Jęczmień na oku – rodzaje, przyczyny, sposób leczenia

Jęczmień na oku identyfikowany jest jako pojawiający się  w okolicy powieki oka grudkowy ropień. Powstaje on w wyniku wydzielania przez gruczoły łzowe substancji ropnej. Gruczoły mają ujście w powiece i zazwyczaj  pojawia się on przy linii rzęs.  Występowanie tej przypadłości nie dotyczy pewnej, szczególnej grupy osób. Równie często atakuje kobiety i mężczyzn  w każdym wieku. Ponadto  ma on skłonności do powracania.

Powstawanie jęczmienia  rozpoczyna się od pojawiania się zaczerwienienia na brzegu powieki, które zazwyczaj jest spowodowane obecnością nużeńca. Dodatkowymi objawami są swędzenie i pieczenie. Po pewnym czasie zaczerwienienie rośnie i zmienia się w krostę wypełnioną ropą. Jęczmień na oku zaczyna doskwierać swoim rozmiarem i dolegliwościami bólowymi. Ponadto nie wygląda estetycznie. Nieleczony jęczmień może przekształcić się w gradówkę.

Przyczyny jęczmienia na okufotka przedstawiajaca przypadlosc

Jęczmień na oku nie bierze się znikąd, ale jego pojawienia się nie można przewidzieć. Zazwyczaj  jęczmień na oku powstaje jako efekt tarcia oka, dotykania brudnymi dłońmi a także długotrwały kontakt z dymem papierosowym oraz ekspozycja na inne szkodliwe substancje zawarte w dymie i smogu. Mikro ranki i mikro otarcia mogą być przyczyną przedostawania się szkodliwych drobnoustrojów powodujących stany zapalne oka.  Inne powody, z których powstaje jęczmień to np. źle dobrane kosmetyki do demakijażu, które uczulają i drażnią okolice oka a ponadto brak dokładności w usuwaniu makijażu, narażenie na substancje chemiczne oraz nieleczona cukrzyca. Jeśli jęczmień pojawia się często tzn., że należy zbadać się na cukrzycę.

Jęczmień na oku objawia się na początku łzawieniem spowodowanym zaczerwienieniem, następnie obrzękiem podczas rośnięcia jęczmienia, zaczerwienieniem i bólem wzdłuż brzegu powieki , nadwrażliwością na światło i wydzielaniem się ropy wzdłuż rzęs lub od wewnątrz pod powiekę.

Rodzaje jęczmienia na oku

Jęczmień na oku może przyjmować różne postacie. Może być zewnętrzny i wewnętrzny. Oba rodzaje powodowane są przez różne czynniki. Odmiana  zewnętrzna wywoływana jest zazwyczaj przez gronkowce i powodowane przez nie zapalenie gruczołów Zeissa i Molla.  Przybiera ona wówczas formę czerwonej, bolesnej w dotyku plamki, przyjmującej na objętości poprzez obrzęk i osadzającej się na zewnętrznej powiece. Obrzęk charakteryzuje się żółtym wierzchołkiem. Jęczmień zewnętrzny  dojrzewa na powiece przez kilka dni, po czym pęka i zasycha.

Odmiana wewnętrzna z kolei wywołuje zapalenie gruczołów tarczkowych. W porównaniu do jęczmienia zewnętrznego jest bardziej bolesny a przy tym mniej zauważalny. Forma wewnętrzna przypadłości widoczna jest przy podniesieniu powieki górnej i odwinięciu jej.  W porównaniu do formy zewnętrznej, jęczmień wewnętrzny nie pęka ale sam wchłania się w  ciągu 4 dni. Co więcej ma tendencję do nawrotów.

