serwis o zdrowiu i leczeniu

Grzybica paznokci

Grzybica paznokci
4.3 (85.7%) 193 votes

Faktem jest, że okres szczególnie wakacyjny obfity jest w różnego rodzaju wyjazdy, którym towarzyszą kąpiele, czy stąpanie po powierzchniach, z których uprzednio korzystały inne osoby. W szale wakacyjnego wypoczynku często zapominamy o odpowiedniej ochronie naszych stóp, stąpając gołą nogą po basenowych płytkach, czy hotelowych korytarzach. Faktem jest jednak, że nawet taka chwila nieuwagi może spowodować nieprzyjemne schorzenie, jakim jest grzybica paznokci.

Ówcześnie cierpi na nią spora część naszego społeczeństwa, a problem przybiera na sile. Choroba ta najczęściej dotyka najpierw jeden paznokieć na naszej stopie, by wraz z upływem czasu przejść na kolejne. Rozpoznanie tego schorzenia jest dość proste – z początku dostrzec możemy zmianę w zabarwieniu naszego paznokcia, a z czasem pojawiające się intensywne przebarwienia. Grzybica wpływa również na widocznie większą kruchość naszych paznokci, co sprawia, że stają się nad wyraz łamliwe. Dziś przyjrzymy się bliżej przyczynom powstawania tego nieprzyjemnego schorzenia, oraz podpowiemy jak w prosty sposób go uniknąć.

Według badań, grzybica częściej zdarza się na paznokciach u stóp, niż u dłoni. Zazwyczaj obejmuje pierwszy oraz piąty palec. Dzieje się tak dlatego, że do akurat tych palców najszczelniej przylega obuwie.

Przeczytaj również: Domowe sposoby leczenia grzybicy, o których nie miałaś pojęcia!

Przyczyny grzybicy paznokci

Grzybica paznokci idzie zazwyczaj w parze z grzybicą stóp. To uciążliwe schorzenie pojawiać może się wskutek niedostatecznej ochrony naszych stóp, szczególnie w miejscach, z których korzystają inni. Miejscami, w których nasze paznokcie i stopy są szczególnie narażone na zarażenie się grzybicą są więc sauny czy baseny. Jak każdy z nas wie – miejsca te nie wymagają zazwyczaj posiadania ochrony na stopy, a korzystać mogą z nich osoby w każdym wieku. Faktem jest również, że ta uciążliwa dolegliwość może dotknąć nas, jeśli korzystamy z obuwia innych osób.


Objawy grzybicy paznokci

Mówiąc o grzybicy paznokci pamiętać musimy, że pierwszym i najistotniejszym objawem, który świadczy o występowaniu grzybicy paznokci jest zmiana struktury, kolorytu i kruchość paznokcia. Grzybicy towarzyszy zazwyczaj znaczne zażółcenie jego struktury, które z czasem nabiera ciemnobrązowej barwy. W późniejszej fazie choroby, paznokcie objęte grzybicą stają się wyraźnie matowe, a ich struktura obfita jest w przebarwienia i bruzdy. Objawem grzybicy paznokci może być również ogromna kruchość i rozwarstwianie się naszych paznokci.

Warto dodać również, że jednym z bardziej niepożądanych objawów grzybicy paznokci jest nieprzyjemna woń. Zdarza się często, że ów zapach pojawia się nawet mimo dokładnego dbania o higienę naszych stóp i stosowania specjalistycznych preparatów. Dzieje się tak dlatego, że grzyby osiadające na płytce naszych paznokci wytwarzają charakterystyczny, nieprzyjemny dla każdego z nas zapach.

f-scholl-fungal-nail-treatment-preparat-przeciwko-grzybicy-paznokci-3-8-ml Grzybica paznokci
Preparat na grzybicę paznokci
Kliknij i sprawdź ceny!

Leczenie grzybicy paznokci

Leczenie grzybicy paznokci jest bez wątpienia dość skomplikowane. Faktem jest, że wyróżnia się aż 20 skutecznych metod walki z uciążliwą grzybicą – my wybraliśmy 5 najskuteczniejszych:

 1. Leki doustne

Faktem jest, że zazwyczaj przyjmowanie farmaceutyków pomaga najskuteczniej zwalczać daną jednostkę chorobową. Walka z grzybicą paznokci przy zastosowaniu odpowiednich leków jest bez wątpienia znacznie szybsza, niżeli leczenie ich innym preparatem. Powinniśmy pamiętać jednak, że nieodpowiednio dobrany lek może wywołać przykre skutki uboczne, a w doborze odpowiedniego pomoże nam dermatolog.

 1. Preparaty bez recepty

  Chcąc skutecznie pozbyć się tego wstydliwego problemu często zastanawiamy się, jakich preparatów użyć. Wybór środków na grzybicę paznokci, które kupić możemy bez recepty jest naprawdę zadowalający. Mogą to być sztyfty (np. Nailexpert by Wartner, Nailner Repair czy sztyft marki Scholl), kremy (np. Steper), lakiery (np. Steper, Scholl), bądź żele (np. Mycosan).

 2. Laserowe leczenie grzybicy

  W dobie ogromnych innowacji pozwolić możemy sobie również na leczenie przy pomocy specjalistycznego lasera, który pomoże nam zwalczyć problem uciążliwej grzybicy paznokci. Ogromnym plusem tego typu zabiegu jest to, że w żaden sposób nie uszkadza płytki naszego paznokcia i nie wpływa na jej osłabienie.

 3. Domowe sposoby

  Wielu z nas, którzy borykają się z problemem uciążliwej grzybicy stóp próbują zniwelować problem przy pomocy prostych domowych sposobów, które nie wymagają użycia farmaceutyków czy specjalistycznych kremów. Faktem jest jednak, że nie zawsze proste, babcine sposoby są skuteczne, a często wskutek zbyt krótkiej domowej kuracji problem wraca ze zdwojoną siłą. 

 4. Leki homeopatyczne

Faktem jest, że często antidotum na różnego rodzaju schorzenia jest zastosowanie naturalnych specyfików. Nie każdy wierzy w ich moc, choć zdecydowanie warto przyjrzeć się im bliżej. Ich atutem jest bez wątpienia łatwa dostępność, brak skutków ubocznych, oraz potwierdzona skuteczność. Tego typu „leki” przenikają w skórę niszcząc grzybicę „od środka”. Warto wspomnieć również o tym, że leczenie przy użyciu leków homeopatycznych nie trwa długo – od 6 do 12 tygodni.Przykładem takich leków jest Scholl FUNGAL NAIL i Steper. Lekarstwa te z pewnością do tanich nie należą, ale jeśli jeden lek ma przynieść pożądany efekt, to warto zapłacić.

Przeczytaj również: Te leki dostępne bez recepty, są niezwykle skuteczne w walce z grzybicą.

Komentarze