Jakie są choroby nerek?
Choroby nerek to przypadłość osób starszych, ale także tych o obniżonej odporności. Na nerki chorują szczególnie mężczyźni, ponieważ jest to związane z przerostem prostaty. Kobiety natomiast częściej dotyka zakażenie dróg moczowych ze względu na budowę anatomiczną kobiecych narządów płciowych. Na choroby nerek narażone są także osoby chorujące na cukrzycę i z podwyższonym ciśnieniem tętniczym. Ponadto nerki mogą uszkadzać niektóre leki.
Objawy choroby nerek
Choroby nerek często przebiegają bezobjawowo do momentu, aż dolegliwości stają się na tyle poważne, by zgłosić się do lekarza. Nieleczone choroby nerek przysparzają wielu kłopotów zdrowotnych, które mogą skończyć się nawet dializą. Pierwsze objawy, na które powinniśmy zwrócić uwagę to zmiana wyglądu i zapachu moczu. W ten sposób możemy kontrolować stan naszych narządów filtrujących na bieżąco. Raz w roku warto także zrobić badanie moczu, które wykryje czy nasze nerki są w dobrej kondycji. Zaburzona praca nerek powoduje różne objawy, które ciężko skojarzyć z pierwotną przyczyną problemy. Jakie są choroby nerek? Oto kilka najbardziej prawdopodobnych:
- Kamica nerkowa
- Mocznica
- Niewydolność nerek
- Odmiedniczkowe zapalenie nerek
- Rak nerki
W zależności co nas spotkało, możemy odczuwać różne stany świadczące o pogorszeniu naszego zdrowia, m.in. zmęczenie, bladość skóry, rozdrażnienie, ból w okolicy nerek. Niestety te często mogą nas mylić i być zwalane na karb innych chorób. Ból w dole pleców równie dobrze może imitować korzonki lub rzeczywiście nimi być. Istnieją dwie choroby, które zawsze wywołają u nas ból nerek:
- Zakażenie dróg moczowych
- Kamica nerkowa
To dlatego, że zakażeniu i kamicy towarzyszą zmiany chemiczne, które wykaże także badanie moczu: podwyższone leukocyty, erytrocyty i bakterie. Zakażenie dróg moczowych, które nie zostanie wyleczone do końca dochodzi do nerek powodując ich silny ból, dlatego tak ważne jest leczenie pierwotnych zakażeń, nawet lekami dostępnymi bez recepty, np. Uro Up . Pamiętajmy, by po odbytej kuracji przeprowadzić badanie moczu, które potwierdzi czy choroba została wyleczona. Zakażenie dróg moczowych rozpoznamy po charakterystycznym symptomie: częstym i skąpym oraz bolesnym oddawaniu moczu. Każde zmiany w dobowym rytmie opróżniania pęcherza powinny zwrócić naszą uwagę.
Nieleczona kamica nerkowa skutkuje atakiem kolki nerkowej, która powoduje ostro ból nerek promieniujący do krocza. Towarzyszy temu uczucie parcia na pęcherz. Kolka nerkowa wymaga podania leków przeciwbólowych i usunięcia kamieni nerkowych z moczem. Aby to przyspieszyć należy spożywać duże ilości płynów i przyjmować leki moczopędne, np. Żuravit W ten sposób ułatwimy przesunięcie się kamieni przez moczowód. Osoby chore powinna od tej pory obowiązywać nas specjalna dieta.
Poważne choroby nerek często nie dają żadnych dolegliwości bólowych, które powiązalibyśmy z narządami filtrującymi. Ich działanie też jest powierzchownie poprawne, bo nie obserwujemy bólu przy oddawaniu moczu, nie występuje także częstomocz. Czasami zdarza się, że choroby nerek ujawniają się w częstym oddawaniu moczu w nocy czy ogólnym zmęczeniu. W zaawansowanym stadium dochodzi do niewydolności narządu. Krew jest gorzej oczyszczana, a my odczuwamy tego skutki – nasze ciało jest coraz mocniej zatruwane.
Tabletki moczopędne Żuravit
Objawy choroby nerek to:
- obrzęk wokół oczu, opuchlizna rąk i nóg
- pieczenie i bolesność w trakcie oddawania moczu
- częstomocz/skąpomocz
- Krew w moczu
- Mętny mocz
- Piana w moczu
- Podwyższone ciśnienie
- Podenerwowanie lub apatia, senność i bladość
- Bóle głowy
- Gorączka
- Wymioty
- Nietypowy posmak w ustach
Leczenie choroby nerek
Niektórym chorobom nerek możemy zapobiegać. Zakażenia dróg moczowych są wywoływane bakteriami z przewodu pokarmowego, które mają utrudnioną drogę ujścia, np. w czasie ciąży. Aby zapobiegać zakażeniom dróg moczowych należy pamiętać o higienie osobistej, piciu dużej ilości płynów i regularnym opróżnianiu pęcherza. W zapobieganiu i prawidłowym leczeniu choroby nerek pomaga badanie moczu. Od substancji jakie w nim znajdziemy zależy bowiem diagnoza i późniejsza farmakoterapia. W moczu możemy znaleźć m.in.
- Bakterie – ich obecność świadczy o zakażeniu nimi któregoś z odcinków układu moczowego.
- Białko – gdy utrzymuje się przez dłuższy czas, sugeruje problemy z nerkami lub drogami moczowymi.
- Kreatynina – zmniejszenie ilości wydalanej kreatyniny z moczem jest najczęściej wynikiem ostrej lub przewlekłej niewydolności nerek.
- Krwinki białe – ich nadmierne wydalanie świadczy o ostrym lub przewlekłym bakteryjnym zakażeniu układu moczowego. Może to być również objaw śródmiąższowego zapalenia nerek.
- Krwinki czerwone – krwinkomocz może być spowodowany uszkodzeniem zarówno nerek, jak i innego odcinka dróg moczowych.
- Kwas moczowy – przekroczenie normy świadczy o ostrej lub przewlekłej niewydolności nerek.
Chorobom nerek sprzyja także nadmierna ilość białek w diecie. Możemy zapobiegać także powstawaniu kamicy nerkowej, co polega na częstym piciu w ciągu dnia i w nocy, np. herbatek moczopędnych takich jak Urosan Fix. Należy za to unikać wody z wapniem, która wzmaga odkładanie kamieni. Aby wiedzieć jaką dietę zastosować w leczeniu kamieni nerkowych, muszą one zostać wydalone. Badanie ich składu powie nam jakich składników jest w naszych posiłkach zbyt dużo.