Zapalenie oskrzeli – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie oskrzeli  w sezonie jesiennym, gdzie pogoda jest mokra, wilgotna a słońce sprawia złudne wrażenie ciepła – jest bardzo łatwo. Szczególnie, że w początkowej fazie bardzo przypomina przeziębienie i jest trudne do zdiagnozowania. Nie należy jednak ich ignorować, ponieważ niewyleczone zapalenie oskrzeli może nieść ze sobą konsekwencje i powikłania na całe życie. Zapalenie oskrzeli może być szczególnie niebezpieczne u dzieci i niemowląt.

Zapalenie oskrzeli o łagodnym przebiegu może wyleczyć się samo, jeśli choremu zapewnimy odpowiednie warunki do wykurowania jak przy zwykłym przeziębieniu, często wystarczy kilka dni odpoczynku oraz naturalne sposoby. Jeśli jednak przebiera formę ostrą i objawy są nasilone, trwają dłuższy czas lub nas niepokoją – skontaktuj się z lekarzem, który przepisze odpowiednie leki. Szczególnie podatne są osoby palące papierosy lub mające kontakt z dymem tytoniowym oraz żyjące w mocno zanieczyszczonym środowisku.

Zapalenie oskrzeli – przyczyny

Przyczyny zapalenia oskrzeli to w większości przypadków bakterie, jednak około 10% zapaleń oskrzeli jest wywoływane przez bakterie. Główną przyczyną zapalenia oskrzeli są infekcje, którym sprzyja mroźne powietrze, jesienna pogoda, deszcz czy inne warunki sprzyjające klasycznemu przeziębieniu. Wirusy i bakterie, które powodują chorobę uszkadzają nabłonek wywołując stan zapalny.

Zapalenie oskrzeli może mieć postać ostrą i przewlekłą. Przewlekłe zapalenie oskrzeli jest rzadsze i jego powodem rzadziej są wirusy, najczęściej powoduje je dym tytoniowy lub zanieczyszczone powietrze. Ostre zapalenie oskrzeli bardzo często jest skutkiem niedoleczenia przeziębienia.

Zapalenie oskrzeli – objawy

Pierwsze stadia zapalenie oskrzeli są trudne do zdiagnozowania, ponieważ objawy przypominają zwykłe przeziębienie charakterystyczne dla osłabienia organizmu wywołanego sezonem przeziębień oraz warunkami atmosferycznymi. Będą to takie objawy jak: katar, ból gardła, kaszel, ból mięśni i stawów oraz stan podgorączkowy. Kiedy jednak dochodzi do nich mokry lub suchy kaszel stający się coraz bardziej męczący, ból w klatce piersiowej, świszczący oddech gorączka oraz ogólne osłabienie organizmu – jest duże prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z zapaleniem oskrzeli.

Zapalenie oskrzeli nieco inaczej objawia się u dzieci, które bardzo często chorują na tą dolegliwość. Ta choroba może być wyjątkowo groźna w przypadku niemowląt, dlatego powinniśmy szczególnie w okresie zachorowalności dbać o najmłodsze dziecko a gdy zauważymy pierwsze objawy – zasięgnąć porady pediatry. U dzieci po kilku dniach występującego kataru pojawia się kaszel suchy, który staje się coraz bardziej męczący i pojawia się wydzielina. Mogą też wystąpić wymioty, przez połykanie jej. Często występuje gorączka, chociaż nie jest to konieczny objaw, może pojawić się też krwisty kaszel.

Ostre zapalenie oskrzeli charakteryzuje się nagłym, szybkim i gwałtownym rozwojem choroby.  Może pojawiać się w niej krwisty, męczący kaszel i nasilonymi objawami zapalenia oskrzeli opisanego wyżej. Zapalenie oskrzeli przewlekłe objawia się występowaniem mokrego kaszlu przynajmniej trzy miesiące przez okres roku.

Leki na przeziębienie

Zapalenie oskrzeli – leczenie

Zapalenie oskrzeli diagnozuje lekarz i to on powinien nam wypisać odpowiednie leki, głownie będą to leki łagodzące objawy kaszlu, napotne, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne – często w formie antybiotyku. Ważne jest też poza przyjmowaniem leków dodatkowe domowe środki stosowane przy przeziębieniu – należy pić dużo gorących płynów, miodu, herbat z dodatkiem malin i imbiru. Warto też zaopatrzyć się z herbaty ziołowe polecane przy zapaleniu oskrzeli, czyli: podbiał pospolity, bluszcz pospolity, lipa, lebiodka pospolita, eukaliptus, pierwiosnek lekarski, mydlnica lekarska.

Ważne jest też wietrzenie pokoju w którym się kurujemy, pamiętając o ciepłym ubraniu. Ważne też są codzienne ciepłe kąpiele, które powinny jednak być krótkie.

Leki przeciwgorączkowe przyjmujemy, kiedy gorączka przekracza 38 stopni. Ważne jest aby zapewnić choremu odpowiednie warunki do wyleczenia i uniknięcia w przyszłości powikłań i nieprzyjemnych następstw. Kaszel na początku występuje głównie mokry, potem przechodzi w mokry, powinien zniknąć w czasie maksymalnie 10 dni od rozpoczęcia kuracji.

Antybiotyki stosuje się jeśli zapalenie oskrzeli wywołane jest przez bakterie i jego objawy są nasilone. Ważne jest aby antybiotyk stosować zgodnie z zaleceniami lekarza i nie przekraczać zalecanej dawki oraz pilnować godzin przyjmowania leku. Antybiotyk przepisywany jest od razu, jeśli pacjent znajduje się w grupie ryzyka i istnieje obawa, że zapalenie oskrzeli przebierze charakter przewlekły, w tej grupie mogą znaleźć się osoby ciepiące na astmę oraz palacze.

Szczególnie ważne podczas zapalenia oskrzeli jest unikanie papierosów u dymu papierosowego, nawet towarzystwo palaczy może nam poważnie zaszkodzić. Podrażniona już śluzówka jest bardziej podatna na szkodliwe już substancje znajdujące się w dymie.

Bardzo ważne jest doleczenie zapalenia oskrzeli, ponieważ może nieść bardzo poważne powikłania zdrowotne na całe życie. Powikłania zapalenia oskrzeli to między innymi: przerost prawej komory serca, obuduracyjna choroba płuc, rozedma płuc, nadaktywność oskrzeli, astma. Powikłania zależą od stanu chorego oraz jego wieku. Najbardziej narażone na powikłania są niemowlęta u których niedoleczone zapalenie oskrzeli może prowadzić w późniejszych latach do astmy oskrzelowej.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.