Powikłania po jęczmieniu na oku

Nieleczony ropień może mieć  różne efekty, Jednym z nich jest gradówka. To postać przewlekła jęczmienia. Ma charakter miejscowego zapalenia. Powstają  w wyniku przenikania do tarczki nadmiaru wydzieliny łojowej, która gromadzi się  w efekcie zablokowania ujścia gruczołów łojowych, czego rezultatem jest reakcja zapalna. Gradówka objawia się kosmetycznymgradowka na oku zniekształceniem powieki i powstaniem obrzęku, który jednak nie objawia się bólem. Gradówka to etap jęczmienia, który wymaga leczenia chirurgicznego. Zabieg polega na otwarciu gradówki od strony spojówki tarczkowej, oczyszczeniu jej wnętrza lub podawaniu zastrzyków z kortykosteroidami. Jeśli gradówka powraca częściej, niezbędne jest podjęcie badań w celu wykluczenia nowotworu.

Sposób leczenia jęczmienia

Jęczmień na oku powinien zniknąć samoistnie po kilku dniach. Jeśli jednak tak się nie dzieje i  utrzymuje się on ponad 2 tygodnie, wymaga leczenia. W swoim końcowym stadium ma miękki, wrażliwy na dotyk żółty koniec. Brak samoistnego pęknięcia i wchłaniania guzka nierzadko wymaga zabiegu chirurgicznego. Należy wtedy udać się do lekarza okulisty celem oczyszczenia ropnia. Domowe sposoby usuwania jęczmienia na oku nie zawsze są skuteczne. Okulista może bowiem przepisać maść z antybiotykiem. Odmiany mnogie i powracające to szczególne przypadki wymagające interwencji lekarza. Wówczas lekarz przepisuje antybiotykoterapię doustną.  Nierzadko też nacina się guzki i wykonuje posiew w celu identyfikacji czynników wywołujących schorzenie.

Odpowiednie krople do oczu oraz maści przyspieszą gojenie i zapobiegną nawrotowi choroby.

Preparaty na jęczmień
!

Pocieranie złotą obrączką

Jeden z domowych sposobów mówi o pocieraniu jęczmienia na oku złota obrączką. Działanie polega na tym, aby zdezynfekować obrączkę i pocierać nią zmianę skórną, co powoduje wydzielanie ciepła poprzez tarcie.  Masaż obrączką wzmaga przepływ krwi w danym miejscu,  a zatem przepływ białych płytek krwi odpowiedzialnych za walkę ze stanami zapalnymi. Leukocyty bowiem zwalczają infekcje. Taki zabieg może przyspieszyć wchłanianie się jęczmienia.

zlota obroczka na jeczmien na oku

Dokładny demakijaż

Niezbędny  w unikaniu niepotrzebnych schorzeń takich jak np. jęczmień na oku jest precyzyjny demakijaż. Pozostałości kosmetyku zostają na powierzchni i krawędziach powiek, zatykając pory i gruczoły, które powinny stanowić ujście dla zbędnych substancji. Zatkane gruczoły łojowe mogą spowodować stan zapalny. Płyny do demakijażu należy dobrać wg. indywidualnych preferencji, ale tak, aby nie powodowały uczulenia i alergii a aktywne składniki w nim zawarte były jak najmniej inwazyjne dla tkanek. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie do demakijażu płynu do kąpieli rozcieńczonego z wodą.

Jajko na twardo

Zagadkową metoda jest jajko na twardo, które będąc ugotowanym długo utrzymuje ciepło, a więc można nim długo pocierać jęczmień na oku, ponieważ rozgrzanie go powoduje upłynnienie ropy i jej wyciek. Taka operacja możliwa jest również z białkiem jajka, którym nasącza się czystą gazę i przykłada do oka na około 15 minut. Po wszystkim należy przemyć oko wodą, a cały zabieg powtarzać około 3 razy dziennie aż do momentu ustania dolegliwości. W aptekach dostępne są hydrożele, którymi można zastąpić białko po odpowiednim rozgrzaniu.

jajko na twardo na jęczmień na oku

Profilaktyka

W celu uniknięcia występowania jęczmienia na oku potrzebna jest odpowiednia profilaktyka. Najlepszym sposobem jest utrzymywanie higieny poprzez częste mycie rąk i ustrzeganiem się przecierania oka kiedy nie jest to konieczne.  Niezbędny jest również dokładny demakijaż. Należy unikać pomieszczeń, w których pali się papierosy.  Ponadto kosmetyki do oczu powinny być odpowiednio dobrane i nieuczulające.

 


Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.