Jakie są różnice pomiędzy nadkwasotą, a zgagą?

Tradycją stało się już, że przy rodzinnych, uroczystych spotkaniach poruszamy najczęściej tematy naszych chorób, nieustannie narzekając i skarżąc się na stan naszego zdrowia. Obfite, ciężkie potrawy w połączeniu z alkoholem lub słodzonymi, gazowanymi napojami dają nam uczucie ciężkości, a często skutkują również wieloma innymi nieprzyjemnościami ze strony układu trawiennego.

Po sytych i ciężkich posiłkach często odczuwamy również uczucie pieczenia w przełyku i żołądku. Wielu z nas w ciemno stawia diagnozę, jaką jest problem ze zgagą. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że nieprzyjemne pieczenie w żołądku i przełyku spowodowane może być nieprzyjemnym i wymagającym leczenia schorzeniem, jakim jest nadkwasota żołądka. Lecz czym tak naprawdę różni się zgaga od nadkwasoty żołądka? Dziś bliżej przyjrzymy się tym schorzeniom, oraz przedstawimy różnice między nimi.

Czym jest i jak objawia się nadkwasota?

Nadkwasota żołądka, jak sama nazwa wskazuje jest stanem w którym zawartość kwasu solnego w soku żołądkowym jest zbyt wysoka i znacznie przekracza dopuszczalne normy na godzinę. Jest to nieprzyjemne dla naszego zdrowia schorzenie, objawiające się silnym odczuwaniem zgagi, czyli nieprzyjemnego pieczenia, pojawiającego się najczęściej wskutek spożywania ciężkostrawnych i tłustych potraw, ale i po spożywaniu większych porcji tych większych.

Ponadto do objawów nadkwasoty żołądka należą również wymioty, nieustająca biegunka, nudności, czy charakterystyczny, promieniujący ból brzucha, który często nie chce ustąpić po przyjęciu leków przeciwbólowych i przeciwskurczowych. Podłóż tego nieprzyjemnego schorzenia może być bardzo wiele – począwszy od nadużywania alkoholu czy palenia tytoniu, które wpływają na zwiększoną produkcję soku żołądkowego, a kończąc na przyjmowaniu niektórych leków, czy stresie. Ciekawostką jest, że tak błahy czynnik jak stres może powodować nadkwasotę żołądka, która jest niewątpliwie zjawiskiem bardzo nieprzyjemnym w skutkach.

Czym jest i jak objawia się zgaga?

Zgaga jest odczuciem subiektywnym, które obejmuje układ pokarmowy i objawia się nieprzyjemnym i silnym paleniem w obrębie przełyku. Zgadze towarzyszyć może również objaw podobny do tego występującego w refluksie żołądkowo – przełykowym, gdyż przy zgadze naturalnym objawem jest cofanie się treści żołądkowej do przełyku, co powoduje ogromny dyskomfort, nieprzyjemny zapach z ust i może być bezpośrednią przyczyną odczuwania gorzkiego posmaku w ustach.

Najczęstszą przyczyną zgagi są zbyt obfite i tłuste posiłki i wystąpić może u każdego z nas. Wbrew pozorom, zgaga nie jest chorobą, a objawem niewłaściwego dawkowania jedzenia i zbyt wysoka podaż tłustych  rzeczy, na co reaguje nasz organizm. Zdarza się również, że po dłuższym czasie nieodpowiedniego odżywiania się napady zgagi zaczynają występować również w nocy i w okresach, kiedy nie spożywamy teoretycznie niczego niezdrowego. Objawami współtowarzyszącymi zgadze mogą być odruchy wymiotne, czy bóle przełyku, spowodowane silnym pieczeniem i podrażnieniem przełyku.

Zgaga, a nadkwasota – różnice:

Jak już powiedzieliśmy – nadkwasota jest nieprzyjemnym zjawiskiem, u którego jednym z objawów jest zgaga, a posiada poza tym wiele objawów pobocznych. Przede wszystkim – zgaga spowodowana jest nieodpowiednią podażą pokarmów, niezależnych od naszego zapotrzebowania, a nadkwasota jest często również zależna od spożywanych, niezdrowych pokarmów, lecz zgaga jest jej objawem. Zatem mówiąc najprościej – nadkwasota jest osobną jednostką chorobową, która charakteryzuje się wieloma objawami, a zgaga jest jedynie jednym z objawów nadkwasoty, który może, ale nie musi wystąpić.

Zgaga natomiast jest odczuciem subiektywnym, które możemy odczuwać wskutek spożywania zbyt tłustych i ciężkostrawnych potraw, ale nie musimy go odczuwać. Najlepszym lekarstwem na ustąpienie tych obu schorzeń jest zastanowienie się nad swoją dietą, oraz tym, że tłuste i niezdrowe potrawy wpływają nie tylko na podrażnienia i nieprzyjemności w obrębie układu trawiennego i pokarmowego, ale powodować mogą wiele chorób przewlekłych, które mogą być w skutkach bardzo niebezpieczne i szkodliwe dla naszego organizmu. Spożywanie zbyt dużej ilości tłustych i niezdrowych dań może doprowadzić do nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, otyłości, czy nawet zawału mięśnia sercowego. Należy nie zapominać o tym, że nasze życie jest jedno i tylko my decydujemy o tym ile potrwa i w jakiej kondycji fizycznej i psychicznej będziemy przez nie iść.

Co zrobić, aby uniknąć tych schorzeń?

Przede wszystkim, aby uniknąć zgagi i nadkwasoty żołądka powinniśmy zadbać i zastanowić się nad tym, co jemy. W tym kontekście stwierdzenie „Jesteś tym, co jesz” nabiera nowego znaczenia i daje nam wyraźnie do zrozumienia, że stan i kondycja naszego ciała, ale i również ta psychiczna w znacznej mierze zależą od spożywanych przez nas dań.

Wprowadzanie do naszej codziennej diety warzyw i owoców sprawi, że nie tylko nasze ciało będzie zdrowsze i smuklejsze, ale również pozwoli zaopatrzyć nasz organizm w potrzebne do prawidłowego funkcjonowania witaminy i minerały. Postawą zdrowia jest również odpowiednia podaż napojów – należy pamiętać o tym, że odpowiednie nawodnienie naszego organizmu zwiększy napięcie naszej skóry i sprawi, że będzie ona zdrowsza i pełna blasku. Warto również wspomnieć o tym, że ograniczanie tłustych potraw zminimalizuje ryzyko wystąpienia wielu niebezpiecznych dla naszego zdrowia i życia chorób przewlekłych, które będę ciążyć nad nami całe życie.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.