Stłuszczenie wątroby – leki, dieta i alternatywne sposoby leczenia

Leczenie stłuszczenia wątroby jest wyborem koniecznym pomiędzy zdrowiem a chorobą. Narząd jest uznawany za jeden z kluczowych dla naszego funkcjonowania, a nieleczony może prowadzić do włóknienia, marskości i raka. Terapia nie należy do najłatwiejszych, ponieważ jest zagrożona wieloma powikłaniami. Ryzyko stłuszczenia wątroby zwiększają m.in. cukrzyca, otyłość brzuszna charakterystyczna dla mężczyzn i nadciśnienie tętnicze. Stłuszczenie wątroby – leki, dieta i alternatywne sposoby leczenia pomagają uzyskać i utrzymać prawidłową, zdrową wagę ciała, która nie będzie narażała nas na zagrożenie zdrowia i życia.

Zmiana diety to podstawa

Leczenie stłuszczenia wątroby koncentruje się na zwalczaniu otyłości. Nadmierny apetyt bardzo często wiąże się z zajadaniem stresu i wewnętrznymi rozterkami, dlatego niewykluczone, że w tym wypadku będzie potrzebna nie tylko konsultacja z dietetykiem, ale także psychologiem lub psychoterapeutą. Nie chodzi bowiem tylko o schudnięcie, jeśli waga szybko będzie powracać do stanu poprzedniego, a raczej trwałej zmianie nawyków. Oto kroki, które powinny znaleźć się na twojej liście, a pod spodem omówione sposoby jak można je spełnić:

Sposoby osiągnięcia kolejnych kroków:

  • Zmień swoje nawyki i przyzwyczajenia. Siedzący tryb życia musi być przeplatany aktywnością fizyczną – biegiem, spacerem, jakimikolwiek ćwiczeniami wysiłkowymi.
  • Posiłki muszą zacząć być komponowane z rozwagą a zjadane porcje zapisywane i analizowane. Idealny stan to 5 posiłków dziennie – 3 główne dania przeplatane dwoma przekąskami.
  • Pij dużo wody, nawadniaj organizm świeżo wyciskanymi sokami i domowymi zupami z prostych, świeżych produktów. Zrezygnuj z cukru, słodzików, aspartanu. Nie słódź herbaty czy kawy. Zacznij doceniać naturalny smak potraw, a ich mdły smak doprawiaj dużą ilością naturalnych przypraw.
  • Wspomagaj się w postanowieniu przyjmując leki na otyłość i nadwagę, także te bez recepty. Przyjmuj chrom i jedz błonnik witalny  przed każdym posiłkiem oraz między nimi, by wypełnić żołądek i zmniejszyć poczucie głodu. Nie zapomnij o trzech minerałach kluczowych dla szczupłej sylwetki: wspomnianym chromie, magnezie i cynku.
  • Lecz chorobę podstawową (choroby metaboliczne) jeśli jest ona źródłem twoich problemów z wątrobą. Pomoże ci w tym lekarz i dobry dietetyk.

Wątroba to narząd pełniący wiele kluczowych funkcji wpływających na cały organizm: oczyszcza z toksyn, filtruje, magazynuje i usprawnia metabolizm – normuje poziom glukozy i tłuszczów. Odtruwa organizm ze szkodliwych pozostałości procesów trawiennych, odpowiada za krzepnięcie krwi i wytwarza żółć. Produkuje oraz magazynuje niektóre białka osoczy krwi i enzymów. To zbiornik dla witamin A, B12, C, D, K i żelaza.

Tabletki wspomagające pracę wątroby Proliver

Dieta w stłuszczeniu wątroby

Stłuszczenie wątroby to dosłowne oblepienie narządu przez złogi tłuszczowe. Dieta polega na wyeliminowaniu głównych przyczyn tego stanu: zrezygnowanie z alkoholu, ograniczenia cukru, ale także zmniejszenie niedoboru białka i odżywieniu organizmu po nadmiernym odchudzaniu, dosłownie głodzeniu się. Zalecana dieta to lekkostrawna i niskotłuszczowa. Nie powinno w niej jednak zabraknąć żadnych składników odżywczych, należy tylko zwrócić uwagę na sposób ich dostarczania. Szczególną uwagę zwróć na węglowodany, niech pochodzą one z kaszy, jasnego pieczywa, sucharów, makaronu i ziemniaków. Białka powinny dostarczać ci głównie produkty mleczne: kefir, jogurt, maślanka, chude zsiadłe mleko, jaja, twaróg, chude mięso i ryby, ale nie smażone, a pieczone i gotowane.

Produkty przeciwwskazane to: pieczywo razowe, grube kasze jak pęczak i gryka, płatki owsiane, ryż i gruby makaron, śmietana, ser żółty i topiony, tłuste wędliny, kiełbasy, parówki, flaki, potrawy smażone w głębokim tłuszczu i obsmażane w panierce, kapusta biała, czerwona i kwaszona. Choć warzywa i owoce są dla ciebie jak najbardziej wskazane, to unikaj: świeżych ogórków, cebuli, papryki, pora, szczypiorku, rzodkiewki, grochu, fasoli, soi, soczewicy, bobu, kukurydzy, szpinaku, szczawiu i grzybów, winogron, porzeczek, agrestu, truskawek, jagód, śliwek, gruszek, cytrusów i owoców suszonych. Niewskazane przyprawy to: ketchup, musztarda, ocet i ostre przyprawy.

Stłuszczenie wątroby – leki, dieta i alternatywne sposoby leczenia są dobre, jeśli przyniosą ci ulgę i spodziewane rezultaty. Dążenie do prawidłowej wagi nie jest łatwe, wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, ale jeśli brak kontroli nad jedzeniem doprowadził cię do stanu choroby, musisz przybrać inną taktykę i odzyskać władzę nad swoim ciałem. Może ci to zająć trochę czasu, ale zdecydowanie warto to dla siebie zrobić.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.