Jakie są przyczyny nerwicy serca?

O nerwicy pisał już ponad sto lat temu Zygmunt Freud określany ojcem psychoanalizy  dziedziny psychologii. I choć jego poglądy do dziś budzą kontrowersje, to właśnie jemu zawdzięczamy termin nerwicy, która na przestrzeni wieków ewoluowała do różnych podjednostek chorobowych. Jedną z nich jest właśnie nerwica serca, która sklasyfikowana jako choroba na tle psychicznym, objawia się w naszej cielesności. Symptomy jakie wyzwala mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne, dlatego nerwicy serca nie należy lekceważyć, co tyczy się zarówno pacjentów jak i środowiska lekarzy.

Nerwica serca została po raz pierwszy opisana przez Jacobsa Mendesa Da Costę na amerykańskim froncie wojennym podczas rozgrywek wojny secesyjnej. Objawy, jakie dostrzegł on u żołnierzy były przez pewien czas określane żołnierskim sercem, jednak szybko okazało się, że nie dotyczą one wyłącznie badanej grupy, a osób w całych Stanach Zjednoczonych Ameryki, a także w Europie. Poprawnie zdiagnozował je jako symptomy na tle psychicznym, związane ze stresem i ludzką tragedią, w które obfitowała wojna. Stąd nasuwający się wniosek, że dzisiejsze życie przeciętnego Amerykanina, tak jak niemal półtora wieku temu na froncie, bywa ciężkie i niesprawiedliwe. A stres, jaki przysparza można porównać do najgorszych dziejów tego świata. Nerwice są coraz częściej spotykanym zjawiskiem i to wśród coraz młodszych osób. Chorują na nie zarówno kobiety jak i mężczyźni, choć z przewagą tych pierwszych. Być może ma to związek z większą podatnością na uleganie emocjom i przejmowaniem się wieloma sprawami codziennego dnia. Warto być jednak świadomym, że ta choroba może dopaść każdego z nas.

Najlepsze tabletki uspokajające

Nerwica serca to czynnościowe zaburzenie pracy serca na tle lękowym. Lęk towarzyszy nam od zarania dziejów, ale w obecnych czasach bardzo ważną umiejętnością jest właściwe radzenie sobie z destrukcyjną siłą jaką wywołuje. Gdy nie potrafimy rozładować nagromadzonego w nas lęku, który bierze się z porażek w życiu zawodowym, osobistym czy niskiego poczucia własnej wartości, to zawłada on naszym umysłem i ciałem. Efektem jest wspomniana nerwica serca, ale także inne jednostki chorobowe, np. nerwica natręctw. Nerwica serca jest więc odmianą nerwicy lękowej, a momentem kluczowym w jej zdiagnozowaniu jest przeciążenie autonomicznego systemu nerwowego.

Różnie reagujemy na stres i sytuacje, które stają na naszej drodze, dlatego nie wszyscy będą reagowali na nie lękiem, ale niektórzy z nas owszem. Długotrwałe przeciążenie systemu nerwowego skutkuje rozregulowaniem odporności psychicznej, a wtedy najmniejsza drobnostka może wyprowadzić nas z równowagi. Tak jak w filmie o Tonym Soprano, który w gruncie rzeczy nie opowiada o twardym gangsterze, lecz jego zmaganiu z depresją, bohaterowi uwielbianego przez miliony widzów także towarzyszyły bóle w klatce piersiowej. To dlatego, że nerwica wpływa bezpośrednio na dolegliwości fizyczne. Serce jest szczególnie wrażliwe, dlatego bóle psychosomatyczne mogą ujawnić się w jego okolicy, sprawiając dużą trudność w prawidłowym zdiagnozowaniu. Determinantem jest bowiem nie wiek czy stan fizyczny jednostki, a jej kondycja psychiczna.

Objawy nerwicy serca

Nerwica serca jest trudna w diagnozie, ponieważ najpierw należy wykluczyć wszystkie inne choroby mogące powodować podobne objawy. Na pierwszą konsultację powinniśmy się udać do lekarza pierwszego kontaktu, a nie do psychologa. Najważniejsze jest bowiem wykluczenie poważnych wad serca, np. arytmii czy wysokiego ciśnienia mogących zagrażać życiu. Z psychologicznego punktu widzenia bóle somatyczne są wynikiem podwyższonych czynności przystosowawczych organizmu. W wyniku długotrwałego przeciążenia czynności te są aktywowane z nadmierną siłą lub w niewłaściwych okolicznościach. Organizm szybko się męczy, jest osowiały i pozbawiony energii, bądź przeciwnie, mamy wrażenie że za chwilę przysłowiowo wybuchniemy. Nasilenie i dokładny przebieg nerwicy serca jest uzależniony od naszej kondycji fizycznej, towarzyszących nam chorób i ich zaawansowania. Jednakże można wyróżnić kilka podstawowych objawów, które są wspólne dla pacjentów z nerwicą serca, a należą do nich:

