Jak walczyć z nadmierną potliwością stóp?

Jak walczyć z nadmierną potliwością stóp?
5 (100%) 3 votes

Nikt z nas nie chce borykać się z problemem śmierdzących, spoconych stóp. Chociaż większość z nas cierpiała z powodu wilgotnych i spoconych stóp w pewnym momencie swojego życia, to spocone stopy mogą stanowić nieubłagalny problem, powodujący dyskomfort. Spocone stopy mogą mieć wpływ na codzienne życie wielu osób, powodując wycofywanie się z życia społecznego, na przykład unikanie siłowni, wysokich temperatur lub sytuacji, w których trzeba zdjąć buty, typu kontrola na lotnisku.

Badanie przeprowadzone w Fundacji Skin and Care w Australii wykazało, że spoconym stopom towarzyszy zwykle nieprzyjemny zapach. Stan ten zazwyczaj zaczyna się w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania i może mieć negatywny wpływ na edukację, wybór kariery i rozwój społeczny.

Dla osób dotkniętych problemem spoconych stóp, dobra wiadomość jest taka, że przy zastosowaniu kilku trików i dbaniu o higienę, można wyeliminować problem spoconych stóp.

6 sposobów na pozbycie się problemu spoconych stóp

Nadmierne pocenie się stóp jest najczęściej rozpoznawane na podstawie objawów i fizycznego zbadania stóp. Podolog lub dermatolog może przeprowadzić badanie z użyciem skrobi jodowej, w celu potwierdzenia diagnozy. Przy nadmiernym poceniu się stóp, obszar poddany działaniu roztworu, staje się ciemnoniebieski.

Poniżej podpowiadamy kilka sposobów na rozwiązanie problemu spoconych stóp.

1.     Zadbaj o higienę

Pozbycie się nieprzyjemnego zapachu stóp można uzyskać przez mycie ich mydłem antybakteryjnym.

Ważne jest codzienne mycie stóp i ich dokładne suszenie, zwłaszcza pomiędzy palcami. Po wytarciu stóp ręcznikiem, nasącz wacik octem jabłkowym i posmaruj nim przestrzenie pomiędzy palcami.

Utrzymuj swoje paznokcie przycinane i wyczyszczone – zapobiegnie to grzybicy paznokci. Delikatnie usuwaj twardą skórę pilnikiem do stóp. Twarda skóra, kiedy staje się mokra od wilgoci, stanowi idealny dom dla bakterii.

2.     Używaj zasypki do stóp

Po umyciu i wysuszeniu stóp, stosuj przeznaczone do nich zasypki. Możesz stosować też sodę oczyszczoną lub skrobię kukurydzianą, które będą absorbować dodatkową wilgoć. Możesz dodawać też olejek z drzewa herbacianego, który ma właściwości przeciwgrzybiczne.

3.     Mocz stopy

Możesz wypróbować różnych sposobów, takich jak solne kąpiele, moczenie w herbacie i occie jabłkowym. Przy prawidłowej higienie, sposoby te pomogą wyeliminować przykry zapach stóp.

Namaczaj stopy w roztworze z octu jabłkowego i wody w stosunku 1:2 – zmniejszy on liczbę bakterii na stopach.

Kąpiel stóp w herbacie to także dobry sposób na zmniejszenie potliwości stów. Na 1 litr wody użyj 4-5 torebek herbaty. Po ostygnięciu herbaty, mocz w niej stopy przez około 20 minut każdego dnia.

Jeszcze inną alternatywą jest moczenie stóp w roztworze soli koszernej lub epsom i wody. Na 4 szklanki wody użyj ćwierć szklanki soli i mocz przez 10-15 minut. Taki roztwór zabija grzyby, poprawia zdrowie skóry i zapobiega nieprzyjemnemu zapachowi.

We wszystkich przypadkach pamiętaj o dokładnym osuszaniu stóp.

