Bóle głowy powodowane psychiką

Bóle głowy powodowane psychiką
5 (100%) 7 votes

Każdy z nas potrafi rozpoznać ból głowy, umiejscowić i opisać jego charakter. Jednakże niektóre dolegliwości bólowe mogą być na tyle nietypowe, że utrudniają rozpoznanie źródła a więc leczenie. Takie są bóle głowy powodowane psychiką, częściej związane z zaburzeniami psychicznymi a rzadziej nerwicowymi. Sprawdź jakie objawy towarzyszą tym bólom głowy, czym są powodowane i jak sobie z nimi radzić.

Bóle głowy, które są związane z naszą psychiką mogą nie powodować właściwie żadnego bodźca bólowego. A mimo to w taki sposób określają je czasami osoby cierpiące na zaburzenia pamięci lub doświadczające uczucia pustki w głowie, tzw. czarnej dziury. Wrażenie niemocy dekoncentruje oraz utrudnia codzienne funkcjonowaniu wśród znajomych, rodziny, pracowników. I chociażby dla własnego komfortu warto z nimi walczyć.

Depresyjne uczucie pustki

Luki i dziury w pamięci brzmią przerażająco. Jeśli występują w młodym wieku boimy się, że mogą być zwiastunem poważnej choroby Alzheimera. Zdecydowanie częściej okazuje się, że to objaw początku depresji. To choroba psychiczna, której towarzyszy stan obniżonego nastroju a nawet brak chęci do czerpania radości z życia. Stany depresyjne dotyczą dzieci, nastolatków, osób w średnim i starszym wieku. Przyczyną, dla której zapadamy na depresję są konflikty w rodzinie i pracy. One z kolei powodują nasilenie poziomu stresu i podwyższenie hormonu kortyzolu. Organizm pozostający w zachwianiu przez dłuższy czas zaczyna chorować. Choruje psychika, ale objawy choroby czujemy namacalnie. Leczenie depresyjnych bólów głowy należy do lekarza psychiatry i ewentualnie neurologa. Wystarczy udać się na wizytę do lekarza a on będzie w stanie zaproponować nam indywidualne lub grupowe leczenie terapeutyczne.

Czy to ból depresyjny?

Aby rozpoznać ból psychogenny nasze dolegliwości powinny spełniać pewne kryteria. Na ich podstawie będziemy mogli w prosty sposób przeprowadzić test na ból psychogenny np. związany z depresją czy lękami. Odpowiedź potwierdzająca na wszystkie poniższe pytania daje pewność lekarzom, że mają do czynienia z bólem somatycznym.

 • Czy skupiasz uwagę na bólu?
 • Ból utrudnia ci pracę, kontakty z innymi?
 • Ból zwiększa się/pojawia/trwa przez dłuższy czas jeśli ma to związek z czynnikami psychicznymi?
 • Ból nie jest symulanctwem?
 • Ból powoduje cierpienie?
 • Ból nie jest efektem wyraźnych zaburzeń psychicznych?
 • Ból powoduje nagłe wycofanie z życia?

Problemowe leczenie bólu psychogennego

Nawet jeśli osoba chora zgłosi się do lekarza pierwszego kontaktu a ten skieruje ją do psychologa lub psychiatry to nie raz czeka ją długa droga do wyzdrowienia. Dlaczego? Bo ból psychogenny to szeroka kategoria pojęciowa pod którą ukrywają się pojęcia na pozór podobne a mimo to bardzo różne od siebie. Od tej chwili liczy się współpraca na polu lekarz-pacjent, która zazwyczaj nie jest idealna. Mała wiedza psychologiczna wśród społeczeństwa polskiego sprawia, że do niewielu osób dociera wyjaśnienie bólu fizycznego podłożem psychicznym a więc ukrytym i nienamacalnym.

Możliwe przyczyny psychogenne bólu głowy:

 • zaburzenie z somatyzacją
 • hipochondria
 • zaburzenie dymorficzne (ICD-10; DSM-IV)
 • rzadziej zaburzenia lękowe i nerwice

Pokonaj depresję

Leki na ból psychogenny

Do wyleczenia dolegliwości bólowych na podłożu psychicznym potrzeba czasu. Wiąże się to z trudnością zbudowania zaufania między pacjentem a lekarzem (terapeutą) oraz… uzależnieniem od substancji przeciwbólowych. Osoby odczuwające dolegliwości mają naturalną skłonność do jego wyciszania i od tego są w końcu leki przeciwbólowe. Gdy to zawodzi niektóre osoby mają skłonność do szukania rozwiązania w alkoholu a nawet narkotykach. Lekarz będzie się starał przede wszystkim odsunąć pacjenta od niebezpiecznych środków. Następnie nauczy żyć z bólem a nie skupiać się na zwalczaniu go za wszelką cenę. Po leczeniu zaburzeń psychicznych, nakładających się na ból psychogenny będziesz w stanie lepiej radzić sobie w życiu a uciążliwe objawy stracą na znaczeniu lub znikną całkowicie. Oprócz terapii lekarz może zalecić leki przeciwdepresyjne/przeciwlękowe/inne, które przestaniesz brać za jakiś czas. Nie ma konkretnego leku na bóle głowy powodowane psychiką.

Bóle głowy powodowane psychiką są uleczalne, ale im większe zaburzenie maskowane (najczęściej depresja), tym dłużej potrwa jego leczenie. Mimo to warto się go podjąć, ponieważ w tym przypadku leki z apteki nie będą skutkowały a na pewno nie rozwiążą twojego problemu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Układ Nerwowy
Jak rozpoznać autyzm?

Zamknij