Co zrobić gdy mamy ból kręgosłupa? Najlepsze suplementy na ból kręgosłupa

Wiele osób wie, że ból kręgosłupa pojawia się zazwyczaj niespodziewanie i jest bardzo dokuczliwy. Kręgosłup jest jedną z najważniejszych części naszego ciała, to właśnie on odpowiada za podtrzymanie całego szkieletu. Zdarza się jednak, że zbyt mało o niego dbamy, bądź zaniedbujemy go całkowicie. Ból kręgosłupa jest alarmem, że powinniśmy dokonać pewnych zmian w naszych nawykach i podjąć odpowiednie leczenie.

Bólu pleców doświadcza w pewnym momencie swojego życia nawet 80% ludzi. Może być znakiem ostrzegawczym przed nieprawidłowościami kręgosłupa wynikającymi ze złej postawy.

Przyczyny bólu pleców

Chcąc wyleczyć ból pleców musisz najpierw znać ich przyczynę. Najczęstsze przyczyny bólu pleców obejmują:

 • Bezczynność
 • Napięcie mięśni i ścięgien
 • Nieprawidłowa postawa
 • Artretyzm
 • Nieprawidłowe obuwie
 • Ciąża
 • Otyłość
 • Stres emocjonalny
 • Spanie na słabym materacu

Zanim zaczniemy dbać i leczyć kręgosłup, powinniśmy poznać jego budowę. Składa się on bowiem z licznych kręgów, oddzielonych od siebie dyskami. Specjaliści porównują te dyski do poduszeczek, dzięki którym kręgosłup staje się elastyczny. Umożliwiają nam one poruszanie się.

Jeśli poczujemy, że nasz kręgosłup jest sztywniejszy niż zazwyczaj i boli nas szyja, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza. Jest to bowiem oznaka, że z naszym kręgosłupem dzieje się źle. Mogą to być objawy np. startej chrząstki, która wyściela kręgi. To z kolei może być przyczyną poważnych zmian zwyrodnieniowych oraz ucisku na nerwy.

Foto:

Właściwość:

Rozmiar:

Producent:

Plaster przeciwbólowy 1 szt. Voltaren

 

Maść przeciwbólowa

35g

Bengay

Jak pomóc naszemu kręgosłupowi?

 • Warto zafundować sobie specjalistyczny masaż. Pamiętajmy, że nie wolno bagatelizować dolegliwości związanych z kręgosłupem. Masaż nieumiejętny, przeprowadzony przez osobę, która nie ma o tym pojęcia, może wyrządzić więcej szkody, niż pożytku. Warto upewnić się, że specjalista, do którego się udajemy, ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie.
 • Ból kręgosłupa ukoi ciepła kąpiel. Należy też pamiętać, by jak najwięcej czasu leżeć na wznak.
 • Jeśli pracujemy przed komputerem, nie powinniśmy zapominać o ustawieniu monitora na wprost twarzy, tak, by jego górna krawędź znajdowała się nieco powyżej linii oczu.
 • Nie powinno się spać na wysokiej poduszce i zbyt dużo jeździć samochodem.
 • Problemy z kręgosłupem często mają osoby z nadwagą. Obciąża ona odcinek lędźwiowy, a wystający brzuch pogłębia i wygina go ku przodowi.
 • Oparcia krzeseł na których pracujesz, powinny być odpowiednio wyprofilowane, tzn. na wysokości odcinka lędźwiowego powinno znajdować się wybrzuszenie.

Ból kręgosłupa a ćwiczenia

Regularne ćwiczenia, w tym wykonywanie ćwiczeń cardio i treningu siłowego mogą pomóc zmniejszyć ból pleców poprzez zwiększenie elastyczności i pomoc w utrzymaniu zdrowej wagi. Ćwiczenia zmniejszają też stany zapalne, poprawiają postawę i zwiększają wytrzymałość mięśni. Dzięki temu nasz kręgosłup ma lepsze wsparcie.

