Krioterapia – czym jest, działanie, przeciwwskazania

Od wieków, nasi przodkowie szukali alternatywnych sposobem radzenia sobie z bólem. Z biegiem czasu, sposoby te stawały się kompletnie różne i odległe, dużym przełomem było poznanie tajników medycyny i fizjoterapii przez uczone jednostki, które przekazywały i ulepszały swoją wiedzę. Ogromnym postępem było odkrywanie tajników radzenia sobie z bólem poprzez wykorzystywanie naturalnych zjawisk – ciepła i zimna. Wierzono, że czynniki takie jak ciepło i zimno potrafią zminimalizować ból i złagodzić objawy bólu kręgosłupa, czy bóli mięśniowo – nerwowych. Jedną z alternatywnych metod odkryto już 2500 lat p.n.e. kiedy to w leczeniu wykorzystywano lodowatą wodę. Do dziś zimne okłady i zabiegu z zimnem są wykorzystywane w celu poprawienia naszego samopoczucia i uśmierzenia bólu. W artykule przyjrzymy się bliżej zabiegowi, jakim jest krioterapia, jego charakterystyce, działaniu, oraz powiemy jakie są przeciwwskazania do stosowania krioterapii.

Krioterapia – czym jest?

Według najprostszej charakterystyki, krioterapia jest alternatywną metodą leczenia i uśmieżania bólu z zastosowaniem niskich temperatur. Stosowanie temperatury poniżej 0 stopni Celsjusza wpływa na zaciśnienie się tkanek, co powoduje, że przepływ krwi w układzie obwodowym naszego organizmu jest spowolniony. Jest to jeden z pierwszych etapów leczenia zimnem. W skutku skurczu naczyń, układ krwionośny rozszerza się, co niesie za sobą spowolnienie procesu przepływu krwi w ciele. Skutkiem i ideą tego zabiegu jest miejscowe zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Rodzaje krioterapii:

W ogólnej charakterystyce wyróżniamy dwa podstawowe typy krioterapii – krioterapia ogólna oraz krioterapia miejscowa. Jak sama nazwa wskazuje, krioterapia ogólna dotyczy całego ciała, a krioterapia miejscowa jego wybranego fragmentu, partii. Zabiegi te mają na celu wywołanie reakcji organizmu, nazywanej inaczej stresem fizjologiczny. Temperatury tych zabiegów są niskie i wynoszą ponad – 100 stopni Celsjusza. Jednorazowy zabieg krioterapii trwa maksymalnie 3 minuty. Koszty wahają się w zależności od rodzaju zabiegu. Zabieg krioterapii ogólnej waha się w granicach 25-30 zł, zaś jednorazowa sesja krioterapii miejscowej to koszt 12-18 złotych.

Komu zaleca się krioterapię?

 • osobom mającym problemy nerwowo – mięśniowe
 • osobom cierpiącym na reumatoidalne zapalenie stawów
 • osobom, które intensywnie i cięzko trenują
 • osobom po przebytych urazach
 • dla osób z chorobami i dolegliwościami układu nerwowego
 • dla osób mających problemy na podłożu psychicznym
 • osobom zmagającym się z problemami dotyczącymi kolan
 • dla osób wykonujących ciężką i obciązającą fizyczną pracę
 • skręcenie aparatów stawowych
 • patologie dotyczące zmian w odcinku szyjnym

Skutki uboczne krioterapii:

Skutki uboczne krioterapii występują u zaledwie niewielkiego procentu osób, które poddają się temu zabiegowi. Po zabiegu krioterapii ogólnej mogą wystąpić promieniujące bóle głowy, oraz nudności. Często następuje również gwałtowny skok ciśnienia. Na zabieg krioterapii nie powinny decydować się szczególnie osoby borykające się z problemami nadciśnienia tętniczego. Nie zaleca się go również osobom po przebytym zawale mięśnia sercowego, oraz tym zmagającym się w klaustrofobią.

Przeciwwskazania do krioterapii:

 • problemy z tarczycą
 • podeszły wiek
 • nowotwory
 • zbyt wysokie ciśnienie
 • zawał serca
 • uszkodzenia ciągłości tkanki skórnej
 • wcześniejsze odmrożenia i oparzenia
 • schorzenia zastawek serca
 • strach i lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami
 • problem alkoholowy
 • nałogowe palenie tytoniu
 • brak przeciwciał
 • patologiczne białka występujące w osoczu
 • ciąża

Krioterapia to dużym skrócie leczenie zimnem. Może być stosowana miejscowo lub ogólnie w tak zwanej kriokomorze. Dzięki leczeniu zimnem pacjent może zapomnieć o bólu, cierpieniu i zwyczajnie może zacząć cieszyć się młodym wyglądem. Spowodowane jest to faktem, iż krew zaczyna krążyć w krwiobiegu nawet 4 razy szybciej! Jaka jest specyfika zabiegu krioterapii? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do stosowania zabiegu?

Co to jest krioterapia?

