Zaburzenia erekcji- przyczyny i leczenie

Jednym z najczęściej występujących problemów seksualnych u mężczyzn w dojrzałym wieku są zaburzenia erekcji.  Są to problemy z wywołaniem i/lub utrzymaniem wzwodu członka, co w rezultacie utrudnia lub uniemożliwia osiągnięci orgazmu. Zaburzenia potencji najczęściej dotyczą dojrzałych mężczyzn- aż 50 procent przedstawicieli brzydszej płci między 40-tym a 70-tym rokiem życia cierpi na problemy z erekcją. Oznacza to, że aż połowa mężczyzn nie jest w stanie odbyć w pełni satysfakcjonującego stosunku seksualnego! Co powoduje problemy z potencją? Jak wygląda leczenie zaburzeń erekcji? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!

Czym są zaburzenia erekcji?

Według definicji światowej organizacji zdrowia (WHO), zaburzenie erekcji – to stała bądź nawracająca niezdolność do osiągnięcia i/lub utrzymania wzwodu niezbędnego do odbycia stosunku seksualnego. Diagnozę mówiącą o zaburzeniach wzwodu stawiana jest jeśli niemożność erekcji pojawia się przy minimum 25 procentach podejmowanych prób seksualnych. Powszechne używane określenie zaburzeń erekcji to impotencja. Jednak biorąc pod uwagę pejoratywne, nierzadko ironiczne i obraźliwe skojarzenia, bardziej adekwatne i stosowne jest używanie terminu „zaburzenie erekcji”.

Zaburzeń wzwodu nie należy łączyć z naturalną zmianą w męskiej seksualności wynikającą  z wieku. Jej objawami są osłabienie lub nawet czasowym zanik potencji w czasie stosunku seksualnego. Ta tendencja postępuje wraz z wiekiem. Statystycznie co trzeci mężczyzna po 60-tym roku życia uprawia seks przynajmniej raz w tygodniu, przy czym niewiele z tych stosunków kończy się wytryskiem.

Podsumowując częstość zaburzeń erekcji wzrasta wraz z wiekiem, jednak to nie podeszły wiek wpływa na rozwijanie się choroby. Mężczyźni po sześćdziesiątce mają rzadsze erekcje oraz wolniej osiągają satysfakcję seksualna, ich życie seksualne nie jest jednak w żaden sposób zaburzone- przebiega w innym tempie.

 Zaburzenia erekcji w kraju i na świecie

Zaburzenia wzwodu wynikają w 85 procentach z przyczyn fizycznych, zaś przyczyny psychologiczne stanowią 10 procent wszystkich przypadków.

Według statystyk ponad sto milionów mężczyzn na świeci cierpi na zaburzenia erekcji. Naukowcy szacują, że ta liczba do 2025 roku potroi się.

W Polsce szacuje się, że na zaburzenia erekcji cierpi ponad 3,5 miliona mężczyzn. Niestety leczenie tej przypadłości podjęło nie więcej niż 240 tysięcy. Lekarze różnych specjalizacji, co miesiąc norują około 262 tysięcy mężczyzn borykających się z problemem zupełnego braku, lub niemożności utrzymania erekcji. Ponad połowa przypadków, diagnozowana jest „przy okazji” leczenia zupełnie niepowiązanych chorób.

Dlaczego tak mało?

Wielu mężczyzn, szczególnie młodych (około 2% mężczyzn w wieku 20-25 lat cierpi na zaburzenia erekcji), wstydzi się tej „niesprawności” i nie umie (krepuje się) rozmawiać z lekarzem na ten temat problemów seksualnych.

Niestety nawet w XXI wieku sfera intymna człowieka, a więc też zaburzenia erekcji to nadal temat tabu. Z obawy przed negatywną reakcją, wyśmianiem mężczyźni często bagatelizują, odrzucają  problemy z erekcją. Tłumaczą te problemy stresem lub przemęczeniem, często w ten sposób pozwalają narastać wewnętrznej frustracji.

Takie ignorowanie zaburzeń seksualnych powoduje, że wielu mężczyzn nie leczy się wcale lub też trafiają do lekarza, średnio po 2 latach od momentu zaobserwowania pierwszych trudności z wywołaniem i/lub utrzymanie pełnego wzwodu.

Ponad połowa mężczyzn przyznaje, że rozmowa z urologiem na temat problemów seksualnych jest bardzo krępująca i kłopotliwa. Tylko co czwarty mężczyzna szukałby specjalistycznej pomocy w związku z dysfunkcją wzwodu.

