Naturalne metody kontra środki dostępne w aptece – czyli jak radzić sobie z bólem?
Nikt z nas nie lubi bólu, to normalne, ponieważ jest on negatywnym doświadczeniem, jednak ból jest naturalnym elementem naszego życia i towarzyszy nam od narodzin do śmierci. Ból jest jasnym sygnałem od organizmu, mówiącym, że coś z naszym ciałem dzieje się nie tak, kiedy pojawia się regularnie lub trwa przez dłuższy czas bez wyraźniej przyczyny, mowa o bólu przewlekłym, który według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest chorobą, jak inne i wymaga leczenia. Ból może być również reakcją organizmu na duży stres, pojawiać się z powodu przemęczenia, a u meteoropatów, kiedy pogoda ulega zmianie. Jak zatem radzić sobie z bólem? Sięgnąć po środki dostępne w aptece, czy też spróbować naturalnych metod?
Naturalne metody walki z bólem
Kiedy zaczynamy odczuwać ból, dobrym sposobem na jego zwalczenie, może być spacer, który łączy w sobie dwa czynniki, które mają wpływ na nasze samopoczucie, czyli świeże powietrze i ruch. Ból, zwłaszcza ból głowy, może być spowodowany niedotlenieniem organizmu, a spacer dostarcza nam optymalnej dawki świeżego powietrza. Z kolei ruch pobudza mózg do produkcji endorfiny, nazywanej inaczej hormonem szczęścia, która jest doskonałym środkiem przeciwbólowym. Jeżeli nie masz ochoty na wychodzenie z domu dobrym sposobem może być jakakolwiek aktywność, np. gimnastyka, albo taniec..
Jedną z niefarmakologicznych metod walki z bólem jest ziołolecznictwo, które ma dużą grupę swoich zwolenników. Zioła można stosować w różnej formie, jednak najczęściej pije się je w formie naparu, można wzbogacać nimi również posiłki. Do ziół, które wykazują właściwości przeciwbólowe, zalicza się między innymi, imbir, kurkuminę, wierzbę białą i purpurową.
W przypadku bólu mięśni pomocny w walce z nim może okazać się masaż, który zmniejsza napięcie mięśni oraz polepsza krążenie krwi. Masaż dodatkowo wykonany w odpowiednim otoczeniu, przy użyciu olejków do aromatoterapii działa odstresowująco, a jak wiemy, stres jest czynnikiem sprzyjającym powstawaniu bólu, osoby narażone na przewlekły stres silniej odczuwają ból od osób niezestresowanych.
Alternatywnymi metodami walki z bólem są między innymi krioterapia, termolezja lub akupunktura. Krioterapia to metoda leczenia za pomocą niskich temperatur (poniżej 0 stopni), może być ogólna lub miejscowa. Krioterapia ogólna odbywa się w komorze kriogenicznej, z kolei krioterapia miejscowa wykonywana jest za pomocą specjalnych urządzeń zakończonych dyszą. Krioterapia jest jedna z metod termoterapii, i tak samo, jak przez oziębianie komórek, ból można również leczyć przy wykorzystaniu ciepła. W przypadku termolezji leczenie odbywa się poprzez czasowe wyłączenie za pomocą prądu nerwu przewodzącego ból, metoda ta jest stosowana w leczeniu bólu narządów ruchu lub spowodowanych nowotworami. Akupunktura z kolei jest metodą leczenia, która przywędrowała do nas ze wschodu i polega na nakłuwaniu za pomocą igieł odpowiednich punktów na ciele. Zabiegi akupunktury może przeprowadzać odpowiednio przeszkolona ku temu osoba, powinny odbywać się one w specjalnych gabinetach.
Farmakologiczne leczenie bólu
Leczenie za pomocą leków przeciwbólowych jest jedną z najpopularniejszych metod walki z bólem. W aptekach znajdziemy szeroki wybór środków przeciwbólowych, dostępnych bez recepty, co sprawia, że często leczymy się, nie do końca zastanawiając się, który lek wybrać, myśląc, że większość działa tak samo. Ogólnodostępne leki przeciwbólowe, oczywiście te, które możemy kupić bez recepty, dzielimy na dwie grupy, środki na bazie paracetamolu i NLPZ-czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych, wśród których możemy wymienić ibuprofen czy aspirynę. Wiele osób myśli, że ibuprofen i paracetamol mają takie samo działanie, nic bardziej mylnego. O ile wspólnym dla oby dwu składników jest to, że działają przeciwbólowo, to ibuprofen, który znajdziemy m.in. w Ibupromie Max, ma dodatkowo działanie przeciwzapalne, czego nie można powiedzieć o paracetamolu. Wspomniany wcześniej Ibuprom Max jest bardzo często stosowanym lekiem przeciwbólowym, jego skuteczność jest spowodowana wysokim stężeniem substancji czynnej (400mg). Jest to dopuszczalna dawka, jednak stosując Ibuprom Max, nie wolno zażywać leku w większej ilości, niż wskazana dawka dzienna, czyli trzy tabletki, a przerwy między kolejnymi dawkami nie powinna być mniejsza niż 4 godziny. Ibuprofen poza tym, że działa również przeciwzapalnie, jest bezpieczny dla osób z nadciśnieniem, nie może być jednak stosowany przez kobiety w ciąży.