Ketonal – Czym jest, działanie, wskazania i przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Dolegliwości bólowe mogą całkowicie odebrać radość życia. Niezależnie od miejsca bólu, nawet niewielki dyskomfort może sprawić, że wykonywanie, chociażby prostych, codziennych czynności staje się niezwykle uporczywe. Ból to zazwyczaj swoista reakcja organizmu, która informuje, że dzieje się coś nie tak. W takich wypadkach, zanim podjęty zostanie pierwszy kontakt  z lekarzem, odruchowo spożywana jest tabletka przeciwbólowa. Do najskuteczniejszych środków przeciwbólowych zalicza się bez wątpienia Ketonal, który powstał na bazie ketoprofenu. Co warto wiedzieć o tym leku? Czy jego spożywanie jest bezpieczne?

Ketonal- Czym jest?

Ketonal to lek, który zawiera w sobie substancję czynną o nazwie ketoprofen. Wykazuje ona niezwykle silne działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Jego działanie jest dużo silniejsze niż tradycyjnego już ibuprofenu, czy paracetamolu. Jego stosowanie niesie za sobą również więcej skutków ubocznych, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia. Warto zaznaczyć, że dotąd lek ten sprzedawany był jedynie na receptę, jednak prawo to uległo zmianie i lek dostępny jest dla wszystkich, bez konsultacji z lekarzem.

Ketonal- Forma spożywania

Lek ten może być aplikowany na kilka różnych sposobów. Należy do nich forma:

 • Kapsułek do spożywania doustnego,
 • ampułek, które wstrzykuje się domięśniowo,
 • żelu, który stosowany jest na skórę.

Formy te różnią się w zależności od potrzeby. Formy te różni jednak droga podawania i szybkość działania.

Ketonal- Działanie

Działanie Ketonalu jest przede wszystkim bardzo szybkie. Ketonal, a ściślej mówiąc ketoprofen hamuje proces działania cyklooksygenazy oznaczanej popularnie jako (COX). Składnik ten bierze czynny udział w funkcjonowaniu neuroprzekaźników, które pobudzają tak zwane receptory bólowe. Dodatkowo przyczyniają się do powstawania wysokich gorączek i uporczywych obrzęków. Ketonal szybko i skutecznie hamuje cyklooksygenazę, a  dokładniej zmniejsza aktywność neuroprzekaźników. Dzięki temu ustępują dolegliwości bólowe, gorączka i obrzęki, a człowiek znów czuje się dobrze.

Ketonal- Szczegółowe wskazania do stosowania

Dotąd z jego działania mogły korzystać jedynie osoby, które otrzymały takie zalecenie od lekarza. Obecnie każdy może sięgnąć po ten lek. Warto pamiętać jednak o umiarze, gdyż jest to bardzo wysoka dawka mocnego składnika, który ma wpływ na zdrowie i życie człowieka. Szczególne wskazania do stosowania to:

 • Choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoporoza),
 • reumatoidalne zapalenie stawów,
 • bolesne miesiączkowanie,
 • bóle o mniejszym nasileniu.

Ta ostatnia grupa stanowi wyjątek, gdyż niektóre osoby są uczulone na ibuprofen i paracetamol, dlatego w przypadku takich osób, konieczne jest podawanie ketoprofenu, na który uczulonych jest znacznie mniej osób. Obecnie każdy człowiek może samodzielnie decydować o rodzaju któregoś z wymienionych środków.

Ketonal

Ketonal – Dawkowanie

Dopuszczalna ilość spożywanych leków jest bardzo ważna, gdyż przedawkowanie może doprowadzić do bardzo przykrych konsekwencji zdrowych, a nawet do śmierci. Osoby dorosłe oraz dzieci po 15. roku życia mogą przyjmować 100 mg leku 1-2 razy w ciągu doby. Maksymalna dawka to 200 mg. Nie należy jej przekraczać, a spożyty lek powinien być spożyty o posiłku i dokładnie popity. Wśród osób starszych konieczna jest obserwacja lekarza, gdyż zwiększa się tutaj ryzyko krwiaka w przewodzie pokarmowym.

