Co oznaczają erytrocyty w moczu?

Podstawowe badanie moczu jest proste i łatwe a może pomóc w wykryciu bardzo dużej ilości chorób i przypadłości, dlatego często zlecają je lekarze, kiedy zauważą pewnie nieprawidłowości jakie należy przebadać. Szczegółową analizę badania moczu powinien przeprowadzić lekarz, ponieważ poza wynikiem bardzo wiele zależy od naszej kondycji fizycznej, ogólnego stanu zdrowia, wieku, płci czy masy ciała. Jednak dużo osób chcą uspokoić się już wcześniej poszukuje odpowiedzi w internecie czytając co oznaczają poszczególne elementy na wynikach badana.

Erytrocyty to krwinki czerwone, które w ogólne nie powinny znaleźć się w moczu. Pojedyncze ilości erytrocytów nie muszą być niczym niepokojącym, jednak po wykryciu erytrocytów w moczu powinniśmy porozmawiać z lekarzem aby upewnić się czy nie jest to zwiastun poważnej choroby.

Czy jest powód do obaw?

Spokojnie, erytrocyty w moczu to norma, jeśli ilość krwinek nie przekracza 3 wszystko jest w porządku i nie ma powodu do obaw. Jeśli jednak ilość czerwonych krwinek w moczu jest większa należy znaleźć jej przyczynę. Należy też pamiętać, że nie należy oddawać moczu podczas miesiączki, ponieważ może zaburzać to wynik badania. Ponadto nie należy od razu się martwić, niektóre leki mogą przyczynić się do zwiększenia liczby erytrocytów znajdujących się w moczu.

Ilość erytrocytów w moczu jeśli przekracza lekko normę określamy go mianem krwinkomoczu, jeśli erytrocytów jest więcej niż moczu mamy do czynienia z krwionoczem. Na krwinkomocz cierpi około 10%  ludności a jego przyczyny najczęściej mają dwa podłoża w zależności skąd mogą pochodzić erytrocyty. Krwinki czerwone mogą pochodzić z nerek lub dróg moczowych.

Przyczyny erytrocytów w moczu

Erytrocyty pochodzące z dróg moczowych mogą oznaczać:

Natomiast najczęstszymi przyczynami krwinek czerwonych pochodzenia nerkopodobnego jest:

  • kłębuszkowe zapalenie nerek
  • torbielowatość nerek
  • kolagenoza
  • guzy nerek
  • zapalenia naczyń
  • nefropatie cewkowo-śródmiążkową
  • zespół Alporta
  • zespół homolityczno-mocznicowy

Nie należy jednak się przerażać, są to przyczyny chorobowe erytrocytów w moczu, dlatego powinniśmy udać się do lekarza który zleci dodatkowe badania. Nie każde wykrycie czerwonych krwinek w moczu musi oznaczać poważną chorobę. Do innych przyczyn wykrycia erytrocytów w moczy zalicza się:

  • Intensywny wysiłek fizyczny
  • Anemia sierpowa
  • Reakcje alergiczne
  • Niewydolność krążenia
  • Skazy krwotoczne
  • Przedawkowanie leków przeciwzakrzepowych

Kłębuszkowe zapalenie nerek

Najczęściej krwinkomocz jest związany z kłębuszkowym zapaleniem nerek. Jest to choroba będąca powikłaniem po zakażeniu bakteryjnym lub wirusowym organizmu. Może się objawić po zwykłej infekcji gardła, skóry lub każdej innej wywołanej bakteriami lub wirusami. Najczęściej kłębuszkowe zapalenie nerek możemy zauważyć tydzień, dwa tygodnie po przebytej infekcji.

Wykrycie kłębuszkowego zapalenia nerek jest bardzo proste, wystarczy wykonać badanie moczu, w którym poza erytrocytami bardzo często obecne jest również  białko. Najważniejsza jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem i zastosowanie odpowiedniego leczenia oraz dobór leków. Choroba najczęściej ustępuje samoistnie i pacjent szybko osiąga pełnie zdrowia, jednak nieleczone kłębuszkowe zapalenie nerek może przerodzić się w stan przewlekły, który może przejść nawet w stan niewydolności nerek, która może być niebezpieczna dla zdrowia.

Krew w moczu po wysiłku fizycznym

Niektórych może to dziwić, innych uspokoić, krew w moczu u sportowców a w szczególności biegaczy długodystansowych nie musi być niczym niepokojącym i jest zupełnie naturalna. Po dużym wysiłku fizycznym może wystąpić krew w moczu, która powinna potrwać maksymalnie od 48 do 72 godzin, po tym czasie stan powinien wrócić do normy. Jeśli krew występuje jedynie przez podrażnienie pęcherza podczas  uprawiania sportu osoba powinna czuć się dobrze i nie powinny występować żadne dodatkowe objawy.

Jeśli badanie moczu zostało wykonane po dużym wysiłku i znaleziono w nim erytrocyty, należy powiedzieć o tym dla lekarza prowadzącego, który najprawdopodobniej zleci ponowne badania. Wyjątek stanowią osoby w grupie ryzyka, czyli w szczególności mężczyźni po 50 lub osoby z genetyczną predyspozycją do chorób układu moczowego, u nich lekarz powinien zlecić szczegółowe badania, nawet jeśli ponowna analiza moczu nie wykazała nic niepokojącego.

Zmiana koloru moczu

Istnieje szereg objawów, których zauważenie natychmiastowo powinno nas zmotywować do wykonania badania moczu i znalezienia przyczyny. W szczególności zmiana koloru moczu jest objawem niepokojącym i może sygnalizować o chorobie układu moczowego. Jeśli mocz ma kolor różowy lub wręcz czerwony czy brunatny, powinniśmy od razu udać się do lekarza i zasygnalizować mu o owych objawach.

Zmiana koloru moczu bardzo często oznacza krew w moczu, jednak może wynikać też z błahych przyczyn, takich jak zjedzony posiłek, który mógł zawierać jakieś substancje barwiące lub skład chemiczny niektórych leków. Niemniej o przyczynie takich zmian powinien zdecydować lekarz.

Testy do badania moczu

Szczegółowe badania

U osób u których stwierdzono erytrocyty w moczu przeprowadza się szereg szczegółowych badań w celu wykrycia przyczyny. W tym celu zawsze w pierwszej kolejności powinien być wywiad z pacjentem, aby dowiedzieć się czy nie ma jakiś genetycznych lub zdrowotnych predyspozycji do konkretnej choroby. W dalszej kolejności zleca się badania takie jak:

  • Badania moczu
  • Badania krwi
  • Badania obrazowe (wykonywane za pomocą specjalnego komputera)
  • Cytologia moczu
  • Cystoskopia

Dalsze wyniki badań i diagnoza zależą od wyników obecnych badań i chociaż wykrycie choroby czasami może być męczące konieczne jest wykrycie przyczyny, szczególnie jeśli erytrocytom towarzyszą niepokojące objawy, takie jak zmiana koloru moczu, ból dolnych partii brzucha, wymioty czy pieczenie podczas oddawania moczu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.