serwis o zdrowiu i leczeniu

Jak leczyć korzonki?

Jak leczyć korzonki?
1.7 (34.95%) 99 votes

Korzonki, wymiennie nazywane rwą kulszową, są bardzo ciężkim schorzeniem. Przy ich ataku czujemy silny ból pleców, który wręcz paraliżuje nasze ciało. Choroba ta pojawia się wówczas, gdy kondycja naszego kręgosłupa jest w kiepskim stanie. Korzonki wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Atak korzonków nerwowych często jest bardzo niespodziewany. Najczęściej silny ból pojawia się w okolicach lędźwi. Zdarza się jednak, że dokuczają również sploty nerwów w rejonie ud i barku. Ból ten występuje po mechanicznym ucisku dysku (czyli tarczy międzykręgowej) na korzenie nerwowe znajdujące się tuż obok. Problemy z korzonkami zazwyczaj pojawiają się po 30 roku życia, aczkolwiek zdarza się również u osób znacznie młodszych. Z wiekiem nasz kręgosłup najnormalniej w świecie zużywa się, postępują też zmiany zwyrodnieniowe.

Dlaczego pojawia się atak korzonków?

Kręgosłup człowieka składa się z kręgów i znajdujących się między nimi krążków  dysków. Owe krążki są pierścieniami włóknisto-chrząstkowymi z galaretowatym jądrem i pełnią rolę amortyzatorów. Zdrowy kręgosłup ma kręgi i dyski w formie litery S. Tak powinna wyglądać jego naturalna krzywizna, która zapewnia sprężystość i odporność na różnego rodzaju wstrząsy.

  1. Duży wysiłek fizyczny

Czasem atak korzonków pojawia się wtedy, gdy uprawiamy zbyt duży wysiłek fizyczny. Dzieje się tak, gdy na co dzień nie uprawia się żadnych sportów i nagle rozpoczyna się intensywne ćwiczenia. Jeśli mięśnie brzucha i pleców są słabe, nie dają rady podtrzymywać kręgosłupa. Wówczas krążki międzykręgowe się wybrzuszają. Podobnie może dziać się jeśli nieprawidłowo podnosimy ciężary czy zwyczajnie wstajemy z fotela.

  1. Zwyrodnienia oraz urazy

Jeśli chorujemy np. na zwyrodnienie stawów w naszych kręgach wybrzusza się włóknisty pierścień, bądź wypada galerowate jądro. Dochodzi wówczas do wysuwania się dysków za oś kręgosłupa. To z kolei uciska korzonki nerwowe co jest bardzo bolesne. Zazwyczaj uszkodzony jest lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Ból promieniuje do pośladków, ud, aż po łydki czy stopy.

  1. Brak witamin, wapnia i soli mineralnych

Badania wykazują, że ataki korzonków najczęściej dopadają osoby, które w swojej diecie mają za mało soli mineralnych, witamin oraz wapnia. Dolegliwości tej sprzyja również gwałtowne oziębienie ciała (m.in. zimna kąpiel w słoneczny, gorący dzień). Zdarza się też tak, że atak korzonków spowodowany jest miejscowym stanem zapalnym oraz choroby zakaźne.

Korzonki objawy

Osoby, które zmagały się z atakiem korzonków skarżyły się też na zaburzenia czucia (m.in. drętwienie, mrowienie i przeczulica). Mogą pojawić się także problemy z wypróżnianiem. Sporadycznie może dojść do porażenia w okolicach uszkodzonych nerwów. Może to przyczynić się do niedowładu mięśni np. stopy, która ucieka podczas chodzenia. Dolegliwości zazwyczaj nasilają się podczas kichania, kaszlu, śmiechu i parcia. Każda z wymienionych czynności sprawia, że rośnie ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego oraz zwiększa się ucisk na korzenie nerwowe.

Jaka pozycja będzie najlepsza przy bólu korzonków  

Odpoczynek w określonej pozycji może przynieść prawdziwą ulgę. Chory powinien położyć się na prostym, twardym podłożu, następnie lekko ugiąć nogi oraz podłożyć pod kolana poduszkę, bądź zrolowany koc. Warto też zażyć preparat przeciwbólowy i przeciwzapalny. Niektórzy stosują gorące okłady na bolące miejsca.

Jak leczyć rwę kulszową?    

Nie ma żadnych wątpliwości, że jeśli dojdzie do ataku korzonków, powinniśmy podjąć leczenie zalecone przez specjalistę. Szczególnie jeśli oprócz bólu czujemy niedowład i zaburzenia czucia. Specjalista przepisze odpowiednie leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozkurczowe oraz zaleci ćwiczenia i masaże. Zdarza się, że konieczny jest specjalny gorset usztywniający oraz zastrzyki domięśniowe. Jeśli to wszystko nie przynosi zamierzonych efektów, potrzeba jest pomoc neurochirurga. Lekarz usunie przyczynę ucisku na nasz korzeń nerwowy.

f-galospa-40mg-20-tabletek

Stosowany przy Stanach skurczowych mięśni gładkich
Galospa

Rodzaje ataków korzonków

Ataki korzonków mogą być różne. Wyróżnia się trzy rodzaje:

  • Rwa kulszowa – silny ból występuje w odcinku lędźwiowym, pośladkach i idzie wzdłuż nogi aż do stóp. Podczas tego ataku występują przykurcze mięśni, niedowłady i parestezje.
  • Rwa ramienna – podczas tego ataku ból pojawia się w okolicach szyi do ramienia i promieniuje do końca ręki. Pojawiają się przy tym uczucia mrowienia, drętwienia, przykurcze mięśni oraz niedowłady.
  • Rwa udowa – ból występuje w odcinku lędźwiowym oraz krzyżowym. Promieniuje po przedniej ścianie nogi. Występuję przykurcze mięśni, niedowłady i parestezje.

Korzonki są powszechną nazwą pęczków włókien nerwowych przechodzących od rdzenia kręgosłupa przez poszczególne kręgi. Korzonki pojawiają się zawsze z dwóch stron rdzenia. Takie umiejscowienie korzonków sprawia, że są one bardzo wrażliwe na różnego rodzaju zamiany nie tylko w samym kręgosłupie oraz w jego okolicy.


Więcej w Układ ruchowy
Reumatyzm – przyczyny, objawy, leczenie

Zamknij