Krew z nosa – przyczyny, pierwsza pomoc i aspekt anemii

Krew z nosa – symptom, który niepokoi

Krew z nosa cieknąca nagle zupełnie bez powodu zawsze wzmaga nasze wątpliwości i budzi niepokój. Jak bowiem znaleźć przyczynę dolegliwości podczas gdy trzeba tamować cieknącą krew? W takiej sytuacji najpierw należy umiejętnie zatamować krwotok. Krwotoki z nosa to najczęściej bowiem nic strasznego, zdarzają się pod wpływem różnych czynników np. z powodu płytko unaczynionej śluzówki, drobnych urazów czy podrażnienia nosa przez stosowane aerozole podczas kataru.

Jama nosowa jest bardzo mocno unaczyniona. Zawiera wiele  drobnych połączonych ze sobą naczyń krwionośnych, a przepływająca przez nie krew pełni rolę „ogrzewacza powietrza”. To właśnie dzięki nim przepływające przez nos powietrze jest ciepłe, oczyszczone i nieszkodliwe  dla dróg oddechowych. Niestety wielość tych naczyń krwionośnych jest często ogniskiem różnych dolegliwości, między innymi krwotoków z nosa. Mamy z nimi problem, jeśli naczynia są płytkie, kruche lub z powodu na stan zapalny nadmiernie rozszerzone. Warto znać zatem specyfikę i przyczyny krwawień oraz zasady pierwszej pomocy w przypadku doświadczenia schorzenia.

Pierwsza pomoc

W przypadku pojawienia się krwotoku z nosa należy niezwłocznie pomóc osobie krwawiącej lub samemu udzielić sobie pomocy. Należy robić to tak, aby nie spowodowało to uduszenia ani wykrwawienia. Najczęściej źródło krwotoku znajduje się w przedniej części jamy nosa, przez co nie stanowi zagrożenia dla życia człowieka. Ludzie wciąż są wierni zamierzchłym przekonaniom co do zasad pierwszej pomocy, w tym z postępowaniem podczas krwotoku z nosa. Należy jednak zmodyfikować i zaktualizować tę wiedzę. Pod żadnym pozorem poszkodowany nie powinien odchylać głowy do tyłu, ponieważ w taki sposób krew będzie spływać do gardła, co może wywoływać nudności, wymioty a nawet zachłyśnięcie.

Krokiem zastępczym jest w tym przypadku  pozycja siedząca z lekkim pochyleniem głowy do przodu. Należy przy tym samemu założyć gumowe rękawiczki ochronne aby zapobiec ewentualnemu zakażeniu jakąś chorobą. Jeśli jama nosa jest niedrożna bo znajdują się w niej skrzepy chory powinien wydmuchać nos a następnie zacząć tamować krwotok np. poprzez ściskanie skrzydełek nosa z obydwu stron palcami. Istnieje możliwość, że krwotok nie ustąpi po dłuższym czasie . Wówczas należy zawieźć osobę  na konsultację lekarską. Jeśli chory straci przytomność  należy ułożyć go w pozycji bezpiecznej a wcześniej upewnić się, że poszkodowany oddycha prawidłowo. Środowisko medyczne nie poleca i nie zauważa skuteczności wynikającej ze stosowania chłodnych okładów, ale ich zaletą jest komfort psychiczny chorego.

Przyczyny krwotoku z nosa

Skąd biorą się krwotoki i kto jest na nie najbardziej narażony?  Często dzieje się, że małe dzieci i niemowlaki krwawią z nosa, co nie jest związane z żadną chorobą, a jedynie jest to krwawienie idiopatyczne. Co jest powodem? Jest nim delikatność naczyń krwionośnych, które często zostają uszkadzane poprzez dłubanie w nosie. Również wahania poziomu hormonów podczas dojrzewania wpływają na częstotliwość krwawień z nosa. Kolejnym powodem krwawień z nosa może być zwykłe przeziębienie. Podczas przeziębienia nasz organizm w różny sposób objawia się rozbiciem organizmu: poprzez ból głowy, ból mięśniowy, ból gardła, kaszel, kichanie i katar. To właśnie katar jest jedną z przyczyn krwotoków z nosa. Powodem jest rozszerzanie się naczyń krwionośnych, przez co łatwo ulegają mikrourazom. Dochodzi do nich podczas silnego wydmuchiwania nosa, co przeciąża naczynka.