4.     Wymieniaj obuwie

Nienoszenie tego samego obuwia każdego dnia może skutecznie zapobiec nieprzyjemnemu zapachowi butów, a w konsekwencji – stóp. Używaj co najmniej 2-3 par butów w każdym tygodniu, aby dać im szansę wyschnięcia przed ponownym założeniem.

Rozważ noszenie dobrze dopasowanych butów wykonanych z naturalnej skóry, które pozwolą twoim stopom oddychać. Jak najczęściej noś otwarte sandały i klapki.

Jednym ze sposobów walki z nadmierną potliwością stóp jest zastosowanie odpowiednich wkładek, które będą jednocześnie chłonąć wilgoć, spowodują, że skóra stóp będzie dobrze wentylowana, a ponadto będą niwelować przykry zapach stóp i obuwia. Dobrze sprawdzają się przy tym wkładki School, dostosowane do potrzeb różnych grup użytkowników. Najlepiej wybierać wkładki, które można samodzielnie dopasować pod względem kształtu i długości do wybranego rodzaju obuwia.

Po domu chodź boso, używaj też wymiennych wkładek do butów. Daj im szansę na wyschnięcie, tak często, jak to możliwe.

5.     Noś skarpety i często je zmieniaj

Noszenie skarpet jest uważane za bardzo istotne, zwłaszcza tych, które absorbują wilgoć – wykonane z wełny, bawełny lub ich mieszanki. Zrezygnuj ze skarpet ze sztucznych materiałów, takich jak nylon czy poliester. Niektóre skarpetki mają wentylacyjne otwory, które pomagają utrzymać stopy w suchości.

6.     Wprowadź zmiany w diecie

Zmiana stylu życia i diety może być bardzo pomocna w kontrolowaniu zapachu stóp. Diety bogate w rafinowane węglowodany często działają jak pokarm dla bakterii i grzybów w naszym organizmie.

Kiedy bakterie gromadzą się na skórze stóp przez pocenie, a następnie są zamknięte w butach, zapach może stać się ekstremalny. Wyeliminuj rafinowane węglowodany i zbalansuj spożycie białka i zdrowych tłuszczów przez spożywanie produktów o właściwościach przeciwzapalnych. Ogranicz spożywanie alkoholu i palenie papierosów.

Zasypka przeciwpotowa
Kliknij i sprawdź ceny!

Co powoduje pocenie się stóp?

Stopa człowieka ma około 250 000 gruczołów potowych – ta część ciała ma tendencję do znacznie większego pocenia się. Gruczoły potowe mają jednak ważne zadanie – działają w pewien sposób jak termostat, regulując temperaturę ciała.

Intensywne pocenie się stóp jest spowodowane najczęściej nadaktywnością gruczołów potowych i czynnikami genetycznymi.

Stopy nabierają nieprzyjemnego zapachu, gdy bakterie na skórze rozkładają pot. Innymi przyczynami pocenia się stóp może być zwiększony stres, długotrwałe stanie na nogach, noszenie tego samego obuwia każdego dnia, zła higiena osobista, zmiany hormonalne w organizmie (zwłaszcza u nastolatków i kobiet w ciąży) oraz uprawianie sportu.

Problem wydaje się być bardziej intensywny przy wysokich temperaturach, może się jednak pojawiać o każdej porze roku. Gorąca temperatura na zewnątrz może dodatkowo powodować pękanie skóry i odciski.

Niektórzy ludzie pocą się tak intensywnie, że ich stopy ślizgają się we wnętrzu obuwia. Stopy mogą tez mieć białawy, mokry wygląd, dodatkowo mogą pojawiać się infekcje grzybiczne.

Osoby cierpiące z powodu nadmiernej potliwości stów często doświadczają stresu emocjonalnego i zamartwiania się z powodu ich zapachu, co powoduje, że problem dodatkowo narasta. Trudności związane z zapachem stóp mogą stać się szczególnie dotkliwe wśród nastolatków.

Więcej w Uncategorized
Badanie GGTP – normy, przyczyny podwyższonego GGTP i choroby

Zamknij