Jak należy leczyć niewydolność krążenia

Jak należy leczyć niewydolność krążenia
5 (100%) 7 votes

Niewydolność krążeniowa to problem ogromnej wagi. Jej przyczyna często leży w nieprawidłowej pracy serca, choć może wynikać także z innych przyczyn. Odpowiadamy jak należy leczyć niewydolność krążenia i jak rozpoznać jej objawy, aby w porę reagować na stan zagrożenia życia.

Na czym polega niewydolność krążenia

Niewydolność krążenia jest stanem, w których dochodzi do groźnego dla życia zmniejszenia przepływu krwi w ciele. Niedostatecznie ukrwione narządy przestają normalnie funkcjonować, co w skrajnych wypadkach prowadzi do obrzęku płuc a więc realnego zagrożenia życia. Krew transportuje bowiem niezbędny do życia tlen, a gdy go zabraknie odczuwamy nieprzyjemne objawy. Niewydolność krążenia może nastąpić nagle i wtedy mówimy o jej ostrym przebiegu lub stopniowo się nasilać, to tzw. postać przewlekła. Przyczyny niewydolności krążenia mogą wynikać ze złej pracy serca, które nie jest w stanie pompować krwi lub dotyczyć krążenia obwodowego a więc niezależnego od serca.


Przyczyny niewydolności krążenia

Ludzkie serce uważane jest obok mózgu za centralny organ w ciele. Składa się z prawej i lewej komory, które spełniają odmienne funkcje. Najpierw krew trafia do lewej komory i kieruje ją aortą do wszystkich pozostałych narządów organizmu rozprowadzając w ten sposób życiodajny tlen. Krew pozbawiona tlenu wraca żyłą główną do prawej komory. Prawa komora pompuje ją do płuc zbierając z nich tlen i na powrót kierując w stronę lewej komory. Problemy zaczynają się gdy lewa komora serca nie jest w stanie pompować krwi do aorty, co prowadzi do niedokrwienia narządów. Z kolei niewydolność prawej komory utrudnia odbieranie krwi z płuc, co powoduje niebezpieczny wzrost ciśnienia.

Niewydolność krążenia – przyczyny

Na niewydolność krążeniową chorują częściej osoby, które mają historię chorób serca w rodzinie lub same przeszły zawał.

Objawy niewydolności krążenia

Niewydolność krążenia będzie dawała różne objawy w zależności od miejsca uszkodzenia serca. Dla niewydolności lewej komory charakterystyczne będzie duża męczliwość, duszności a nawet zasinienie skóry. Objawy mogą być kojarzone z chorobą niedokrwienną serca. Ponadto dokuczają bóle w klatce piersiowej. Jeśli taki stan będzie się przedłużał, to może doprowadzić do niedokrwienia mózgu. Organizm broni się wtedy tracąc przytomność.

Niewydolność prawej komory przebiega już nieco inaczej, ponieważ jest związana z zaleganiem krwi w organizmie, która nie jest na bieżąco odprowadzana do lewej komory. Objawem tej niewydolności krążeniowej jest charakterystyczny obrzęk wokół kostek. Chory odczuwa także napierający ucisk pod prawymi żebrami, co jest związane z nagromadzeniem płynów w wątrobie. Brzuch nie tylko boli, ale wysyła sygnały świadczące o złej pracy układu trawiennego, tj. wzdęcia, nudności, zaparcia bądź biegunki. Można także zauważyć rozszerzone żyły na szyi i nasilone oddawanie moczu w nocy.

Objawy ostrej niewydolności krążenia wymagają natychmiastowego wezwania karetki. Szybko reaguj na pojawiające się problemy tj. ogólne osłabienie, uczucie narastającej duszności, bladość skóry, wystąpienie zimnego potu na twarzy, słabo wyczuwalne tętno i przyspieszone bicie serca.

Sposoby leczenia

Ostra niewydolność krążenia stanowi realne zagrożenie zdrowia i życia. Jeśli stan niedokrwienia się przedłuża, dochodzi do odłączenia kolejnych narządów serca, nerek a nawet mózgu. Ostra niewydolność krążenia może również doprowadzić do obrzęku płuc, który również jest bezpośrednim zagrożeniem życia. Dlatego w momencie podejrzenia niewydolności należy przeprowadzić badania w szpitalu: RTG klatki piersiowej, badanie krwi, cewnikowanie serca i wiele innych. Jak należy leczyć niewydolność krążenia – nie istnieje jedna odpowiedź, bowiem jest to zależne od stanu pacjenta i przede wszystkim przyczyny, która do niego doprowadziła. Bardzo ważne jest także zapewnienie odpowiedniej ochrony dla osoby oczekującej przyjazdu karetki. Chorego ułóż w pozycji siedzącej i zapewnij dostęp do świeżego powietrza. Niewydolność serca leczy się lekami. Poważniejszy stan będzie wymagał operacji: angioplastyki, założenia by-passów lub operacji zastawek serca. Warto pamiętać, że nie jesteśmy bezsilni wobec choroby. Prowadź racjonalny tryb życia – ćwicz i odżywiaj się zdrowo. Zgłaszaj się na kontrole lekarskie i badaj stan swojego serca, aby w porę reagować na pojawiające się problemy zdrowotne.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Układ krwionośny, Zdrowie
Zwalcz alergię pokarmową

Zamknij