Nebulizator – czym jest nebulizacja, nebulizator czy inhalator, rodzaje neulizatorów

Nebulizator – czym jest nebulizacja, nebulizator czy inhalator, rodzaje neulizatorów
5 (100%) 6 votes

Nebulizację zalicza się do metod inhalacyjnych, która ma za zadanie dostarczyć do krwi aerozol, który następnie trafi do podrażnionych bądź chorobowo zmienionych dróg oddechowych. Nebulizacja jest polecana przez lekarzy osobom cierpiącym na zaburzenia układu oddechowego, takie jak astma. Można ją stosować także profilaktycznie.

Różnice pomiędzy inhalacją a nebulizacją

                Ludzie często mylą pojęcie nebulizacji z inhalacją, a co za tym idzie używają również wymiennie pojęć nebulizatora i inhalatora. Przez to, w momencie gdy muszą kupić urządzenie, nie wiedzą, które wybrać.

                Inhalacja polega na wdychaniu oparów wrzącej wody z dodatkiem olejków aromaterapeutycznych lub soli fizjologicznej. Natomiast do zabiegu nebulizacji potrzebne jest urządzenie nazywane nebulizatorem. W urządzeniu tym lek z postaci ciekłej przekształca się pod wpływem temperatury w postać gazową.

                Podstawowymi inhalatorami dostępnymi na rynku są:

 • Inhalatory ciśnieniowe pMDI,
 • Inhalatory proszkowe DPI,

Inhalatory do nebulizacji – pneumatyczno – tłokowe – sprężarkowe, ultradźwiękowe i membranowe.

Nebulizacja – w jakich przypadkach?

                Nebulizacja jest jednym z rodzajów inhalacji o szerokim spektrum zastosowań. Lekarze zalecają stosowanie nebulizacji przy kuracji antybiotykowej oraz podczas leczenia chorób układu oddechowego. Nebulizacja z biegiem lat jest stosowana przy coraz większej ilości chorób. Specjaliści zakładają, że w niedługim czasie również cukrzycy będą stosować zabieg nebulizacji.

                Jak wiadomo małe dzieci są szczególnie narażone na infekcje. Niedługo po wyleczeniu jednej choroby organizm atakują bakterie innej. Dlatego dobrym rozwiązaniem dla rodziców jest regularne stosowanie zabiegu inhalacji lub nebulizacji.

                Nebulizację powinny stosować osoby, którym lekarze przepisują duże dawki leków działających miejscowo, a także w przypadkach kiedy leki mogą być dostarczone do organizmu tylko za pomocą nebulizatora.

                Nebulizatory są prostsze w obsłudze od inhalatorów, nie wymagają od pacjenta wykonywania głębokich wdechów dlatego mogą ich używać dzieci oraz osoby, mające problemy z koordynacją oddech – ręka.

Nebulizatory są szczególnie polecane przez lekarzy przy następujących chorobach:

 • Astma,
 • POChP,
 • Mukowiscydoza z objawami płucnymi,
 • Zapalenie oskrzeli (przewlekłe lub narastające),
 • Zapalenie oskrzelików,
 • Rozstrzenie oskrzeli,
 • Zespół nieruchomych rzęsek,
 • Nawilżenie dróg oddechowych u chorych wentylowanych mechanicznie,
 • Przewlekły nieżyt nosa i gardła,
 • Zapalenie zatok przynosowych przewlekłe lub ostre,
 • Zespół krupu – ostre podgłośniowe zapalenie krtani, bakteryjne zapalenie krtani, tchawicy i oskrzeli,
 • Nadciśnienie płucne,
 • Zapalenie płuc u chorych z obniżoną odpornością.

Przeciwwskazania

                W zasadzie nie wyróżnia się konkretnych przeciwskazań do stosowania nebulizatorów. Chodzi tu raczej o leki, które są w nich podawane. Z używania nebulizatorów powinny na jakiś czas zrezygnować osoby, u których wokół ust pojawiają się zmiany skórne lub zapalne. Ważne jest jednak zachowanie ciągłości zabiegów, w związku z tym przy występowaniu takich objawów, poleca się korzystanie z ustnika.

Skutki uboczne nebulizatorów

                Warto wiedzieć, że nebulizacja jest w pełni bezpieczna i na ogół nie wywołuje żadnych skutków ubocznych.  Jakiekolwiek problemy zdrowotne towarzyszące stosowania nebulizatora wiążą się raczej z lekami, które przyjmujemy. Jeżeli zaobserwuje się niekorzystny wpływ nebulizacji na samopoczucie lub zdrowie, należy jak najszybciej skonsultować swoje obawy z lekarzem.

Nebulizator

Nebulizator – który wybrać?

                Większość osób najczęściej decyduje się na nebulizator pneumatyczno-tłokowy. Urządzenia takie cieszą się popularnością ze względu na swoją wszechstronność i możliwość stosowania w nich wszelkich leków, które są przeznaczone do nebulizacji. Urządzenie ma dwie części – elektryczny kompresor i nebulizator, w którym umieszcza się lek. Elementy łączy przewód, który wykonany jest z tworzywa sztucznego. W celu przeprowadzenie zabiegu do nebulizatora należy podłączyć maseczkę bądź ustnik.  Ten typ urządzenia jest prosty w obsłudze. Wystarczy połączyć ze sobą wszystkie części, wlać lek do nebulizatora i podłączyć kompresor do pądu. Nebulizator posiada otwór, którym wpuszczany jest gaz pod ciśnieniem. Gaz w połączeniu z lekiem tworzy mgiełkę, która przez ustnik lub maseczkę jest wdychana przez chorą osobę. Żeby urządzenie działało sprawnie, należy wymienić nebulizator średnio raz na trzy miesiące. Warto zaznaczyć, że nebulizatory pneumatyczno-tłokowe są najtańsze spośród wszystkich dostępnych na rynku.

                Nebulizatory elektroniczne można podzielić na dwie grupy: ultradźwiękowe i membranowe. Różnica między urządzeniami elektronicznymi, a pneumatyczno-tłokowymi polega na braku kompresora w tych pierwszych. Ponadto pracują ciszej i są mniejszych rozmiarów. Takie udogodnienia wiążą się jednak z wyższą ceną. Warto wiedzieć, że nie można w nich podawać wszystkich dostępnych na rynku leków.

Nebulizatory ultradźwiękowe powinny służyć do inhalacji z hipotermicznego roztworu soli fizjologicznej. Stosuje się w nich także leki rozszerzające oskrzela. W takim rodzaju nebulizatora lek umieszcza się na małej płytce grzewczej, która na wskutek wibracji wytwarza fale ultradźwiękowe, co sprawia, że lek zamienia się w małe cząsteczki, które wdycha chory.

                Nebulizatory membranowe, które są podobne w wyglądzie do ultradźwiękowych różnią się od nich działaniem. W tym wypadku mamy do czynienia pompowaniem leku przez wibrujący dysk. Płyn zamienia się w cząsteczki, nadające się do wdychania. Uważa się, że nebulizatory membranowe są niezwykle wydajne, wiąże się to jednak z ich wysoką ceną. Ponadto raz na sześć miesięcy należy wymienić membranę, by urządzenie prawidłowo funkcjonowało.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Choroby, Poradnik, Układ oddechowy
Tachykardia – co to jest i jakie choroby objawiają się nią

Zamknij