocza oraz to w jakim stopniu pozostają dla nas szkodliwe
 • Hormony – objawy będą nasilały się lub cofały w związku ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ciele, dlatego ważne jest przeprowadzenie badań na stężenie poszczególnych z nich, także by wykluczyć inne choroby autoimmunologiczne
 • Klimat – jedni chorzy lepiej reagują na słońce, podczas gdy innych może podrażniać. Ponadto na skórę atopową źle wpływa suche i gorące powietrze
 • Higiena i pielęgnacja ciała – zarówno zbytnia higiena ciała jak i nieodpowiednia są szkodliwe dla skóry atopowej. Zbyt częste kąpiele naruszają barierę ochronną naskórka, tak samo jak płyny do kąpieli o nieodpowiednim składzie. Do pielęgnacji skóry z AZS powinno stosować się delikatnych i hipoalergicznych żeli Physiogel.

Objawy AZS

Symptomy choroby mogą ujawnić się w każdym wieku. Czasami chorobę atopową nazywa się dziecięcą, ponieważ wtedy obserwuje się największe nasilenie objawów. Do najczęstszych objawów AZS należą:

 • Świąd – nasilający się po spoceniu
 • Suchość skóry na skutek niedoboru ceramidów i lipidów
 • Łatwe podrażnienie skóry
 • Wysypka i towarzyszący jej wysięk
 • Opuchlizna
 • Zaczerwienienie skóry, plamy na skórze
 • Reakcje alergiczne – zaczerwienienie oczu, katar, kaszel, zaburzenia trawienia
 • Powiększenie węzłów chłonnych

Objawy zaostrzają się pod wpływem stresu i nieodpowiedniej pielęgnacji. W badaniach laboratoryjnych stwierdza się podwyższony poziom przeciwciał IgE świadczących o alergii wziewnej lub nietolerancji pokarmowej. Uwalniana jest duża ilość histaminy i proteaz, które powodują stan zapalny ujawniający się głównie na skórze. Limfocyty T atakują własne komórki uznając je jako obce i groźne dla organizmu. Reakcja immunologiczna zostaje w ten sposób upośledzona. Powodują je głównie cechy genetyczne.

Kremy na AZS

Leczenie AZS

Aby skutecznie leczyć chorobę trzeba wiedzieć co oznacza dla chorego AZS – czym jest ta choroba skóry i jakimi prawami się rządzi. Najważniejsze z punktu pacjenta jest pozostawanie pod stałą kontrolą lekarza. Najbardziej dokuczliwe jest swędzenie i aby je powstrzymać trzeba nawilżać i natłuszczać skórę ciała i twarzy. Pomocne będą kosmetyki z mocznikiem i lipidami, bo one stwarzają barierę między środowiskiem a skórą, którą naturalnie zachowują tłuszcze. Takie kosmetyki to m.in. Bobini Baby i hipoalergiczny płyn Hipp przeznaczone dla dzieci. Jeżeli zmiany nasilają się, to potrzebne będzie włączenie antybiotyków lub skorzystanie z maści antybakteryjnej, np. Tribiotic lub Maxibiotic dostępnych bez recepty. Pamiętajmy, by stosować je zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Unikajmy intensywnych środków chemicznych, o mocnym zapachu i z konserwantami. Dbajmy o czystość pomieszczenia i ubrań, które nosimy, ale z drugiej strony nie popadajmy w sterylność. Lekarze zalecają profilaktyczne prowadzenie zdrowego trybu życia i unikanie używek, które mogą nasilać objawy. W razie wątpliwości nie bójmy się pytać lekarza.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Choroby, Ciało, Skóra, Twarz, Zdrowie
Łagodny rozrost gruczołu krokowego

Zamknij