Ketonal- Przeciwwskazania

Wiadomo już czym jest Ketonal, jaka jest zalecana dzienna dawka oraz jakie są wskazania do jego stosowania. Poniżej przedstawiona jest lista przeciwwskazań do jego stosowania. Jak można wywnioskować-Znacznie dłuższa niż lista wskazań. Znaleźć można na niej:

 • Wiek poniżej 15. roku życia,
 • problemy związane z krzepnięciem krwi,
 • zaburzenia pracy rytmu serca,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • choroby układu pokarmowego,
 • ciąża niewydolność serca, nerek lub wątroby,
 • zaburzenia pracy wątroby i nerek,
 • stosowanie innych leków o działaniu przeciwzapalnym,
 • III trymestr ciąży (wielu lekarzy nie zaleca ketoprofenu w całym cyklu trwania ciąży),
 • toczeń rumieniowaty,
 • skaza krwotoczna,
 • stosowanie leków przeciwzakrzepowych, moczą pędnych i przeciwzapalnych.

Ketonal Active- Bez recepty

Jeszcze jakiś czas temu lek ten był podawany jedynie na receptę. Obecnie jest dostępny bez wyraźnych wskazań lekarza. Oznacza to, że każdy może nabyć go w razie konieczności bez konsultacji z lekarzem. Lek ten znaleźć można pod nazwą Ketonal Active, a jego dawka to 50 mg. W przypadku chęci zakupu mocniejszej dawki lub większej ilości tabletek (w przypadku opcji bez recepty jest to 10 lub 20 tabletek) konieczne będzie okazanie recepty. Wielu specjalistów uważa, że krok ten jest nieodpowiedni, a stosowanie ketoprofenu bez zaleceń jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. Samodzielne próby leczenia Ketonalem, zwłaszcza wśród osób starszych leczony na choroby serca, może okazać się tragiczne. Co więcej, zaburzona może być również płodność wśród kobiet. Eksperci uważają, że ludzie mają tendencję do stosowania leków zapobiegawczo.

Ketonal bez recepty- Opinie

Lek ten można zakupić bez recepty, z czego niezadowolona jest duża część społeczeństwa. Osoby te uważają, że lek ma zbyt silne działanie, aby mógł brać go każdy bez wyjątku. Wiele osób twierdzi, że lek jest silnie uzależniający i nieodpowiedzialne jest przyjmowanie go bez wyraźnej potrzeby. Druga grupa społeczeństwa uważa jednak, że jest to dobra opcja dla osób, które są uczulone na inne składniki przeciwbólowe. Tak naprawę nigdy nie znajdzie się złotego środka. Każdy człowiek, który decyduje się na przyjmowanie Ketonalu powinien zachować szczególną ostrożność i spożywać ten lek według wyraźnych zaleceń lekarza. To silny środek, którego przedawkowanie może nieść za sobą poważne konsekwencje. Zdrowie i życia człowieka jest najważniejsze, dlatego często warto jednak skonsultować dolegliwości bólowe z lekarze- zwłaszcza te nawracające.

Ketonal- Możliwe skutki uboczne

Stosowanie leków, bez względu na ilość dawki i rodzaj, mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Warto wiec zastanowić się, jakie przykre konsekwencje mogą spotkać daną osobę w przypadku spożywania Ketonalu, a są to:

 • Przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego (nudności, zgaga, ból, wymioty),
 • zaburzenie płynące ze strony układu nerwowego (bóle głowy, obniżenie nastroju, zaburzenia świadomości),
 • śródmiąższowe zapalenie nerek,
 • zwiększone ryzyko wystąpienia zawału serca oraz udaru.

Ketonal- Przedawkowanie

Do objawów przedawkowania zalicza się:

 • Ból i zawroty głowy,
 • senność,
 • wymioty i nudności,
 • uporczywe biegunki,
 • ból brzucha.

W przypadku przedawkowania konieczny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem, który zleci wykonanie badań i czynności odtruwające. Nie ma specyficznej odtrutki, jednak najczęściej stosowane jest płukanie żołądka.

Ketonal Forte- Właściwości

Ketonal Forte to silniejsza i bardziej skoncentrowana dawka Ketonalu Active. MA działanie przeciwzapalne. Stosowanie teku leku przepisywane jest w przypadkach uporczywych stanów zapalnych, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.