Wady serca

Wada serca to nic innego jak wrodzone, bądź też nabyte niewłaściwości, nieprawidłowości w budowie serca. U dzieci często pojawia się nieprawidłowe połączenie jam serca oraz błędna budowa zastawek serca. Choroby te są wykrywane tuż po urodzeniu, bądź podczas wizyty u pediatry. Jakie badania pomogą wykryć wady serca?

Nieprawidłowość anatomiczna budowy serca, ujść żylnych, tętniczych, dużych naczyń wokół serca są to wady tego narządu. Ich skutkiem mogą być trudności w przepływie krwi między jamami serca, komorami, przedsionkami oraz dużymi naczyniami a jamami. To wszystko może doprowadzić do uszkodzenia serca oraz niewydolności krążenia.

Objawy wrodzonych wad serca u noworodków  

Faktem jest, że mimo ogromnego rozwoju na tle medycznym, a przede wszystkim na płaszczyźnie kardiologicznej 1/3 nowo narodzonych dzieci wymaga operacyjnego leczenia wrodzonej wady. Równie często – wskutek wad kardiologicznych serce noworodka z czasem staje się coraz bardziej osłabione, a często dochodzi do nieodwracalnych zmian, które wymagają leczenia i operacyjnych zabiegów w późniejszych latach życia.

Badania wykazały, że do rozwinięcia się wad serca dochodzi już między 3, a 8 miesiącem ciąży. Wówczas kształtuje się serce dziecka. U nowo narodzonych dzieci rzadko wykrywa się wadę serca, gdyż często nie widać żadnych objawów. U niektórych pojawiają się od razu:

Szmery w sercu. Lekarze nazywają je również szmerami organicznymi. Lekarz ma szansę wykryć je podczas badania dziecka zaraz po narodzinach i kilka dni później. Szmery te często dowodzą, że zwężone są ujścia tętnicze, niedomykaną się zastawki przedsionkowo-komorowe oraz występuje jakiś ubytek w przegrodzie międzykomorowej.

– U noworodków sporadycznie spotyka się niewydolność krążenia. Częściej pojawia się wada, przez którą drożny przewód tętniczy Botalla przejmuje kontrolę nad przepływem krwi do organizmu. Jeśli objawy związane z niewydolnością krążenia nasilą się w okresie niemowlęcym, jest to dowód na wady związane z przeciekami znajdującymi się na poziomie wielkich tętnic, bądź komór.

– Zdarza się również, że u noworodka można zauważyć zbyt duże uwypuklenie znajdujące się w okolicy podserca, który określa się garbem sercowym.

– U niemowląt może wystąpić sinica ośrodkowa. Wiąże się ona z rozwojem zespołu Fallota.

– Pierścienie naczyniowe, czyli źle przebiegające duże naczynia tętnicze, u dziecka objawiają się świstem w trakcie oddychania i problemy z połykaniem (dysfagia). Takie zaburzenia najczęściej występują podczas wprowadzania pokarmów stałych do diety niemowlęcia.

Starsze dzieci i dorośli – jaki są objawy niewydolności serca?

Wrodzone wady do serca to te, które które są zauważalne tuż po urodzeniu dziecka. Najprościej mówiąc – wady wrodzone to te, z którymi urodziło się dziecko. Faktem jest, że nie mamy najmniejszego wpływu na to, a wady serca są bardzo często dziedziczne.

Często wrodzone wady serca są przyczyną niewydolności tego narządu. Spowodowane jest to pompowaniem zbyt małej ilości krwi. Jeśli chodzi o starsze dzieci, to powodem tej dysfunkcji najczęściej jest główne zapalenie mięśnia sercowego, bądź też kardiomiopatia. Rzadko przyczyną są nabyte wady serca.