Ponad 40 procent panów pragnie wierzyć, że kłopoty z erekcja mają charakter przejściowy i szybko, wręcz niepostrzeżenie miną. Trzymamy kciuki

Przyczyny zaburzeń erekcji

Zdiagnozowanie jednej przyczyny zaburzeń erekcji jest praktycznie niemożliwe. Najczęściej jest to mieszanka kilku czynników, tak fizycznych, jak i psychicznych.

Czynniki o charakterze fizycznym są zdecydowanie bardziej charakterystyczne dla bardzo dojrzałych panów. Natomiast czynniki psychiczne jest źródłem dysfunkcji wzwodu raczej u młodszych mężczyzn.

Najczęstsze przyczyny fizyczne wywołujące zaburzenia erekcji:

  • nieprawidłowości i/lub uszkodzenia naczyń i ciał jamistych,
  • zaburzenia neurologiczne i/lub hormonalne,
  • choroby, na przykład:, stwardnienie rozsiane, choroby serca i nerek, urazy rdzenia kręgowego, miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze,
  • zabiegi chirurgiczne na prostacie (gruczole krokowym),
  • zażywanie leków, między innymi przeciwdepresyjnych, uspokajających, przeciw nadciśnieniu tętniczemu czy też diuretyków,
  • palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu czy też zażywanie narkotyków.

Warto zauważyć, że kłopoty z erekcją mogą towarzyszyć wszystkim chorobom, wywołującym przejściowe zmęczenie i osłabienie u mężczyzn, Może to być nawet zwykłe przeziębienie.

Przyczyny o podłożu psychologicznym wywołujące zaburzenia erekcji:

  • lęk przed niezdolnością odbycia stosunku,
  • ortodoksja religijna oraz poczucie winy,
  • niska samoocena, silne kompleksy (na przykład kompleks małego członka)
  •  problemy w związku: zdrada, oddalenie się partnerów, złe doświadczenia seksualne, ochłodzenie uczuć , poczucie winy,
  • niewłaściwe reakcje, zachowanie ze strony partnerki,
  • rygoryzm wychowawczy i seksualny,
  • niepełna identyfikacja z męską rolą,
  • nieświadome skłonności homoseksualne,
  • depresja,
  • fobie,
  • negatywne fantazje erotyczne oraz preferencje dewiacyjne,
  • lęk przed ciążą partnerki lub chorobami wenerycznymi.

Skutki zaburzeń erekcji

Problemy z erekcją odbijają się na ogólnym samopoczuciu mężczyzny. Szczególnie zaś, dotykają jego sfery emocjonalnej. Obniżona sprawność seksualna wpływa na poczucie własnej wartości- i zdecydowanie je zaniża. Wpływa to też na ograniczenie aktywności seksualnej przez mężczyznę. Strach, że się „nie sprawdzi” i poczucie winy hamują normalne funkcjonowanie panów. Często nieudane pożycie seksualne urasta to rangi olbrzymiego problemu i staje się przyczyną kryzysu niejednego związku.

Wstyd nie pozwala przyznać się do problemów z erekcją- połowa mężczyzn borykających się z tym problemem bagatelizuje go i nie czyni nic w kierunku aby polepszyć swoje życie seksualne. 30% panów sięga po środki na potencje i zaczyna leczenie na własną rękę. Co czwarty mężczyzna zgłasza się ze swoim problemem do lekarza. Jednak często od pierwszych problemów, do przekroczenia progu gabinetu lekarza minęły już dwa lata!

Leczenie zaburzeń erekcji

Leczenie impotencji należy rozpocząć od rozpoznania przyczyny zaburzeń. Jeżeli przyczyną są czynniki psychiczne, zastosowana powinna być psychoterapia, techniki relaksacyjne, hipnoza czy metody treningowe z partnerką. Czasami zalecane jest tez leczenie farmakologiczne- na przykład leki przeciwlękowe.

Jeżeli problemy z erekcją występują na tle organicznym zalecane jest leczenie farmakologiczne. Często są to tabletki, na przykład viagra, ale też inne metody: protezowanie członka, zabiegi chirurgiczne, fizykoterapia czy iniekcje w ciała jamiste.

Zaburzenia erekcji nie są przypadłością zagrażającą życiu, może jednak stać się zwiastunem innych poważnych chorób, takich jak: cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze. Przedłużające się w czasie, a przede wszystkim nieleczone problemy z erekcją mogą prowadzić nawet do silnych stanów depresyjnych. Nie warto więc „zamiatać tego pod dywan” tylko udać się do lekarza po fachową pomoc. Im szybciej zostanie ona udzielona, tym szybciej problem zostanie rozwiązany!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.