Jak szybko i skutecznie pozbyć się jęczmienia z oka?

Jak szybko i skutecznie pozbyć się jęczmienia z oka?
4.5 (90%) 6 votes

Jęczmień na oku to niewielka grudka, która rośnie w miarę wypełniania się gruczołu wydzieliną potową. Zatkane ujście powoduje, że powieka puchnie a ranka narywa. Dopóki jęczmień nie schodzi z oka odczuwamy ból i mamy utrudnione widzenie. Powieki często nam ciążą i nie pozwalają szeroko otworzyć oczu. To nie tylko problem zdrowotny, ale także natury estetycznej. Leczenie jęczmienia na oku może przebiegać na wiele sposobów, bo są znane domowe metody radzenia sobie z problemem. Jak szybko i skutecznie pozbyć się jęczmienia z oka, gdy nie mamy możliwości wizyty u lekarza?

Domowe sposoby na jęczmień

Domowe sposoby leczenia jęczmienia mają swoich zwolenników i przeciwników. Niektórzy twierdzą, że pomagają, podczas gdy inni skarżą się na pogorszenie stanu po ich zastosowaniu. W rzeczywistości w drugim przypadku zwyczajnie zabrakło skuteczności, co prowadziło do zaognienia stanu zapalnego. Warto korzystać z ludowych sposobów na jęczmień na oku, bo są niedrogie, z pewnością nie zaszkodzą a mogą pomóc. Pierwsza z nich polega na pocieraniu brzegu powieki obrączką. Dużo osób popełnia tutaj błąd skutkujący brakiem efektów leczniczych. Obrączkę należy obmyć aby oczyścić ją z zanieczyszczeń, a potem wytartą i suchą pocieramy jęczmień. Działanie tej metody polega po pierwsze na leczniczym działaniu złota, które zabija bakterie oraz leczniczym wpływie masażu usprawniającego krążenie i pomagającego oczyścić się jęczmieniowi z ropy. Kolejna kontrowersyjna metoda to okład z jajka. Jajko gotujemy na twardo i jeszcze ciepłe przykładamy do zamkniętej powieki. Skuteczność tych metod możemy ocenić my sami. Jeżeli uważamy je za zbędne, możemy od razu spróbować sprawdzonych sposobów na jęczmień.

Ziołowe okłady na jęczmień

Jęczmień należy zwalczać ciepłem – to pomaga w jego szybszym oczyszczaniu i zmniejsza ból. Na początek nie zaszkodzi spróbować prostego okładu z zielonej lub czarnej herbaty. Torebkę zaparzamy, odsączamy z nadmiaru wody i jeszcze ciepłą przykładamy na zamkniętą powiekę. Herbata działa antyseptycznie i łagodzi ból oraz opuchliznę. Na jęczmień dobrze zadziała także nać pietruszki, kwiaty nagietka lub rumianku oraz ziele świetlika. Zioła można łączyć lub stosować oddzielnie – według naszego uznania. Jeśli posiadamy sypki susz, to w naparze zanurzamy wacik, by to on wchłoną napar, a następnie przykładamy go do jęczmienia. Okłady na jęczmień należy powtarzać kilkukrotnie w ciągu dnia. Objawy powinny się zmniejszyć już po dniu a w ciągu kolejnych kilku dni zupełnie ustąpić. Bywa, że jęczmień nie pęka a wchłania się, ale wtedy należy zachować czujność, by nie powrócił. Dotyczy to szczególnie osób, u których jęczmień nawraca – świadczy to o obniżeniu odporności a nawet zakażeniu gronkowcem. Aby wykluczyć chorobę warto udać się do lekarza i wykonać podstawowe badania.

Żel ze świetlikiem i zieloną herbatą

Nawracający jęczmień

Problem nawracającego jęczmienia jest ciężki do przezwyciężenia. Dzieje się tak, ponieważ do końca nie wiadomo co go wywołuje. Podejrzewa się, że ryzyko pojawienia jęczmienia wzrasta wraz z noszeniem soczewek kontaktowych oraz przebywaniem w zadymionych pomieszczeniach i po kontakcie z pyłem. Ważne, aby po leczeniu zadbać o swoje oczy – dbać o higienę, nie prowadzić do podrażnień (np. kosmetykami o silnym działaniu). Dobrze jest sprawdzić krem do oczu i tusz do rzęs czy aby na pewno nie straciły terminu ważności. Dla osób noszących soczewki kontaktowe zaleca się korzystanie z kropli nawilżających, np. Systane Ultra, które zapobiegają uczuciu suchości i podrażnieniu oczu. Jeżeli podejrzewamy u siebie zakażenie gronkowcem a naszą skórę często pokrywają wykwity, ropnie lub czyraki, to warto jest zrobić posiew z wydzieliny, aby rozpoznać bakterie wywołujące chorobę i dobrać antybiotyk.


Gdy jęczmień nie pęka

Jeśli ropień na powiece nie pęka a nieznośnie narywa dobrze jest skorzystać z maści lub kropli z odpowiednim antybiotykiem. Ponadto dobrze jest oprócz okładów użyć maści ze świetlikiem i rumiankiem jaki w swojej ofercie ma m.in. Floslek. Masujmy powiekę, aby upłynnić krążenie krwi. Być może zator odblokuje się i zmiana zniknie. Ropień, który utrzymuje się ponad 2 tygodnie należy pokazać okuliście, bo być może będzie potrzebne jego nacięcie. Zabieg jest bezbolesny i bezpieczny – po jego wykonaniu otrzymujemy receptę na leki z antybiotykami, które zapobiegają infekcji.

Co jeszcze pomoże na jęczmień

Gdy mamy wrażenie, że nasze oczy są wrażliwe i miewamy problemy z infekcjami oczu powinniśmy przyjrzeć się naszemu trybowi życia – czy nie czytamy często książek, patrzymy w komputer lub oglądamy telewizję? To bardzo nadwyręża wzrok i zaburza akomodację oka. Oczy mogą po takim dniu być zmęczone, a kilkugodzinny sen nie sprawi, że się zregenerują. Dlatego o oczy należy dbać cały czas, np. zakraplając krople nawilżające. Gdy dużo czasu spędzamy w ciepłych, klimatyzowanych pomieszczeniach dobrze jest zainwestować w nawilżacz powietrza zapobiegający wysuszeniu rogówki. Jak wiemy jęczmień może pojawić się nie tylko na zewnętrznej ale także po wewnętrznej stronie powieki. Gdy spędzamy dużo czasu poza domem, to warto zabezpieczyć wzrok okularami, by nie dopuszczać do dostania się pyłu do oczu. Korzystajmy z tzw. sztucznych łez, które pomagają utrzymać prawidłową barierę lipidową między okiem a powieką.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Choroby, Zdrowie
Opuchnięta górna powieka – przyczyny i leczenie

Zamknij