Jak wybrać aparat słuchowy? Krótka droga do zdrowia
Aparat słuchowy jest urządzeniem wspomagającym jeden z naszych najważniejszych zmysłów. Koniecznym jest więc odpowiednie dobranie takiego sprzętu. Okazuje się, że nie jest to wcale trudne, jeśli podejmie się współpracę ze specjalistami.
Wiele osób boi się różnorodnych badań. Te dotyczące słuchu również się do nich zaliczają. Ale to dzięki nim możemy poznać ubytki, jakie nam towarzyszą i niwelować je za pomocą odpowiedniego urządzenia. Często jednak boimy się podejmowania jakiejkolwiek decyzji dotyczącej naszego zdrowia, ponieważ nie posiadamy specjalistycznej wiedzy z dziedziny nas dotyczącej. W takim wypadku nie pozostaje nam nic innego jak skonsultować się z profesjonalistami.
Dzięki nim poniższe kroki, które dzielą nas od posiadania własnego aparatu, mogą okazać się proste i bezstresowe:
1. Rozmowa z protetykiem słuchu
Podczas tego krótkiego dialogu specjalista pozyska od nas informacje niezbędne do podjęcia kroków następnych. Dowie się między innymi tego, jakie choroby układu słuchowego przeszliśmy, czy chorujemy w ogólnym tego słowa znaczeniu i pozna stan naszej kondycji fizycznej. Ponadto przed pójściem do specjalisty warto zastanowić się, podczas jakich czynności i sytuacji mamy największe problemy ze słuchem – czy występują one na przykład wyłącznie na dworze lub w pracy. Protetyk po przeprowadzeniu z nami takiego krótkiego wywiadu będzie chciał obejrzeć nasze uszy.
2. Przegląd ucha zewnętrznego
Badanie – nazywane w gronie specjalistów otoskopią – również nie potrwa długo. Dotyczy ono wyłącznie oględzin stanu naszych uszu. Protetyk słuchu, wykorzystując specjalną latareczkę ze szkłem powiększającym, skontroluje jednak nie tylko naszą błonę bębenkową oraz kanał słuchowy, ale również małżowinę uszną. Jeżeli w kanale nie znajduje się woskowina ani żadne ciało obce, będziemy kontynuować naszą drogę. Jeśli jednak którakolwiek z wymienionych przeszkód się pojawi – zostaniemy odesłani do laryngologa.
Kupić lub przeczytać więcej o aparatach słuchowych możesz za pośrednictwem strony https://audiofon.com.pl/aparaty-sluchowe
3. Właściwe badanie słuchu
W tym momencie nastąpi badanie naszego słuchu. Protetycy korzystają z różnych metod badawczych, operując różnorakimi sprzętami. Warto wiedzieć, że niektórzy specjaliści używają podczas badania kilku metod.
Do najpopularniejszych i w zasadzie przyjętych za konieczne i podstawowe należy niewątpliwie audiometria, którą możemy podzielić na tonalną oraz słowną. W przypadku tej pierwszej protetyk poprosi nas o sygnalizowanie usłyszenia przez nas włączanych w słuchawkach dźwięków. Posłuży nam do tego specjalny guzik, który należy wcisnąć w momencie usłyszenia tonu. Drugi typ audiometrii polega zaś na powtarzaniu usłyszanych sylab, słów i zdań.
Kolejną popularną metodą badania słuchu, która również jest konieczna w przypadku dobierania aparatu, stanowi UCL – a więc badanie progu dyskomfortu pacjenta. Wykonuje się je tylko w przypadku osób, które nie skarżą się na występujące szumy uszne. Metoda polega na puszczaniu pacjentowi dźwięków coraz głośniejszych celem dotarcia do granic jego komfortu słuchowego.
4. Kolejna rozmowa z protetykiem i dopasowanie odpowiedniego aparatu
Po wykonaniu badań jesteśmy gotowi do tego, by zacząć rozglądać się za odpowiednim dla nas aparatem. Pomoże nam w tym – rzecz jasna – specjalista. To on, po objaśnieniu nam wyników naszych badań, zaoferuje różnorodne możliwości, które najbardziej będą pasowały do naszych ubytków. Ważną rolę odgrywa tu zaufanie pacjenta do lekarza, którego zadaniem jest rzetelne przedstawienie wad i zalet różnych sprzętów. Teraz pozostaje nam usiąść wygodnie i wysłuchać specyfikacji odpowiednich dla nas urządzeń. Decyzję ostateczną podejmiemy przecież my!
A podjęcie przez nas wstępnej decyzji wiąże się z kilkoma próbami dopasowania do naszych uszu odpowiedniego aparatu. Oczywiście w gabinecie będziemy przymierzać wyłącznie wersje zauszne modeli, które wybierzemy. Wersje douszne bowiem są czasochłonne w realizacji oraz drogie – musiałyby być produkowane dla każdego pacjenta indywidualnie (każdy kanał słuchowy jest przecież inny).
Po tych kilku próbach nie musi jeszcze nastąpić czas na podjęcie ostatecznej decyzji. Możemy poprosić specjalistę o wypożyczenie nam aparatu na kilka dni w celu sprawdzenia jego skuteczności w różnych sytuacjach życiowych. Na tym nasza wizyta w gabinecie protetyka słuchu może się zakończyć. Ważnymi są jednak jeszcze badania tak zwanego zysku z danego aparatu słuchowego. Składają się na nie:
- tworzenie sztucznych sytuacji dźwiękowych i rozmowa,
- pomiar w kabinie ciszy,
- badania na uchu rzeczywistym (REM).
Nie należy się ich jednak obawiać. Na pewno zostaniemy komfortowo do nich przygotowani przez protetyka, który wyjaśni nam specyfikę oraz cel każdego z powyższych pomiarów. Dopiero po nich będziemy mogli zadecydować o wyborze naszego przyszłego aparatu słuchowego. Kiedy złożymy zamówienie na dany sprzęt, możemy spać spokojnie i czekać na naszego małego technicznego wybawiciela i kolejną wizytę w gabinecie.