Jak zaradzić zwyrodnieniu stawu kolanowego
Na podstawie emitowanych i drukowanych reklam można odnieść wrażenie, że Polacy to bardzo schorowany naród. Pokazywane tabletki, krople, maści i plastry mają za zadanie głównie uśmierzać ból czy to głowy czy pleców. Nie ma co ukrywać – jesteśmy społeczeństwem starzejących się ludzi, którzy po latach pracy ponad siły mają ogromne problemy ze sprawnością układu ruchu. Dziś spróbujemy odpowiedzieć na pytanie jak zaradzić zwyrodnieniu stawu kolanowego powszechnego u osób po 60 roku życia.
Na czym polega problem
O zwyrodnieniu stawu kolanowego mówimy, gdy kolano ulega przedwczesnemu starzeniu a zmiany powodują dolegliwości bólowe utrudniające codzienne funkcjonowanie lub wykonywanie niektórych czynności. Co ciekawe schorzenie jest częstsze u kobiet i w ich przypadku głównym winowajcą okazuje się być otyłość. Mężczyźni także chorują, ale częściej na skutek urazów więzadeł lub łękotki. Chrząstka ulega powolnemu niszczeniu, dlatego problem daje się odczuć raczej w zaawansowanym stadium choroby.
Przyczyny zwyrodnienia kolana
Zwyrodnienie stawów kolanowych zapoczątkowuje uraz stawu kolanowego: skręcenie, uszkodzenie ścięgien, więzadeł itd. zmiany postępują także na skutek nieprawidłowości w układzie szkieletowo-mięśniowym, np. skrzywienia kręgosłupa powodującego nierównomierne obciążenie stawów kolanowych.
Do rzadszych przyczyn zwyrodnienia kolana należą choroby przewlekłe i zaburzenia hormonalne, tj. cukrzyca, RZS, dna moczanowa, niedoczynność tarczycy, akromegalia. Nie bez znaczenia są nadwaga, otyłość i starzenie organizmu czyli naturalne z wiekiem warunki zwiększające podatność na urazy.
Objawy zwyrodnienia kolana
Zwyrodnienie stawu kolanowego łatwo przeoczyć, bo jego początkowe objawy są niespecyficzne. Choroba rozpoczyna się poranną sztywnością stawów bądź jednego z nich, oporem odczuwanym przy zginaniu i prostowaniu nogi. Kolano staje się gorące i obrzęknięte po ruchu, a podczas wchodzenia po schodach dosłyszysz skrzypienia i zgrzyty dochodzące z ciała. Gdy pojawia się ból kolana, to znak, że choroba przeszła w kolejny etap wymagający dłuższego i intensywniejszego leczenia.
Leczenie zwyrodnienia kolana
Rozpoznanie
Zwyrodnienie stawu kolanowego rozpoznaje się na podstawie badania radiologicznego. Skierowanie wystawia lekarz rodzinny i to do niego należy zgłosić się w pierwszej kolejności.
Leczenie wyrodnienia stawu kolanowego powinno być rozpoczęte jak najwcześniej. O ile wczesne zapalenie można pokonać w ciągu kilku tygodni, tak do wyleczenia wieloletniej choroby będzie potrzebne długotrwałe i uciążliwe leczenie. Początkowe objawy można próbować znieść maściami przeciwzapalnymi, wykonywać delikatne ćwiczenia, ale unikać przeciążenia stawów. Pomogą suplementy diety z naturalnym kolagenem, które regenerują chrząstkę stawową i wzmacniają cały aparat ruchu. Niestety im późniejszy wiek i większa waga, tym trudniejsze i bardziej długotrwałe leczenie, które jednak warto podjąć, bo zawsze przynosi mniejszy czy większy, ale pozytywny efekt terapeutyczny.
Żel przynoszący ulgę w bólach stawów
Jeśli zwyrodnienie stawu kolanowego postępuje, to obok metody zachowawczej rozważa się operacyjne leczenie schorzenia.
- Atroskopia
Artroskopia kolana to zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym, ale uważany za bardzo mało inwazyjną metodę diagnostyki oraz leczenia chorób stawów kolanowych. Przez centymetrowe nacięcie na kolanie wprowadza się do wewnątrz cewnik zakończony kamerą. Podgląd obrazu daje możliwość lepszej diagnozy i naprawy uszkodzeń. Cały proces trwa niewiele, bo około godziny, a po jego wykonaniu pacjent nie wymaga pobytu w szpitalu. Po upływie kilku godzin może być wypisany do domu.
- Proteza kolana
Endoproteza to implant stawu kolanowego. Postępujące zmiany zwyrodnieniowe są niekiedy tak zaawansowane, że wymagają wymiany zużytej części na nową. Zabieg polecany jest osobom odczuwającym uporczywy i stały ból, który utrudnia poruszanie. Operacja trwa około godziny, ale po jej wykonaniu pacjent wymaga już dłuższego pobytu w szpitalu i rehabilitacji pod okiem fizjoterapeuty. Proteza kolana zmniejsza bądź całkowicie likwiduje ból i pomaga wrócić do normalnego funkcjonowania.
Pytanie o to jak zaradzić zwyrodnieniu stawu kolanowego nie jest bezzasadne, ponieważ problem dotyczy już sporej liczby osób. Jeśli chcemy uniknąć przykrych konsekwencji wynikających z zaniedbania dbajmy o regularny ruch i dietę. Dieta na zwyrodnienie stawu kolanowego powinna obfitować w źródła naturalnego kolagenu. Jedz dużo nabiału, który buduje chrząstki oraz zboża i warzywa strączkowe zwiększające produkcję mazi. Na stany zapalne zawsze korzystnie wpływają kwasy Omega obecne w rybach, oliwie i czosnku. Warzywa i owoce to źródła antyoksydantów, które zapobiegają starzeniu organizmu i opóźniają proces zwyrodnieniowy. Witamina C jest także potrzebna do wytworzenia odpowiedniej ilości kolagenu.