serwis o zdrowiu i leczeniu

Lordoza – groźne skrzywienie kręgosłupa

Lordoza – groźne skrzywienie kręgosłupa
2 (39.95%) 388 votes

Lordoza – groźne skrzywienie kręgosłupa odnosi się do wewnętrznej krzywizny odcinka lędźwiowego i szyjnego kręgosłupa. Mówiąc wprost, niewielkie wygięcie kręgosłupa normalne u wszystkich dzieci i dorosłych staje się bardziej zarysowane w okolicy karku i tuż nad pośladkami. Powoduje to wiele komplikacji zdrowotnych i wymaga stałej rehabilitacji, by nie dopuścić do pogłębienia uszkodzenia. Sprawdź co jeszcze musisz wiedzieć o lordozie.

Lordoza – skrzywienie kręgosłupa szyjnego jest krzywą w odcinku szyjnym kręgosłupa, obszarze, który obejmuje kręgi szyjne.

Ta krzywa jest całkowicie normalna, a nawet pożądana, ponieważ przyczynia się do stabilizacji głowy i grzbietu. Gdy łuk prostuje się i zostaje zwrócony w przeciwnym kierunku może powodować ból, drętwienie a nawet omdlenia. Istnieje kilka metod leczenia lordozy i wszystkie powinny być nadzorowane przez lekarza, by nie dopuścić do dodatkowych komplikacji i pogorszeniu stanu zdrowia osoby chorej.

U osoby zdrowej kręgosłup szyjny wygina się szerokim łukiem w kierunku karku. Jeśli łuki wyprostują się, to stan ten nazywamy lordozą, natomiast zmiana kierunku krzywej, by chowała się do wewnątrz jest już odwrotną lordozą czyli kifozą. W przekroju bocznym kręgosłup tworzy wiele krzywych. Szyja czyli kręgosłup szyjny jest skierowana lekko do wewnątrz, klatka piersiowa na zewnątrz a kręgosłup lędźwiowy znów powraca do wewnątrz.

Przeczytaj również: Objawy choroby, która skutecznie może przykuć do łóżka.

Przyczyny lordozy

Istnieje kilka czynników, które mogą predestynować do rozpoznania lordozy. W znacznej większości przypadków jest to choroba dziedziczna. Rzadziej mamy z nią do czynienia pod wpływem uszkodzenia, urazu czy odkształcenia. Spora część przypadków lordozy jest także postacią nabytą przez utrzymywanie złej postawy ciała, np. ciągłego pochylania się, co jest typowe dla osób pracujących przed komputerem lub pochylonych nad biurkiem, także dzieci. Inne przyczyny lordozy to osteoporoza, która przesądza o zmniejszeniu grubości tkanki kostnej, przez co staje się słabsza i bardziej podatna na odkształcenia. Kolejny czynnik wyzwalający to otyłość, która przenosi nienaturalne obciążenie na poszczególne partie kręgosłupa. Dodatkowa masa na szyi może wymuszać na właścicielu nienaturalną postawę, z której może nie zdawać sobie sprawy. Lordoza może ujawnić się także w ciąży, a u dzieci wynikać z niedoboru witaminy D. Unikanie zajęć fizycznych w młodym wieku połączone z niedoborami witaminy D i wapnia może powodować osłabienie kości i mięśni, a w konsekwencji rozwinięcie wad postawy.


Objawy lordozy

Gdy cierpimy na lordozę, bardzo często współtowarzyszą nam stany zapalne, skurcze mięśni, korzonki czy inne zwyrodnienie kręgosłupa. Rwa kulszowa, stan zapalny i uraz zwiększają skłonność do wystąpienia schorzenia określanego jako zniesienie lordozy, które występuje zarówno w odcinku szyi jak i lędźwi. Wrodzone wady postawy zwiększają prawdopodobieństwo lordozy nadmiernej. Lordoza sama w sobie prowadzi do jeszcze większego osłabienia mięśni a w konsekwencji do ich zaniku.

Charakterystyczne objawy lordozy to:

f-neo-capsiderm-masc-30g Lordoza - groźne skrzywienie kręgosłupa

Maść przeciwbólowa Neo-Capsiderm zwiększająca przekrwienie
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Leczenie lordozy

Najważniejszy punkt w leczeniu lordozy to szybkie rozpoznanie i rozpoczęcie rehabilitacji. Im większe możliwości leczenia, tym mniejsze prawdopodobieństwo powikłań.

Lordoza będzie widoczna na prześwietleniu rentgenowskim a także może ją stwierdzić lekarz pierwszego kontaktu, który wystawi odpowiednie skierowanie na badania. Dla chorych na kręgosłup zaleca się basen, jogę i różnorodne ćwiczenia rozciągające. Gimnastyka korekcyjna i fizykoterapia to kolejne propozycje zajęć w jakich mogą uczestniczyć pacjenci. Te zabiegi wzmocnią mięśnie przylegające do kręgosłupa i dadzą podstawę do utrzymania prawidłowej postawy. Bardzo ważny jest także wybór odpowiedniej poduszki do spania, która pomagałaby kontrolować pozycję podczas odpoczynku. Niektórzy pacjenci mogą wymagać chodzenia w kołnierzu ortopedycznym lub innym oprzyrządowaniu.

Dolegliwości bólowe wynikające z nieprawidłowego wygięcia kręgosłupa można łagodzić z pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz maści przeciwbólowych dostępnych bez recepty, przy czym druga z nich wydaje się bezpieczniejsza w stosowaniu, ale prawdopodobnie mniej skuteczna. Przy nasilonych bólach kręgosłupa ułóż się w pozycji odciążającej i zażyj silny lek jak Pyralgina. Jeśli ból jest niewielki spróbuj posmarować bolący obszar maścią chłodzącą. Ułatwieniem w samodzielnej aplikacji może być spray, np. Altacet Ice. Jeśli obawiasz się przyjmowania leków w tabletkach połącz oba sposoby leczenia i wybierz lekki lek przeciwbólowy a dodatkowo posmaruj skórę maścią. Należy pamiętać, że oba sposoby leczenia powinny być konsultowane z lekarzem prowadzącym nasz przypadek. W skrajnych przypadkach konieczna jest operacja, np. w przypadku zmian, które ograniczają sprawność pacjenta, uciskają na narządy wewnętrzne, korzenie nerwowe lub rdzeń kręgowy. Lordoza to groźne skrzywienie kręgosłupa, którego nie należy lekceważyć.

Polecane ćwiczenia dla osób z lordozą

Komentarze