Grzybica paznokci

Grzybica paznokci
4.3 (85.99%) 187 votes

Szacuje się, że około 12% społeczeństwa na całym świecie zmaga się z grzybicą paznokci. Najczęściej zakażenie zaczyna się od jednego paznokcia i przechodzi na kolejne. Infekcja na początku może objawić się białym, bądź żółtym punktem, a paznokciu u dłoni lub stóp. Im bardziej grzybica rozprzestrzenia się wgłąb tym bardziej widoczne stają się odbarwienia. Końcówki stają się kruche i cienkie. Niewątpliwie grzybica jest nieestetycznym i bolesnym problemem.

Gdzie można zarazić się grzybicą? Np. na basenach, w saunach lub innych w miejscach publicznych, gdzie nasze stop lub dłonie są narażone na kontakt z dużą ilością bakterii. Grzybicy sprzyjają wilgotne, ciepłe warunki.

Badania wykazują, że grzybica częściej zdarza się na paznokciach u stóp, niż u dłoni. Zazwyczaj obejmuje pierwszy oraz piąty palec, prawdopodobnie jest tak, gdyż do nich najszczelniej przylega obuwie.

Przeczytaj również: Domowe sposoby leczenia grzybicy, o których nie miałaś pojęcia!

Przyczyny grzybicy paznokci

Grzybica paznokci często występuje wraz z grzybicą stóp. Zdarza się, że ludzie ignorują taką dolegliwość, tłumacząc sobie, że swędzące i piekące stopy to reakcja na nieodpowiednie mydło itp.

Zarazić się można jak już wcześniej wspomniano na basenach, łaźniach czy saunach. Grzybicy możemy nabawić się także jeśli używamy czyichś butów czy skarpet. Niektóre choroby typu cukrzyca, zaburzenia hormonalne, chemioterapia, zaburzenia układu odpornościowego, niedokrwistość, bądź otyłość sprzyjają pojawieniu się infekcji.

Dlatego trzeba pamiętać o przestrzeganiu higieny, na basen czy do sauny zakładajmy klapki i po myciu dokładnie wycierajmy stopy. Warto wymienić swoje skarpetki na bawełniane (zapobiegają nadmiernemu poceniu się stóp). Płytka paznokcia może też być osłabiona jeśli nosimy obcisłe buty, bądź zbyt krótko obetniemy paznokcie.


Objawy grzybicy paznokci

Grzybicę paznokci bardzo łatwo zauważyć. Na początku infekcji pojawia się przebarwienie oraz pogrubienie paznokcia. Z czasem paznokieć zaczyna się łamać, kruszyć i rozwarstwiać. Paznokieć na początku jest biały, później robi się żółtawy aż w końcu brązowieje. Następnie robi się matowy, pojawiają się na nim różne pofałdowania oraz bruzdy. Pojawia się także bardzo nieprzyjemny zapach, mimo, iż dbamy higienę. Spowodowane jest to grzybami osiadającymi na odrastającej płytce.

Jeśli nie podejmiemy odpowiedniego leczenia, wówczas grzybica może rozprzestrzenić się na pozostałe paznokcie. Jeżeli dojdzie do zakorzenienia się grzybicy głęboko pod paznokciem, będzie konieczne usunięcie (chirurgiczne) cegło paznokcia. Jeśli stadium nie jest jeszcze na tyle zaawansowane warto udać się do dermatologa, który podejmie bezbolesne leczenie. Wykona od odpowiednie badania mykologiczne, które pozwolą określić jaki grzyb zaatakował nasze paznokcie.

f-scholl-fungal-nail-treatment-preparat-przeciwko-grzybicy-paznokci-3-8-ml Grzybica paznokci
Preparat na grzybicę paznokci
Kliknij i sprawdź ceny!

Leczenie grzybicy paznokci

Wyróżnia się aż dwadzieścia różnych metod walki z grzybicą paznokci. Najskuteczniejsze z nich to:

  1. Przyjmowanie leków doustnych przepisanych przez dermatologa.

Jedni chwalą taki sposób leczenia inni nie. Leki jak wiadomo mogą wywoływać skutki uboczne. Nie każde także okażą się skuteczne akurat na nasze schorzenie. Lekarz przeprowadza jednak dokładne badanie z jakim grzybem ma do czynienia i przepisuje konkretny lek.

  1. Preparaty dostępne bez recepty w aptece. Jest tego mnóstwo, a i ceny są różne. Mogą to być sztyfty (np. Nailexpert by Wartner, Nailner Repair czy sztyft marki Scholl), kremy (np. Steper), lakiery (np. Steper, Scholl), bądź żele (np. Mycosan).

  2. Laserowe leczenie grzybicy

Jest to nowy sposób na walkę z grzybicą paznokci. Promień lasera jest skierowany na konkretne miejsce, które jest zakażone. Taka infekcja usuwana jest bez jakichkolwiek uszkodzeń paznokci czy skóry. Badania wskazują jednak, iż zdarza się, że nie cała grzybica zostanie usunięta, więc może zdarzyć się, że nie osiągniemy zamierzonego efektu. Jest to również dość kosztowny zabieg. Zapewne więc zanim metoda ta rozwinie się na dobre trzeba będzie poczekać jeszcze kilka lat.

  1. Domowe sposoby na walkę z grzybicą

Niestety nie zawsze takie metody są skuteczne. Wymagają też dużo czasu i wytrwałości. Okazuje się, że często choremu wydaje się, iż pozbył się infekcji, lecz po krótkim czasie ona powraca.

  1. Leki homeopatyczne

Badania wskazują, że skuteczne może być leczenie specyfikami naturalnymi dostępnymi bez recepty. Atutem takich leków jest brak skutków ubocznych i ich łatwa dostępność. Takie medykamenty przenikają wgłąb infekcji niszcząc grzybicę. Leczenie również nie trwa zbyt długo od 6 do 12 tygodni (jeśli chodzi o grzybicę to naprawdę krótko). Przykładem takich leków jest Scholl FUNGAL NAIL i Steper. Lekarstwa te z pewnością do tanich nie należą, ale jeśli jeden lek ma przynieść pożądany efekt, to warto zapłacić.

Przeczytaj również: Te leki dostępne bez recepty, są niezwykle skuteczne w walce z grzybicą.

Dlatego chyba jednak najlepszym sposobem na walkę z grzybicą paznokci jest wizyta u dermatologa. Wiele osób podejmujących walkę na własną rękę, przyrządzających własne preparaty mające zwalczać grzybicę i kupujących różne specyfiki w aptece i tak w końcu decyduje się na wizytę u lekarza. Warto więc raczej zaoszczędzić sobie przede wszystkim czasu i pieniędzy. Dopiero badania są w stanie określić z jakim grzybem mamy do czynienia i z jakim należy walczyć. Specjalista z pewnością będzie wiedział najlepiej jak nam pomóc pozbyć się infekcji.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Komentarze