Według medycznych doniesień krioterapia to zabieg uśmierzania bólu dzięki zastosowaniu niskich temperatur. Kiedy temperatura poniżej 0 stopni Celsjusza zostanie zastosowana na danym obszarze skóry, wówczas dochodzi do zaciskania się tkanek i spowolnienia przepływu krwi. To jeden z pierwszych etapów postępowania. Kiedy w żyłach dochodzi do skurczu żył, układ krwionośny się rozszerza, co prowadzi do znacznego spowolnienia przepływu krwi w całym organizmie. Dzięki temu zmniejsza się odczuwanie dolegliwości bólowych.

Jakie są rodzaje krioterapii?

W ogólnym, medycznym pojęciu rozróżnia się dwa rodzaje krioterapii, czyli krioterapię miejscową oraz krioterapię ogólną. Już sama nazwa wskazuje na to, że krioterapia ogólna dotyczy całego obszaru ciała jednocześnie, natomiast krioterapia miejscowa wybranego, zazwyczaj bolesnego fragmentu ciała. Oba zabiegi mają jednak jeden cel- wywołanie tak zwanego stresu fizjologicznego. W jednym i w drugim przypadku temperatura zabiegu wynosi ponad -100 stopni Celsjusza. Jednokrotnie zabieg krioterapii może trwać maksymalnie 3 minuty. W przypadku kosztów następuje tu duże zróżnicowanie, jednak w przypadku krioterapii ogólnej ceny wahają się pomiędzy 25-35 zł, natomiast jednorazowy zabieg krioterapii miejscowej nie powinien przekraczać 20 zł.

Jakie są wskazania do zastosowania krioterapii?

Tego typu zabiegi polecane są szczególnie osobom:

 • Z problemami związanymi z nerwicą nerwowo-mięśniową,
 • Z problemami związanymi z reumatoidalnym zapaleniem stawów,
 • Intensywnie pracującym i zmęczonym,
 • Zmagającymi się z problemami bólu kolan,
 • Które borykają się z problemami natury psychicznej,
 • Z patologicznymi zmianami w odcinku szyjnym.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu krioterapii?

Jednymi z głównych przeciwwskazań, jakie można wymienić w przypadku krioterapii, są problemy z tarczycą, podeszły wiek, przebyte lub obecne nowotwory, uszkodzenia zastawek serca oraz łączeń skóry, brak przeciwciał, nałogowe palenie papierosów oraz ciąża.

W jaki sposób działa krioterapia?

Krioterapia uruchamia reakcje organizmu na zimno. Są to inaczej reakcje obronne, które przywracają prawidłowe funkcjonowanie całego ciała. Na samym początku dochodzi do gwałtownego zwężenia naczyń krwionośnych w tkankach. W taki sposób organizm broni się przed możliwą utratą ciepła. To naturalna reakcja organizmu. W trakcie zabiegu krew wolniej płynie w naczyniach krwionośnych, przez co naczynia krwionośne pozbywane są tlenu i substancji odżywczych. Spowolnienie przemiany materii trwa zaledwie chwilę, ponieważ w następnym kroku,  rozszerzają się gwałtownie, przez co bieg krwi w dynamicznym tempie zostaje przyspieszony. Organizm w taki sposób zaczyna się bronić. Podane zimno działa w dużym stopniu na układ immunologiczny oraz hormonalny. Szybciej, niż zwykle wydzielana jest również endorfina, czyli bardzo silny i naturalny preparat przeciwbólowy. Szybsze są również wszelkie substancje o działaniu przeciwzapalnym. Dochodzi do zmniejszenia się napięcia mięśni, dzięki czemu organizm ma szansę rozluźnienia i relaksu. Mięśnie są wówczas w stanie wykonać znacznie więcej pracy niż dotychczas. W trakcie i po zabiegu temperatura stóp może wynosić zaledwie 16 stopni Celsjusza.

Specyfika zabiegu krioterapii w kriokomorze

Cały proces składa się z trzech etapów następujących kolejno po sobie. Pierwszym z nich jest przygotowanie pacjenta do zabiegu. Wchodzi on do pomieszczenia, w którym temperatura ma około -60 stopni Celsjusza. Następnie osoba musi dreptać w miejscu, aby ciało przyzwyczaiło się do temperatury. Następnie pacjent musi przejść do kolejnej komory, w której temperatura ma -120 stopni Celsjusza. Po zabiegu do pół godziny nie można w żadnym wypadku dotykać skóry, ponieważ może poskutkować to bolesnymi ranami. Trzeba też właściwie oddychać, zwłaszcza w przypadku palaczy, których płuca nie pracują tak sprawnie, jak osób bez tego nałogu. Konieczny jest krótki wdech i dwukrotnie dłuższy wydech. Dzięki temu nie dojdzie do opresji oddechowej, która wywołuje bolesne duszności. Sesja w komorze trwa 2, 5-4 minuty. Nie czuje się tam zimna tylko szczypanie skóry.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.