Wrastający paznokieć – jak zapobiegać, leczenie, przyczyny, korekta paznokcia

Wrastający paznokieć to częsta, choć wstydliwa przypadłość. Najczęściej udajemy się do specjalisty dopiero, jak ból uniemożliwia nam chodzenie. Jednak istnieją sposoby na zapobieganie „zawijaniu się” paznokci i należy je podejmować, jeśli tylko zależy nam na uniknięciu wrastania, a szybkie działanie jest tutaj kluczowe.

Dlaczego paznokieć wrasta?

Zdanie na temat przyczyn wrastania paznokci jest podzielone. Jedni mówią, że skłonności do wrastania paznokci dziedziczymy, inni uważają, że jest to spowodowane niewłaściwą higieną – obcinanie „na okrągło” i za krótko, chodzeniem w źle dobranych butach lub uszkodzeniem – mechanicznym albo przez grzybicę. Nadmierne wycinanie skórek i zbyt duży nacisk na stopę podczas ćwiczeń fizycznych też mogą skutkować wrastaniem.

Najczęstsze przyczyny wrastania paznokci

  • Cecha dziedziczna

  • Noszenie za ciasnego obuwia

  • Częste chodzenie w butach na wysokim obcasie

  • Wybieranie obuwia ze sztucznych materiałów

  • Nadwaga

  • Wrażliwe wały paznokciowe (część okalająca paznokieć)

  • Uszkodzenie paznokcia ciężkim przedmiotem

  • Grzybica paznokci

  • Skracanie paznokci w nieodpowiedni sposób

  • Płaskostopie

  • Halluksy

  • Choroby układowe np. cukrzyca

Jak rozpoznać wrastający paznokieć?

Wrastający paznokieć na charakterystyczny kształt – pokrzywiony, wbijający się w skórki lub skośnie rosnący, a jego zaawansowana forma jest przyczyną bólu o dużym nasileniu, stanów zapalnych oraz ropni. Zbyt późna reakcja na stan naszych paznokci może doprowadzić do konieczności operacyjnego usuwania paznokcia lub wytworzenia się wokół rany nowej tkanki – ziarniny która wygląda bardzo nieestetycznie. Zanim wytworzy się stan zapalny możemy zauważyć miejscowe zaczerwienienie lub opuchliznę. Jeśli tylko poczujemy dyskomfort, lub zauważymy, że któryś z paznokci zmienił diametralnie swój naturalny kształt, to jak najszybciej kontaktujemy się ze specjalistą podologiem, pomoże określić z czym mamy do czynienia i w razie potrzeby „wyprostuje” paznokieć.

Pomoc lekarska – zabiegi związane z wrastającym paznokciem

Pomoc w przypadku wrastania paznokcia polega na odpowiedniej korekcie, aby zmienić kierunek jego wzrostu. W tym celu na paznokieć nakłada się specjalny aparat korekcyjny zwany klamrą, której celem jest uniesienie brzegów paznokcia, zmniejszenie lub całkowite zlikwidowanie towarzyszącego bólu, spłaszczenie paznokcia oraz ostatecznie zapobiegnięcie ponownemu wrośnięciu.

Wyróżnia się kilka typów klamer, które są dobierane w zależności od intensywności wrastania paznokcia. Przy delikatnych wrastaniach stosuje się tylko klamry uciskowe, które zapewniają kosmetyczną korektę paznokcia. Jeśli pojawił się stan zapalny, konieczne będzie założenie specjalnej klamry drutowo-plastikowej lub drutowej, która podważa paznokieć i odciąża wały paznokciowe. Czasami, zanim będzie możliwe założenie klamry, zakłada się opatrunek – tamponadę, która oprócz odciążenia wałów osusza paznokieć z ropnej wydzieliny. Jeśli wrośnięcie paznokcia jest tak zaawansowane, że specjalista nie ma jak chwycić jego powierzchni, to jedynym wyjściem jest zabieg, jednak w niektórych przypadkach może nasilić problem zamiast od niego uwolnić.

Domowe sposoby na wrastający paznokieć

Jeśli nie jesteśmy w stanie udać się do specjalisty, to pierwszej pomocy możemy udzielić sobie sami. Aby zmniejszyć ból i nacisk paznokcia na wał wykonujemy tak zwaną tamponadę.

Do jej wykonania potrzebujemy wacika kosmetycznego, pilniczka z płaską końcówką i środka dezynfekującego. Najpierw dezynfekujemy pilniczek, następnie myjemy i dezynfekujemy środkiem stopy, szczególnie zwracając uwagę na problematyczny paznokieć. Ręce również myjemy i odkażamy. Następnie, płaskim pilniczkiem podważamy źle rosnący paznokieć i wkładamy pod niego wałeczek zrobiony z kawałka wacika. Wacik przycinamy tak, żeby nie wystawał poza paznokieć i zaklejamy paznokieć plastrem. Jeśli opatrunek się uszkodzi lub zmoczy, to procedurę powtarzamy w celu wykonania nowego.

Aby zmiękczyć skórę wokół paznokcia, możemy przed zarobieniem opatrunku wymoczyć go przez minimum 15 minut w wodzie z solą lub płatkami mydlanymi. Ulgę przynosi także okład z lodu.

Profilaktyka – jak zapobiegać wrastaniu paznokci?

  • Aby uniknąć w przyszłości tej przykrej dolegliwości powinniśmy przestrzegać kilku ważnych zasad.

  • Nie obcinamy paznokci bardzo krótko i nie zaokrąglamy brzegów! Jeśli mamy potrzebę wygładzenia krańców, to robimy to pilniczkiem.

  • Posiadacze bardzo twardych paznokci powinni obcinać je tylko po kąpieli lub wcześniejszym wymoczeniu nóg.

  • Kawałki paznokcia pozostałe po obcinaniu usuwamy nożyczkami, nigdy nie urywamy, ponieważ prowadzi to do zakażeń.

  • Skórki powinniśmy wyciąć, nie wyrywać.

  • Unikajmy chodzenia w zbyt ciasnym i sztucznym obuwiu.

  • Paznokcie oczyszczamy szczoteczką lub wacikiem nasączonym środkiem dezynfekującym, nigdy nie robimy tego ostrymi narzędziami.

  • Jeśli nasza stopa ma tendencje do pocenia się, używamy specjalnych antyperspirantów oraz często zmieniamy skarpety, noszenie spoconych i wilgotnych sprzyja rozwojowi bakterii.

Pamiętajmy, że problemy z paznokciami często są objawem źle dobranej diety, lub chorób układowych. Nie bagatelizujmy problemu i wykonajmy również prewencyjnie badania kontrolne. W razie potrzeby uzupełnijmy braki witamin suplementami.

Ważne jest również, by bez konsultacji z lekarzem nie stosować na własną rękę środków zapobiegających wrastaniu paznokci, ponieważ może się to przyczynić do zaognienia infekcji.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.