Syndrom suchego oka

Każde mrugnięcie naszych oczu powoduje uwolnienie płynu łzowego z gruczołów odpowiedzialnych za produkcję łez. W zdrowym oku jest to ilość optymalna, by nawilżyć, odżywić i oczyścić powierzchnię oka do ponownego mrugnięcia. Otwierające się powieki rozprowadzają łzy równomiernie po całej powierzchni jego powierzchni, lecz jeśli oko nie otrzymuje odpowiedniej ilości łez, lub gdy ich skład jest niewłaściwy, zaczyna się proces chorobowy, tak zwany zespół suchego oka. Twoje oczy pieką, łzawią bądź bolą? Towarzyszy im poczucie pisaku pod powiekami? Zmęczone i podrażnione oczy to smutna codzienność wielu ludzi. Sprawdź kiedy i dlaczego warto sięgnąć po nawilżające krople do oczu oraz znajdź sposoby zapobiegania suchości oczu, w trosce o ich niezakłucone funkcjonowanie.

Często nieświadomie lekceważymy objawy chorobowe ze strony oczu. Gdy przybierają na sile, staramy się poradzić sobie z nimi na własną rękę. Niestety zaniechanie leczenia objawów suchego oka może nieść za sobą poważne konsekwencje, łącznie z pogorszeniem widzenia, a nawet powstania nieodwracalnych zmian na spojówce. Problemu przysparza także błędna diagnoza połączona z niewłaściwą terapią. Zespół suchego oka może bowiem przypominać alergię bądź podrażnienie na skutek innych czynników. Dobór odpowiedniego postępowania leczniczego jest podstawą zdrowego wzroku, jednego z głównych zmysłów prowadzącego nas przez całe nasze życie.

Objawy suchych oczu

Wysuszenie śluzówki oka jest najpowszechniejszą dolegliwością oczu. Dochodzi do tego na skutek oddziaływania szkodliwych czynników zewnętrznych, działających niczym alergeny na nasz wzrok. Do najsilniej drażniących czynników zalicza się zanieczyszczenia pochodzące ze środowiska, dym tytoniowy, promienie UV oraz te, pochodzące z monitora komputera. Suchości oka sprzyjają także wielogodzinne skupienie wzroku na niezmiennym polu widzenia, na przykład w czasie jazdy samochodem, ale także praca w zamkniętych, klimatyzowanych pomieszczeniach. Objawy wysuszenia śluzówki oka, to:

  • piasek pod powiekami, czyli uczucie dyskomfortu, połączonego z suchością oka
  • poczucie ciała obcego pod powieką
  • pieczenie oczu
  • zaczerwienienie białek oczu
  • światłowstręt
  • nasilone łzawienie
  • uczucie zmęczenia oczu
  • ból oka
  • okresowe przymglenie widzenia, szczególnie spotykane u noszących soczewki kontaktowe
  • swędzenie powiek i ich brzegów, często mylone z alergią na pyłki
  • zgrubienie i zaczerwienie brzegów powiek
  • łuski, strupki na brzegach powiek i rzęsach lub zaschnięta wydzielina
  • uczucie tarcia powiek o powierzchnię oka

Spray do suchych i podrażnionych oczu

Objawy nasilają ponadto czynniki wysokiej temperatury, połączonej z suchym, ciepłym powietrzem pochodzącym, np. z kaloryferów, słońce, wiatr oraz dym papierosowy zawierający szereg substanjcji szkodliwych dla naszego zdrowia. Dodatkowo, zbyt rzadkie mruganie, które towarzyszy nam w pracy przed komputerem czy oglądaniu telewizji, a także czytaniu może powodować szereg niekorzystnych dolegliwości nie kojarzonych początkowo z nadmiernym przesuszeniem oczu. Należy zaznaczyć, że pierwsze symptomy opisane wyżej, pozostawione rozwojowi i nieleczone prowadzą nieuchronnie do rozwoju zespołu suchego oka – poważnego w skutkach upośledzenia mechanizmu produkcji łez. Jego wynikiem może być między innymi nieprawidłowy skład łez, który może występować samoistnie lub równocześnie ze zmniejszonym wydzielaniem wydzieliny.

Przyczyny suchego oka

Nawiązując do objawów występujących pod wpływem pewnych czynników zewnętrznych, podsumujmy przyczyny syndromu suchego oka. Do zmniejszenia ilości wytwarzanych łez bądź anomalii w ich składzie może dojść na skutek:

  • wieku, który jest oczywistym czynnikiem zmniejszającym produkcję łez. Dochodzi do tego na skutek wzajemnej współpracy różnych układów w ciele, które funkcjonują mniej intensywnie niż kiedyś
  • przewlekłe przyjmowanych leków, szczególnie hormonalnych i antyalergicznych
  • prowadzonej terapii z zastosowaniem kropli do oczu z konserwantami w postępowaniu leczniczym jaskry bądź aktywnych schorzeń bakteryjnych oka
  • noszenia soczewek kontaktowych
  • dysfunkcji gruczołów łojowych Meiboma, prowadząca do przewlekłego zapalenia brzegów powiek

Do wystąpienia niekorzystnych objawów ze strony wzroku predysponuje obecnie większość zawodów, ale także styl odpoczynku. Nie zapominajmy o dzieciach i młodzieży spędzającej czas przed komputerem czy nad książkami po kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie. Szczególnie podatne okazują się być osoby korzystające na co dzień ze szkieł kontaktowych, dlatego należy bacznie obserwować reakcje swoich oczu i nie przekraczać ilości dozwolonego czasu noszenia soczewek. Pamiętajmy o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny oczu i stosujmy sztuczne łzy bez konserwantów.

Suplement diety z luteiną

Leczenie syndromu suchego oka

Podstawowym postępowaniem w zespole suchego oka jest przestrzeganie higieny oczu poprzez ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie czynników szkodliwych. Suche powietrze w pomieszczeniu skutecznie zneutralizują nawilżacze, promienie UV pochodzące z monitora pochłoną po części specjalne szkła bądź nakładki na ekran. Niebagatelne znaczenie przypisuje się także diecie, która przyniesie trwałe i długotrwałe rezultaty zdrowotne. W diecie nie może zabraknąć witamin o właściwościach antyoksydacyjnych z grupy A, C i E obecnych, np. w marchwi, orzechach, wątróbce czy cytrusach a także pierwiastów: selenu, cynku, manganu i miedzi. Luteina obecna w czarnych jagodach oraz borówce amerykańskiej chroni siatkówkę oka i plamkę żółtą. Korzystnie wpływa na regenerację pręcików i czopków warunkujących wyraźne widzenie. Ważna jest także odpowiednia dbałość o narząd wzroku, czyli wykonywanie ćwiczeń rozluźniających, dostarczanie organizmowi odpowiednich ilości wody czy częste przerwy w pracy przed komputerem. Stosowanie preparatów nawilżających zapobiegnie suchości oczu oraz złagodzi dolegliwości, które już zdążyły się pojawić. Tak zwane sztuczne łzy to preparat w postaci kropli, dzięki unikalnemu składowi przywróci oczom świeżość spojrzenia.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.