Rozgrzewaj się i rozciągaj przed i po każdym treningu. Nie zapominaj o przyjmowaniu odpowiedniej postawy podczas wykonywania ćwiczeń. Noś buty sportowe przeznaczone do wykonywania ćwiczeń.

Najlepsze jedzenie na zwalczenie bólu pleców

Dieta to kluczowy element w pozbyciu się bólu pleców. Zacznij od jedzenia tych potraw każdego dnia, aby szybko i na dobre zmniejszyć ból pleców:

Wysoka ilość błonnika pokarmowego – zaparcia mogą sprawić, że ból pleców będzie gorszy, spożywaj więc dużo owoców i warzyw, które są bogate w błonnik.

Woda – pij 8 szklanek wody dziennie, ponieważ odwodnienie  może zwiększyć ból pleców.

Potrawy bogate w potas – potas zmniejsza obrzęki. Potrawy bogate w ten pierwiastek to cielone warzywa liściaste, woda kokosowa i nabiał.

Kwasy omega-3 – złowione ryby i nasiona lnu. Omega-3 zmniejszają stany zapalne i zmniejszają ból.

Chude białko – wybieraj kurczaka, indyka i inne chude mięsa, aby dostarczyć organizmowi odpowiedniego białka, dla utrzymania zdrowia mięśni i kości.

 

Kwasy omega-3 w kapsułkach

Ból kręgosłupa – jakich potraw unikać?

Cukier – cukier promuje powstawanie zapaleń i zwiększa ból.

Alkohol – także zwiększa ryzyko wystąpienia stanów zapalnych.

Kofeina – kofeina powoduje odwadnianie się organizmu i również promuje występowanie zapaleń. Ogranicz kofeinę do jednej filiżanki dziennie lub zrezygnuj z niej w ogóle.

Tłuszcze trans – te tłuszcze zwiększają ryzyko zapaleń.

Nadmiar kalorii – nadwaga powoduje nasilanie bólu pleców.

Jakie suplementy na ból kręgosłupa?

 1. Olej z ryb (2000mg dziennie)

Ludzie z problemami z kręgosłupem mają zwiększone zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3. Zmniejszają one powstawanie zapaleń. Suplementacja jest często wymagana, ponieważ większość z nas nie dostarcza naszemu ciału zalecanej dziennej dawki kwasów omega-3.

 1. Kurkuma (1000mg dziennie)

Kurkumina w kurkumie to substancja aktywna o właściwościach przeciwzapalnych. Pomaga też zwalczać ból.

 1. Proteolityczne enzymy – bromelaina i papaina (500mg 3 razy dziennie)

Znajdują się między innymi w ananasie. Można je też kupić jako suplement diety w kapsułkach. Jest to naturalny środek przeciwzapalny, który pomaga też zmniejszyć obrzęki.

 1. MSM (2000-8000mg na dobę)

MSM to suplement przeciwzapalny o wysokiej zawartości siarki, która pomaga odbudować chrząstkę. Może pomóc też w złagodzeniu skurczy mięśni.

 1. Magnez (400-500mg na dobę)

Magnez zwany jest „minerałem relaksującym”, ponieważ pomaga rozluźnić mięśnie i zmniejszyć poziom stresu. W nadmiernych dawkach może powodować biegunki, dlatego też nie należy przesadzać z jego ilością.

 1. Olej z mięty pieprzowej

Olej z mięty pieprzowej powoduje uczucie chłodu, dzięki czemu zmniejsza ból pleców. Można go zmieszać z olejem kokosowym i pocierać nim bolące miejsca.

2 Komentarze
 1. Ela mówi

  Znajoma namówiła mnie na terapię czaszkowo-krzyżową i po kilku zabiegach bule zniknęły, jak ktoś ma możliwość polecam dla mnie pomogła.

 2. Ela mówi

  Znajoma namówiła mnie na terapię czaszkowo-krzyżową i po kilku zabiegach bule zniknęły, jak ktoś ma możliwość polecam dla mnie pomogła.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.