Jak i kiedy leczyć szmery serca?

Jak i kiedy leczyć szmery serca?
4.7 (94%) 10 votes

Szmery w sercu to dość powszechnie występująca dolegliwość. Nie zawsze oznacza coś groźnego, ale zdarza się, że wymaga interwencji chirurgicznej. Jak i kiedy leczyć szmery serca u dzieci oraz dorosłych? Co właściwie oznaczają i czy należy się ich bać?

Szmery to odgłosy przepływającej przez serce krwi. Pojawiają się wtedy, gdy krew ma utrudniony przepływ i zaczyna się burzyć – stąd charakterystyczne odgłosy. Pracujące serce wydaje wiele dźwięków. Najgłośniejsze są tony dochodzące z zamykających się zastawek. W zdrowym sercu nie słychać niewyraźnych szmerów lub są bardzo ciche. Jeśli w trakcie badania serca lekarz stwierdzi u ciebie szmery nie oznacza to jeszcze choroby. Ważne gdzie są umiejscowione (nad czy pod sercem) i jak silnie przebijają się spod normalnych dźwięków.

Skąd się biorą szmery w sercu?

Szmery w sercu pojawiają się przy problemach z przepływem krwi. Mogą to być: niedomykanie się zastawek serca i przeciek krwi lub zwężenie zastawek i szybszy a zarazem głośniejszy przepływ krwi. Zastawki mogą także wypadać i powodować, że krew płynie pod większym ciśnieniem, albo jest rozmywana. To wszystko słychać podczas zwykłego badania. Najbardziej zasadnicze pytanie brzmi skąd się biorą szmery w sercu. Zmiany mogą być fizjologiczne a więc wrodzone. Jeśli szmery są mało słyszalne i porywają się z tonami serca to nie ma się czego obawiać, oznacza to bowiem, że cofająca się krew nie zgrywa się z zastawką serca. Problem pojawia się, gdy cofającej się krwi jest tak dużo, że zastawki zostają rozciągnięte aż w końcu przestaną się domykać. Serce będzie powiększone a jego praca coraz bardziej wytężona. Może nawet dojść do niewydolności a więc śmierci z powodu niedotlenienia.

Badanie szmerów

Jeśli lekarza niepokoją słyszane szmery to zleci badania. Będą to USG serca inaczej echo serca i badanie Dopplerem. Szmery pod sercem u dzieci mogą zwiastować chorobę dziecka lub matki. Szmery nad sercem spowodowane wypadaniem płatka zastawki mitralnej jest objawem typowym dla niedożywienia a to coraz częściej oznacza anoreksję lub bulimię. To błędne koło, ponieważ wada serca hamuje wzrost i przybieranie na wadze. Anoreksja może być powikłaniem wady nierozpoznanej i nieleczonej. Jeśli u dziecka zostały stwierdzone wady serca należy jak najszybciej skonsultować je z lekarzem. Czasem te z pozoru małe powodują duże komplikacje zdrowotne.


Leczenie szmerów serca

Szmery nad sercem szczególnie te u dzieci mogą zwiastować wady anatomiczne narządu lub naczyń. Szmery sercowe mogą również być objawem nabytej wady serca i dużych naczyń. Szmery w sercu mogą być także następstwem zawału mięśnia serca i choroby niedokrwiennej serca czy infekcyjnego zapalenia wsierdzia. Na szmery mogą mieć także wpływ zaburzenia hormonalne, m.in. nadczynność tarczycy.

Osobnym zjawiskiem osłuchowym występującym nad sercem jest tzw. szmer osierdzia, inaczej nazywany tarciem osierdzia. Jest to patologiczny szmer występujący nad całą powierzchnią serca. Występuje w jednostce chorobowej nazywanej zapaleniem osierdzia, a jego bezpośrednią przyczyną jest pocieranie zapalnie zmienionych warstw budujących osierdzie. Szmery w sercu leczy się wtedy, gdy ich intensywność rośnie lub gdy pojawiają się niepokojące objawy jak ból, kołatanie czy kłucie serca.

Jak dbać o serce?

Serce to jeden z najważniejszych organów, niestety nie potrafimy o niego właściwie zadbać. Szkodzi mu wiele przyzwyczajeń, z których nie mamy zamiaru rezygnować: tłusta dieta, siedzący tryb życia, używki. Dbaj o serce szczególnie wtedy gdy masz rozpoznane problemy ze szmerem. Zrobisz to na kilka sposobów:

  • W kuchni używaj mniej soli
  • Masło zastąp zdrowszą margaryną
  • Łykaj koenzym Q10 i witaminę E
  • Do potraw dodawaj czosnek niedźwiedzi
  • Jedz potrawy zawierające likopen czyli czerwony barwnik – jeden z najsilniejszych antyoksydantów – znajdziesz go w arbuzie, grejpfrucie i pomidorze
  • Unikaj stresu, używek, dużo wypoczywaj i przebywaj w ruchu
  • Jak i kiedy leczyć szmery serca o tym zadecyduje lekarz. Odwiedzaj go minimum raz w roku!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Układ krwionośny, Zdrowie
Dyskopatia szyjna. Sposoby leczenia

Zamknij