serwis o zdrowiu i leczeniu

Nerwica serca – czy skuteczne leki istnieją?

Nerwica serca – czy skuteczne leki istnieją?
4.9 (98.18%) 11 votes

Nerwica to rodzaj zaburzenia lękowego, które przybiera bardzo różnorodny charakter. W ich powstaniu, rozwoju i przebiegu istotną rolę odgrywają czynniki psychologiczne. Czy istnieją skuteczne leki na nerwicę serca, jedną z odmian psychicznego lęku ujawniającego się pod postacią fizyczną? Jak skutecznie leczyć to zaburzenie?

Klasyfikacja ICD-10 czyli 10 wersja Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób podaje, że zaburzenia nerwicowe to ogólny termin, w którym zawierają się: zaburzenia lękowe, obsesyjno-kompulsywne, adaptacyjne, reakcje na stres, ale także choroby występujące pod postacią somatyczną.

Nerwica serca a choroba somatyczna

O chorobie somatycznej mówimy, gdy zaburzenia psychiczne współistnieją z chorobami medycznymi i przez to są one trudniejsze w rozpoznaniu oraz leczeniu. Według wiarygodnych badań chociażby powszechne w wymiarze społecznym stany depresyjne zwiększają ryzyko wcześniejszego zgonu właśnie ze względu na źle leczone choroby, których pierwotnym źródłem jest obniżony nastrój. Większość chorób, którym nadano charakter cywilizacyjny rozwija się pod wpływem szkodliwych czynników środowiskowych, społecznych czy kulturowych – nerwica serca należy również do tej grupy. Do takich chorób należą choroby sercowo-naczyniowe w tym choroba niedokrwienna serca, ale także otyłość, astma i wiele innych.

Choroba taka jak nerwica serca może być rozpoznana tylko indywidualnie biorąc pod uwagę czynniki biologiczne, środowiskowe i inne. To choroba złożona, dlatego przysparza problemów lekarzom i pacjentom, którzy latami szukają pomocy na swoje dolegliwości.

Gdzie się zgłosić po pomoc

Osoba cierpiąca na nerwicę serca będzie miewała różne dolegliwości, np:

Pierwszą intuicyjną reakcją jest zgłoszenie się do lekarza pierwszego kontaktu a później kardiologa, który przeprowadzi potrzebne badania. Jeśli wyniki będą prawidłowe a pacjent mimo to odczuwa dolegliwości, to kolejnym etapem leczenia powinna być konsultacja psychiatryczna. Nerwica serca musi być bowiem różnicowana z innymi chorobami psychicznymi i somatycznymi, by nie narażać osoby na niepotrzebny stres podczas kolejnych badań i niesprawdzonych diagnoz.

Leczenie zaburzeń nerwicowych

Nerwica serca jest przede wszystkim zaburzeniem psychicznym objawiającym się w obszarze serca. Leczenie objawowe polegające na zmniejszaniu bólu i dyskomfortu stanowi tylko doraźną pomoc a główne działania powinny być skierowane na uświadomienie pacjentowi źródła jego problemów. Pomoże w tym udział w psychoterapii, która odkryje przed uczestniczącą w niej osobą jej własne stany emocjonalne i cierpienie, które nieumiejętnie przeżywane doprowadziły do rozwoju choroby. Leki przeciwlękowe mogą lecz nie muszą stanowić doraźną pomoc. W niektórych przypadkach niezbędne będzie przyjmowanie ich na stałe, aby uregulować poziom serotoniny czy pomóc wyciszyć huśtawki nastroju.

Kiedy zgłosić się po pomoc

Najbardziej niebezpieczne są napady lękowe, podczas których osoba chora odczuwa paniczny, nieuzasadniony strach na granicy szaleństwa. Atak może ale nie musi być zależny od sytuacji w której się znaleźliśmy, a wtedy wywołuje silne poczucie zagrożenia, przerażenia a nawet depersonalizacji (oderwania od swojego ciała czy poczucie nierealności otoczenia). Jeśli epizod wystąpił w konkretnym miejscu i czasie, osoba może zacząć ich unikać w obawie przed nawrotem objawów. Niestety taki system działanie się nie sprawdza i ataki będą nawracały. Nerwica serca objawia się wtedy bardzo nasilonym napadem duszności, szybkim biciem serca, zawrotami głowy, strachem przed omdleniem i utratą kontroli nad ciałem czy psychiką. Zdarza się, że epizod występuje w momencie relaksu i wyciszenia, co jest tym trudniejsze do zrozumienia, jeszcze bardziej nasila lęk i panikę. Pomoc psychiatryczna jest niezbędna, gdy osoba pod wpływem objawów zaczyna unikać innych ludzi, zaniedbuje relacje, obowiązki i siebie samego.

Porównanie nerwicy serca do stanu przedzawałowego nie jest pozbawione zasadności. Osoba taka może odczuwać realny lęk o własne życie. Gdy dochodzą do tego drżenie rąk, zimne, oblewające poty i uczucie zimna, to charakter choroby wydaje się być przesądzony. Dobre wyniki badań potwierdzą jednak, że nie mamy do czynienia z zawałem, ale nerwicą serca.

Jak leczyć nerwicę serca

Nie istnieją skuteczne leki na nerwicę serca w myśleniu potocznym. Nie wystarczy wziąć tabletkę nasenną, by spokojnie zasnąć lub przeciwlękową aby uspokoić skołatane nerwy. Skutecznym lekiem na nerwicę serca jest pomoc psychologiczna i nie powinniśmy się jej obawiać czy unikać. W świadomości społecznej pokutuje jeszcze przekonanie, że choroba psychiczna jest tematem tabu, ale w rzeczywistości już niemal połowa Europejczyków korzystała z pomocy specjalisty w życiowych zakrętach czy w celu samodoskonalenia się. Wiedza zdobyta na psychoterapii indywidualnej czy grupowej pomoże ci uporać się nie tylko z problemami fizycznymi, ale wpłynie pozytywnie na całe twoje dalsze życie psycho-społeczne. Pamiętajmy, iż nerwica serca wiąże się zarówno z naszą kondycją fizyczną jak i psychiczną.

Więcej w Leki, Układ krwionośny, Zdrowie
Urazy głowy i pierwsza pomoc

Zamknij