Kalafior – właściwości, dieta, kalorie
W wielu Polskich domach nieodzowną niedzielną tradycją stało się wspólne zasiadanie do stołu przy okazji niedzielnego obiadu. Rodziny zbierają się i po upływie męczącego tygodnia pełnego obowiązków i pracy mają szanse na wspólne spędzenie czasu. Od lat przyjęło się, że typowym polskim obiadem jest kotlet schabowy w towarzystwie tłuczonych ziemniaków i surówki z buraków, marchwi lub kiszonej kapusty. Z biegiem czasu dieta społeczeństwa znacznie różni się od tej przyjętej jeszcze kilka lat temu.
Ludzie co raz częściej rozpoczynają walkę o swoje zdrowie, zmieniają swój styl życia, uprawiają sporty i przechodzą na diety. W każdej diecie istotną rolę odgrywają owoce i warzywa gdyż są źródłem cennych dla organizmu witamin. Wśród warzyw wyróżnia się je według ogólnie przyjętego podziału na warzywa korzeniowe, owocowe, kapustne, liściowe, cebulowe, rzepowate oraz niewielką grupę innych warzyw. Pomimo popularności wielu warzyw warto wziąć pod lupę te z grupy kapustnych. Zaliczają się do nich między innymi różne rodzaje kapusty, brokuły, brukselka i kalafior.
Kapusta i kalafior są warzywami, które zdaje się są najczęściej z pośród wymienionych występującymi na talerzach Polaków. Kapustę widujemy w zupie, w postaci surówek, kiszoną bądź surową. Znana jest także ze swoich właściwości ściągających i pomocnych na przykład dla kobiet w przypadku wystąpienia nawału pokarmu, przyczynia się także do zmniejszenia obrzęków nóg po zastosowaniu okładów miejscowych z użyciem liści kapusty. Kalafior również nie pozostaje dla zdrowia obojętny, jednak z uwagi na niedoinformowanie mało kto wie o jego zbawiennych dla zdrowia właściwościach.
Kalafior – pochodzenie
Pomimo, że kalafior jest postrzegany jako typowo Polskie warzywo jego pierwotne pochodzenie określa się na Cypr. Kalafior znany był już w starożytności, a do Polski został sprowadzony dopiero około wieku XVI. Z racji okresu w jakim kalafior rzekomo pojawił się w kraju przyjęło się, że to królowa Bona przyczyniła się do jego sprowadzenia w granicę Polski. Cała historia opiera się na tym, iż Bona uważana była za smakosza kulinarnego ceniącego rozmaite i wykwintne dania. Dlatego też przyjęło się twierdzenie, że to za sprawą królowej doszło do szerzenia występowania warzyw kapustnych w Polsce. Całość jednak po przeanalizowaniu faktów historycznych okazuje się być mitem, gdyż na ziemiach za panowania królowej Bony dawno już miejsce znaleźli Włosi, którzy to bez wątpienia uprzedzili władczynię i jako pierwsi sprowadzili warzywa do państwa polskiego.
Medyczne właściwości kalafiora.
Kalafior należy to warzyw, które już w czasach starożytnych było doceniane jako warzywo pełne właściwości leczniczych. Naukowcy Kanady i Ameryki Północnej dzięki bogato i dokładnie prowadzonym badaniom dowiedli, że spożycie kalafiora znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania na raka prostaty. Badania te potwierdziły, że warzywa takie jak kalafior i brokuły posiadają właściwości przeciwnowotworowe, a wszystko to za sprawą występowania izotiocyjanów, związków o działaniu przeciwnowotworowym. Kalafior ma pozytywny wpływ na zdrowie dzięki zawartych w nim witaminom. Warzywo bogate jest w potas, wapń, magnez, żelazo, a także w pierwiastki takie jak jod i cynk. Posiada też w swoim składzie dużo błonnika, który jest niezbędnym skąłdnikiem dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Skład kalafiora charakteryzuje się także sporą ilość witaminy B i beta-karotenem.
kalafior świeży BIO
i sprawdź cenę
Kalafior w walce o smukłą sylwetkę.
Duża zawartość błonnika jaką zawiera kalafior jest znaczącym czynnikiem wpływającym na to że kalafior jest świetnym warzywem wspomagającym pracę nad smukłą sylwetką. Mianowicie błonnik wspomaga pracę jelit, co za tym idzie ułatwia trawienie i przyspiesza spalanie zbędnych kalorii. Białe warzywo jest zatem składnikiem wielu diet. Można go jeść praktycznie bez ograniczeń gdyż zawiera on bardzo małą ilość kalorii – 20 kcal w 100g produktu. Świetnym pomysłem na dopełnienie codziennego obiadu jest kalafior w towarzystwie piersi kurczaka i ziemniaczków.
Świeży lub mrożony kalafior należy gotować kilka minut w lekko osolonej wodzie. Tak przygotowane warzywo jest w pełni gotowe do spożycia. Kolejną propozycją jaką możemy przygotować na bazie kalafiora jest zupa. W wersji uproszczonej bulion przygotowujemy poprzez rozpuszczenie w wodzie kostek rosołowych. Jak najbardziej wskazanym jest przygotowanie prawdziwego bulionu jednak jest to na tyle czasochłonne, że w dobie współczesnych czasów jesteśmy w stanie zadowolić się bulionem ekspresowym. Wracając do przepisu, w litrze wody rozpuszczamy dwie kostki rosołowe. Jedną średnią marchewkę kroimy w drobną kostkę i wrzucamy do gotującego się bulionu. Dwa duże ziemniaki kroimy w ten sam sposób jak marchew i dodajemy do garnka. Różyczki z połowy kalafiora dokładnie oczyszczamy pod bieżącą wodą, dzielimy na drobniejsze kawałki i wrzucamy do zupy na ostatnie 15 minut gotowania. Gdy nie dysponujemy świeżym kalafiorem możemy z czystym sumieniem użyć mrożonego warzywa. Gotową zupę możemy zblendować dla uzykania kremowej konsystencji.
Kalafior mimo tego, że jest warzywem, którego nie wyobrażamy sobie w wersji na słodko, może stanowić bazę dla deserowego ciasta a’la browni. Jeden średni kalafior należy dokładnie umyć i podzielić na małe kawałki. Do garnka z kalafiorem dodać szklankę mleka i zagotować. Do gotującej się mieszanki dodać kilka goździków. Podtrzymywać wrzenie do momentu aż różyczki będą się rozpadać. Kalafiorową papkę dokładnie zmiksować i doprawić łyżeczką cynamonu, kardamonu i szczyptą soli. Dodać łyżeczkę proszku do pieczenie i całe opakowanie przyprawy piernikowej. Po dokładnym wymieszaniu składników wbić jajko i ponownie wymieszać. Ciasto przelać do formy keksowej, piec w rozgrzanym do 180 stopni piekarniku przez około godzinę. Po wystudzeniu pokrojone na kawałki ciasto przyozdobić musem malinowym bądź truskawkowym.