Najczęstsze przyczyny niewydolności serca:
  • zbyt wysokie ciśnienie
  • migotania przedsionków
  • schorzenia mięśnia sercowego
Objawy niewydolności serca u dorosłych to:

– Omdlenia. Mogą być dowodem, że pojawiło się zwężenie w drodze wypływu z lewej komory. Zdarza się też, że jest to objaw pierwotnego nadciśnienia płucnego, przewodzenia i zaburzeń rytmu serca.

– Szmery skurczowe. Najczęściej lekarz może je usłyszeć dopiero w późniejszym wieku. Są to zazwyczaj szmery patologiczne lub czynnościowe. Są dowodem na zwężenie się ujść tętniczych oraz ubytek międzyprzedsionkowy. Mogą wskazywać też na kardiomioparię przerostową i zespół wypadania płatka zastawki mitralnej.

– Sinica. Istotą tej choroby jest przede wszystkim zbyt małe nasycenie krwi tlenem. O tej dolegliwości mówimy wówczas, gdy nieutlenowana hemoglobina ma 5% lub więcej.   Jeśli pojawia się odtlenienie krwi w tkankach obwodowych np. wargach, uszach, końcówkach palców to w miejscach tych pojawiają się zasinienia. Bardzo często sinica pojawia się wraz z rozwojem zespołu Eisenmengera (nadciśnienia płucnego).

Objawy wady serca:

  • problemy ze sprawnością ruchową
  • problemy z oddychaniem
  • ból w okolicach klatki piersiowej
  • omdlenia
  • problemy z przybieraniem na wadze
  • kołatanie serca
  • powiększenie wątroby
  • szybkie męczenie się
  • napięcie i symetria tętna obwodowego i nieprawidłowości wypełnienia.

Czynniki pogłębiające niewydolność mięśnia sercowego:

Istnieje kilka czynników, które prowokują do pogłębienia się niewydolności mięśnia sercowego. W większości są one uwarunkowane poprzez czynniki związane z trybem życia oraz przebytymi chorobami.

Jednym z najistotniejszych czynników, który wpływać może na pogłębienie niewydolności serca są choroby płuc oraz przebyte infekcje. Zdarza się, że niewydolność mięśnia sercowego pogłębia się poprzez dotykające nas choroby płuc, szczególnie tych nieleczonych lub niedoleczonych.

Faktem jest również, że o odpowiedniej pracy tego najważniejszego organu – serca decyduje odpowiedni tryb życia. Mimo, że wydawać się może, że dieta jest czynnikiem, który nie ma aż tak wielkiego wpływu na nabyte wady – spożywanie dużych ilości niezdrowej i bogatej w tłuszcze żywności w konsekwencji prowadzić może nawet do całkowitej niewydolności mięśnia sercowego.

Warto pamiętać o tym, że chcąc zadbać o własne zdrowie powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to co, jemy. Jak mówi znane przysłowie – jesteś tym co jesz. Faktem jest, że osoby preferujące zbilansowaną dietę cieszą się znacznie lepszym zdrowiem niżeli Ci z nas, którzy szerokim łukiem omijają wprowadzanie do swojego codziennego jadłospisu warzyw i owoców.

Na pogłębienie niewydolności serca może wpłynąć ponadto przyjmowanie zbyt dużej ilości leków, a w szczególności tych o działaniu przeciwbólowym. Zdarza się często, że wskutek nieustających dolegliwości bólowych decydujemy się na przyjęcie większych dawek leków, niż są zalecane jednorazowo, lub na dobę. Jest to niebezpieczne – szczególnie dla osób, które borykają się z wadami serca.

Zdarza się również, że czynnikiem, który ma istotny wpływ na pogłębienie wady serca jest nadciśnienie tętnicze. Ta częsta przypadłość, dotycząca szczególnie osób starszych jest szczególnie niebezpieczna, jeśli dodatkowo borykamy się z wadą serca. W takiej sytuacji niezbędne jest przyjmowanie leków, które wpłyną na obniżenie ciśnienia.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.