Kolagen na stawy – choroba zwyrodnieniowa stawów

Badania wykazały, że w naszym kraju aż 8 milionów ludzi cierpi na chorobę zwyrodnieniową, która zawsze w efekcie końcowym doprowadza do upośledzenia czynności jakiegoś stawu. Wówczas pojawia się zaburzenie pomiędzy degeneracją i syntezą chrząstki stawowej oraz podchrzęstnej warstwy kostnej.

Jakie są najczęstsze objawy zwyrodnienia stawów? Odpowiedź brzmi:

  • Ból
  • Sztywność stawów, która pojawia się rano i trwa około pół godziny
  • Trudność poruszania danego stawu
  • Problem stabilności stawu
  • Przykurcz stawu
  • Nieprawidłowa oś kończyny

Z powodu wymienionych wyżej problemów może dojść do zaburzeń sylwetki, chodu oraz dysfunkcji innych stawów.

Stawy, które są najczęściej zajęte przez chorobę to stawy:

  • biodrowe
  • kolanowe
  • rąk
  • kręgosłupa

Jak leczyć chorobę zwyrodnieniową stawów?

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów możemy podzielić na: leczenie chirurgiczne, usprawniające, farmakologiczne oraz edukację chorego i jego bliskich.

Leczenie chirurgiczne

Leczenie chirurgiczne stosowane jest jeśli choroba jest już w mocno zaawansowanym stadium. Jeśli mimo leczenia zachowawczego pacjent wciąż odczuwa silny ból i niepełnosprawność lekarz podejmuje o skierowaniu go na operację. Najlepiej, jeśli cały staw biodrowy czy kolanowy zostanie wymieniony (endoprotezoplastyka).

Leczenie usprawniające

Chory może podjąć leczenie usprawniające, które dobierane jest przez specjalistę (lekarza, bądź fizjoterapeutę). Dzięki temu może się zwiększyć siła mięśniowa, a co za tym idzie zakres ruchu w stawie. To wszystko powoduje zwolnienie zmian zwyrodnieniowych. Odpowiednie ćwiczenia sprawiają, że zmniejszają się również dolegliwości bólowe.

Efekty przynoszą także zabiegi fizykalne np. termoterapia (nagrzewanie), krioterapia, magnetoterapia oraz ultradźwięki.

Leczenie farmakologiczne

W przypadku łagodnej choroby zwyrodnienia stawu stosuje się najczęściej miejscowe leki przeciwzapalne. Pacjentom często podaje się paracetamol. Lek ten powoduje znacznie mniej skutków ubocznych niż doustne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Podaje się je wówczas kiedy paracetamol jest zbyt słaby. Stosuje się również inhibitory i cyklooksygenazy.

Ze średnim, bądź ciężkim bólem zwyrodnienia stawów dobrze radzą sobie kortykosteroidy. Specjalista z reguły zaleca przyjmowanie od 3 do 4 iniekcji w ciągu całego roku. Pacjent powinien w tym czasie wykonywać różnego rodzaju ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie i poprawią samopoczucie.

Edukacja chorego i jego bliskich

Uświadomienie choremu oraz jego rodzinie czym jest choroba zwyrodnieniowa stawów jest niezwykle istotne. Bardzo ważne są ćwiczenia fizyczne, odpowiednia, bogata w witaminy dieta . Należy wiedzieć, że znaczące są składniki mające właściwości antyoksydacyjne witamina E, C oraz D3. Czynnikiem powodującym pojawienie się zwyrodnienia stawów jest m.in. otyłość.

Co wspomaga regenerację stawów?

Aktualnie szeroko rozpowszechniona jest suplementacja specyfikami, które pomagają przy regeneracji chrząstki. Wśród owych preparatów znajdują się naturalne substancje takie jak kolagen na stawy, kwas hialuronowy, glukozamina, chodroityna, które są składnikami budulcowymi stawów. Specyfiki te zawierają też składniki o działaniu przeciwzapalnym (np. bromelaina) oraz zmniejszające dolegliwości bólowe (np. owoce dzikiej róży).

Przykładowym specyfikiem, który wspomaga odbudowywanie chrząstki i działa przeciwzapalnie jest Animal Flex. Lek ten zawiera w sobie naturalny, hydrolizowany kolagen na stawy oraz ekstrakt dzikiej róży. Kolagen odpowiada za poprawne działanie naszych stawów. Im człowiek jest starszy jego ilość w strukturach tkanki chrzęstnej zmniejsza się. Hydrolizowany naturalny kolagen na stawy pomaga prawidłowo funkcjonować chrząstce stawowej (potwierdzono to wieloma badaniami).

Kolagen na stawy Animal Flex

To, jak działa preparat Animal Flex zostało potwierdzone aż w szesnastu niemieckich ośrodkach. W przeprowadzonych badaniach uczestniczyło 108 pacjentów (z czego 76 stanowiły kobiety, a 32 mężczyźni), którzy zmagali się z chorobą zwyrodnienia stawów. Takie badanie kontynuowano prze dwanaście tygodni. Stawy kolanowe były wówczas obserwowane pod względem sztywności, ograniczenia ich czynności i bólowi. Po 8 tygodniach zauważono poprawę u chorych.

Kolejną zaletą Animal Flex jest to, że nie tylko odbudowuje chrząstkę stawową i utrzymuje ruchomość stawów. Sprawia, że włosy skóra i paznokcie stają się zdrowe i mocne.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.