Leki i preparaty na stawy bez recepty

Jak ważną rolę odgrywają stawy dostrzegamy, gdy zawodzą. Ostry ból, sztywnienie kolan, niemożność wykonywania podstawowych czynności, ograniczenie ruchu? Wszystkich nas to czeka, ale po pierwsze nie oznacza to dla nas wyroku, bo można im skutecznie zapobiegać i po drugie łagodzić objawy niedomagania. Na rynku dostępne są leki i preparaty na stawy bez recepty, które mają wspomóc nasz układ stawowy, wzmacniać go i uzupełniać szkody wyrządzone na przestrzeni lat. Które preparaty na stawy wybrać, by były najskuteczniejsze i działały jak najdłużej?

Leki i preparaty na stawy bez recepty nie są nowością, ale od stosunkowo niedawna przerosły oczekiwania samych lekarzy. Na ból stawów uskarża się nie tylko pokolenie osób starszych, co jest zrozumiałe w starzejącym się społeczeństwie, ale także coraz częściej ludzie młodzi. Winą obarcza się brak ruchu, siedzący tryb życia, złą dietę? Ale czy tak jest w rzeczywistości? Nie koniecznie, bo na bóle stawów skarżą się sportowcy – biegacze, kolarze, a nawet ćwiczący fitness.

Dokuczliwe dolegliwości w końcu dadzą o sobie znać, a my staniemy przed wyborem: jaki preparat na stawy wybrać. Po przyjrzeniu się propozycjom wiodących marek nie można oprzeć się wrażeniu, że regeneracja chrząstki stawowej odbywa się według pewnego klucza. Leki i preparaty na stawy bez recepty mają przyjazny, naturalny skład, który zawiera kombinację aktywnego kolagenu, witaminy C i D oraz pierwiastki kluczowe dla zachowania młodości: mangan, selen oraz cynk.

Regeneracja chrząstki stawowej

Kolagen występuje często w postaci glukozaminy i chondroityny. Ich skuteczność wynika z faktu, że są pozyskiwane z naturalnych źródeł – najczęściej muszli skorupiaków. Białka kolagenowe w takiej postaci nie wchłaniają się, a pobudzają nasze zasoby obecne w kościach, mięśniach, ścięgnach i stawach do intensywniejszej pracy. Kolagen spaja komórki ze sobą, co praktycznie buduje cały nasz organizm, nie tylko stawy, ale i narządy wewnętrzne. Kolagen wymienia się regularnie na nowe komórki. Wraz z wiekiem jest go w naszym ciele coraz mniej. Dlatego w problemach ze stawami poleca się przyjmowanie kolagenu. Pomoże on zmniejszyć ból i będzie zapobiegał urazom. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zwiększyć swoją aktywność, która będzie zapobiegała dalszemu postępowi choroby stawów.

Glukozamina i chondroityna to substancje, które uczestniczą w tworzeniu ważnych składników tkanki łącznej. Występują one w organizmie głównie w chrząstce stawowej, mazi stawowej, więzadłach i ścięgnach. Glukozamina bierze udział w tworzeniu się chrząstki stawowej. Może nawet stanowić rodzaj kuracji przeciwbólowej, ponieważ znosi przyczynę bólu, a nie go ukrywa. Jego bioretencja jest bardzo wysoka. Glukozamina występuje w połączeniu z chondroityną lub kolagenem. W ten sposób jest jeszcze lepiej tolerowana i skuteczniejsza w działaniu.

Nie koliduje z innymi lekami, może być brana jako suplement diety na stawy. Niestety nie oznacza to, że glukozamina nie posiada wad. Do najczęstszych skutków ubocznych jej przyjmowania należą przemijające problemy gastryczne. Normalne są także reakcje uczuleniowe, szczególnie jeśli mamy pewność nietolerancji skorupiaków. Glukozamina pozyskiwana jest z pancerzy zwierząt morskich (DoppelHerz Aktiv na stawy czy Artresan). Dla tych osób powstały m.in. preparaty z syntetyczną glukozaminą. Nie stosowanie się do zaleceń umieszczonych w ulotce i zbyt długi okres przyjmowania zwiększa ryzyko alergii.

Zaawansowany kolagen na stawy

Tego typu leki dobrze stosować w połączeniu z witaminą C, która bierze udział w wytwarzaniu włókien kolagenowych. Jej brak powoduje blokadę syntezy kolagenu. To dlatego niedobory odpowiadają za osłabienie m.in. tkanek mięśni i skóry. Witaminę C możemy znaleźć w owocach i warzywach albo dostarczać ją sobie z suplementami. Także kupując kolagen zwróćmy uwagę czy ma on w sobie witaminę C jak ten: Artro Protect Max. Kolejnym ważnym elementem zdrowych stawów jest witamina D. Ją także znajdziemy w połączeniem z kolagenem, np. Colacal. Niedobory wapnia objawiają się bólami mięśni i stawów, trudność w chodzeniu i częstymi kontuzjami. Jest niezbędny w procesie formowania zdrowych i mocnych kości.

Leki na ból stawów

W zachowaniu sprawnych stawów ważne są także nasze odczucia. Czy codziennym czynnościom towarzyszy ból, kiedy się pojawia, jaka jest jego intensywność i jak długo trwa. Ból i sztywnienie po przebudzeniu wskazuje na reumatoidalne zapalenie stawów. Ból kolan po bieganiu może wskazywać na kontuzję stawu. Natomiast chrobotanie podczas wchodzenia po schodach i utrudniający zginanie może wskazywać na niedostateczne nawilżenie kolana.

Ponadto każdy z nas może odczuwać bóle podczas zmiany pogody, np. po niedawnej kontuzji stawu czy po długim marszu wynikające z przeciążenia. Czy należy się nimi martwić? Bóle stawów mają to do siebie, że bywają bardzo dokuczliwe. Jeżeli powtarzają się i utrudniają funkcjonowanie, to powinny być leczone. Ból stawów można łatwo znieść z pomocą maści przeciwbólowych. Maści na ból i stłuczenia są ponadto bezpieczniejsze od tabletek, bo omijają nasz żołądek. Maść przeciwzapalna Metafen żel Forte pomoże nam złagodzić ból, ale także przynieść ulgę w zapaleniu stawów. Rozgrzewająca końska maść to natomiast dobry sposób na łagodzenie bólów towarzyszących chorobie. Na obrzęki, stłuczenia i zbierającą się wodę polecany jest Altacet, który przeciwnie do końskiej maści schładza posmarowane miejsce pozostawiając na powierzchni skóry ochronną, nieprzepuszczalną warstwę preparatu.

Na co dzień starajmy się dostarczyć swojemu organizmowi składników diety wspierających nasze mocne i zdrowe stawy. Do takich należą mangan, selen i cynk, które znajdziemy w preparatach na stawy Doppelherz Aktiv. Pomagają one przeciwdziałać starzeniu i zwalczają wolne rodniki. Selen pomaga w wydalaniu z organizmu szkodliwych metali ciężkich i uczestniczy w wytwarzaniu hormonopodobnych substancji zapobiegających stanom zapalnym, a zwłaszcza autoagresji reumatoidalnej.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.