Kolejna przyczyną krwawienia z nosa może być przyjęcie zbyt dużej dawki niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. aspiryny, która ma działanie rozrzedzające krew. Warto zatem podczas kataru zażywać witaminę C i rutinoscorbin, które wzmacniają ściany naczyń krwionośnych. Regularne przyjmowanie witaminy C kilka razy dziennie uszczelni naczynka krwionośne, a czas trwania infekcji skróci się.

Do bezpośrednich powodów krwawień z nosa zaliczamy również urazy nosa w kontekście mechanicznym. Podczas uderzenia czy upadku często nos jest wysunięty na front i wystawiony na atak otoczenia. Pod wpływem energii uderzenia nos zostaje stłuczony, naczynia krwionośne pękają i zaczyna lecieć krew. Najbardziej wrażliwym na uraz punktem jest splot Kisselbacha, czyli miejsce splotu wielu naczyń. Jeśli samodzielne tamowanie krwawienia nie pomaga lekarz powinien założyć sączki z lekiem, który będzie miał działanie obkurczające na naczynia krwionośne. Dodatkowo przyda się sprawdzenie, czy nos nie został złamany. Taka sytuacja wymaga stosunkowo szybkiego nastawienia kości – w ciągu 24 h od złamania.

Dzieci często krwawią z nosa z powodu uszkodzenia naczyń krwionośnych, co dzieje się poprzez włożenie małego przedmiotu takiego jak koralik . Należy wówczas zatkać dziecku jedną dziurkę i kazać mocno kichnąć drugą.  Jeśli to nie pomoże, należy dziecko zawieść do lekarza i pod żadnym pozorem nie próbować wyciągać tego samemu, bo można przypadkowo wepchnąć przedmiot głębiej.

Anemia a krwotoki

Anemia to inaczej niedokrwistość. Składa się na nią zespół objawów chorobowych, a przyczyna jest zbyt  niska wartość erytrocytów w hemoglobinie. Norma czerwonych płytek krwi to od 4 do 5 mln na mm sześcienny. Osoby chore na anemię maja nie tylko obniżony wskaźnik erytrocytów ale też zaniżoną ilość hemoglobiny. Hemoglobina jest to barwnik krwi przenoszący tlen. Anemia objawia się nagłymi krwotokami z nosa. Przyczyny anemii są zróżnicowane, tak jak jej rodzaje. Wyróżniamy: anemię niedoborową (powodowana brakiem, np. żelaza w organizmie), anemię wtórną (pojawia się przy innych schorzeniach, tj. choroby wątroby czy nerek) i anemię występującą przy zaburzeniach funkcji szpiku. Leczenie anemii polega głównie na zmianie diety na bardziej zdrową. Rozumiemy przez to dietę bogatą w żelazo, witaminę B12 i kwas foliowy. Codzienny jadłospis powinien  przewidywać mięso, ryby, orzechy, pieczarki, warzywa strączkowe, brokuły, szpinak, sałatę, słonecznik i jaja. Dzienne zapotrzebowanie na żelazo dla mężczyzn to 8 mg, a dla kobiet 18 mg. Anemia może być wrodzona lub nabyta. Przyczyną anemii wrodzonej może być defekt czerwonych krwinek. Przyczyna anemii nabytej może być również utrata znacznej ilości krwi, co dzieje się podczas miesiączek. Dlatego kobiety powinny przyjmować więcej żelaza niż mężczyźni.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.