  • Bóle w klatce piersiowej w okolicach serca o charakterze kłującym i przeszywającym, nawet imitującym zawał. Towarzyszy im lęk o nasze zdrowie, niepokój, rozdrażnienie. Ból może utrzymywać się nawet kilka dni, wzbierać na sile bądź maleć. Objawy promieniują w inne miejsca, nie są związane z wykonywanym wysiłkiem i nie znikają po zażyciu nitrogliceryny.
  • Nagłe przyspieszenia i spowolnienie bicia serca, kołatanie.
  • Duszności, niemożność nabrania powietrza do płuc, problem z głębokim wdechem.
  • Ogólne osłabienie, zwiększony niepokój psycho-ruchowy, stany lękowe, zawroty głowy, omdlenia.
  • Potliwość dłoni i stóp, ziębnięcie dłoni i stóp.
  • Naprzemienna bladość skóry bądź jej zaczerwienienie.
  • Nasilenie objawów w sytuacji stresowej, a po usunięciu problemu ból utrzymuje się dalej.

Współczesny tryb życia, stres dnia codziennego, jak i liczne traumatyczne przeżycia wpływają na ciągły wzrost liczby osób borykających się z zaburzeniami psychicznymi. Drugim po depresji, najczęściej diagnozowanym problemem psychicznym są właśnie zaburzenia lękowe, potocznie nazywane nerwicami. Zaburzenia lękowe są jedną z najbardziej zróżnicowanych dolegliwości psychicznych. Jeżeli podejrzewamy je u siebie niezbędna okaże się być wizyta u lekarza.

Skuteczne tabletki polecane w stanach napięcia nerwowego

Leczenie nerwicy serca

Jeżeli my sami lub ktoś w naszym otoczeniu zaczyna mieć typowe objawy nerwicy serca należy przede wszystkim zapewnić mu spokój i podać leki uspokajające zgodnie z zaleceniami na opakowaniu, np. Positivum, Extraspasmina oraz Tonisol. Jeżeli leki działające na układ nerwowy okażą się pomocne, dla lekarzy jest to pierwszy sygnał, informujący, że mają do czynienia z chorobą na tle psychicznym. Przedłużenie terapii będzie uzależnione od samopoczucia chorego po uspokojeniu emocji. Zapobieganie nerwicy serca polega na prowadzeniu spokojnego życia, które nie będzie obfitowało w zmiany i wzbudzało wiele emocji, a raczej zapewni ukojenie i będzie się cechowało regularnością.

Oczywiście nie należy odmawiać sobie przyjemności, ale w nasileniu objawów należy zrezygnować chociażby ze wzruszających filmów czy kłótni, które mogą przyczynić się do przedłużenia rekonwalescencji. Bardzo ważne jest zapewnienie organizmowi dostatecznej ilości snu, który pozwala zregenerować się systemowi nerwowemu. W leczeniu pomocny okazuje się być wysiłek fizyczny na miarę naszych możliwości. Sport wytwarza tzw. hormon szczęścia, który poprawia samopoczucie. Jeżeli możemy sobie na to pozwolić, weźmy parę dni urlopu i odpoczywajmy z daleka od zgiełku. Czas tylko dla nas pomoże powrócić do formy. Dobre rezultaty przynosi zmiana diety na zdrowszą i rezygnacja z używek – papierosów i alkohol, które dają ułudę radzenia sobie z problemami. W rzeczywistości przyspieszają ciśnienie krwi, a w nadmiarze zatruwają organizm. Być może okaże się, że nasze życie wymaga reorganizacji, ale warto stosować się do wskazówek lekarza, który wie, co przynosi ulgę pacjentom.

Oczywiście z niczym nie można przesadzać, ale nawet niewielkie zmiany okażą się tylko na lepsze. Bardzo dobre rezultaty daje także stosowanie technik relaksacyjnych. Niektóre źródła podają, że dla zachowania zdrowotności należy spożywać witaminy B, D, magnez, sód i potas, ponieważ wpływają one korzystne na układ nerwowy. Czasem konieczne okazuje się zażywanie leków przeciwlękowych, szczególnie jeśli mamy problem z zasypianiem lub utrzymaniem snu. Takie farmaceutyki może przepisać jedynie psychiatra, który skieruje nas także na terapię, w której odkryje źródło naszych problemów. Leczenie takie jest refundowane przez NFZ. Nerwica lękowa nie jest sama w sobie chorobą śmiertelną. Nieleczona może jednak doprowadzić do poważnych zdrowotnych komplikacji, a te mogą już być bezpośrednim zagrożeniem życia. Właśnie dlatego nie warto zwlekać z poszukiwaniem pomocy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.