Zapalenie korzonków

Zapalenie korzonków to nic przyjemnego, o czym przekonało się wielu z nas. Niespodziewany ból potrafi wyłączyć nas z życia na wiele dni, a my zdajemy się pozostawać wobec niego bezsilni. Nie musi tak być, bo wystarczy poznać skuteczne sposoby radzenia sobie z bólem, bez recepty, bez wizyt u lekarzy, bez ingerencji chirurgicznej.

Przyczyny zapalenia korzonków

Zapalenie korzonków to przykra dolegliwość, u której podłoża leżą różne czynniki. Kobiety z pewnością pamiętają ostrzeżenia naszych mam i babć dotyczące noszenia kusych ubrań w trosce o nasze zdrowie. Jeśli wtedy potraktowaliśmy je z przymrużeniem oka, dziś możemy wiedzieć już czym jest zapalenie korzonków. Przewianie korzonków to nie mit, a smutna rzeczywistość – zbyt lekkie ubrania mogą szybko zemścić się na naszych nerwach i spowodować silny ból. Korzonki to nic innego jak włókna nerwowe odchodzące od rdzenia kręgowego. Jak sama nazwa wskazuje są bardzo delikatne i podatne na wszelkie zmiany, nie tylko temperatury, ale także stanu zdrowia kręgosłupa i sąsiadujących mięśni. Na kręgosłup może być wywierany nacisk, np. spowodowany wadą postawy (skolioza), urazem, guzem, wypadnięciem dysku, zapaleniem kości lub stawu. Uciskanie lub inne podrażnienie nerwów kończy się więc nieprzyjemnym bólem, ale nie tylko. Jakie są jeszcze inne objawy zapalenia korzonków?

Objawy zapalenia korzonków

Zapalenie korzonków objawy ma bardzo charakterystyczne. Wśród nich możemy wymienić:

  • Silny ból w dole pleców (gdy pojawia się podczas wykonywania jakiejś czynności może świadczyć nawet o wypadnięciu dysku)
  • Ból może promieniować w górę pleców lub do pośladków
  • Przykurcz mięśni utrudniający przebywanie w określonej pozycji
  • Osłabienie siły nóg i rąk, ich drętwienie, mrowienie, ból
  • Objawy infekcji – katar, kaszel, ból głowy, gorączka, bóle mięśniowo-stawowe itd.
  • Słabsze czucie i zaburzony refleks

Zapalenie korzonków może wystąpić w dowolnej części kręgosłupa wzdłuż przebiegu nerwu, ale najczęściej atakuje dolną część kręgosłupa lędźwiowego. Bardzo rzadko zdarza się, że zapalenie dosięga klatki piersiowej powodując nieprzyjemny ucisk w środkowej części kręgosłupa.

Czy jesteś w grupie ryzyka?

Na zapalenie korzonków naraża nas szczególnie praca fizyczna, która jest dużym obciążeniem dla kręgosłupa. Kolejną grupą są zapaleni sportowcy, którzy nie do końca znają swoje możliwości lub ignorują powtarzające się bóle. Jeżeli w twojej rodzinie występowały schorzenia kręgosłupa, możesz być bardziej podatny na zapalenie korzonków nerwowych. Jeżeli wykonujesz jakąkolwiek pracę w terenie ubierz się adekwatnie do pogody, a zawsze miej ze sobą dodatkową odzież chroniącą przed wiatrem.

Leczenie zapalenia korzonków

Zapalenie korzonków dobrze reaguje na leczenie zachowawcze, które nie likwiduje co prawda przyczyny choroby, ale zmniejsza objawy, które stają się bardziej znośne dla samego pacjenta. Większość osób odczuwa ulgę po lekach przeciwzapalnych, ale polecaną formą terapii są także masaże a w niektórych przypadkach specjalne ćwiczenia. Wszystkie osoby z zapaleniem korzonków powinny unikać aktywności fizycznej, choć ten warunek akurat łatwo uzyskać zważając na duży ból, wręcz przykuwający do łóżka.

Inną opcją jest stosowanie maści przeciwzapalnych i przeciwbólowych jak Neo-Capsiderm które omijają żołądek, a trafiają wprost w miejsce bólu. Dodatkowo mogą rozgrzewać miejsce i lepiej, aby chorzy wybierali właśnie takie preparaty, a nie chłodzące, które będą lepsze w stłuczeniach i tym podobnych urazach. Ciepło działa na korzonki terapeutycznie, dlatego kolejny sposób na ulżenie w bólu to zażywanie kąpieli leczniczych z borowiną.

Borowina stosowana jest w leczeniu chorób reumatycznych i narządów wewnętrznych, dosłownie wyciąga chorobę z organizmu.

Efekty krótkotrwałe z zastosowania borowiny to znieczulenie, a długotrwałe zmniejszenie odczuwanego bólu w zmienionych chorobowo miejscu.

Oprócz zabiegów pielęgnacyjnych dobrym rozwiązaniem problemów z korzonkami jest masaż – delikatne uciskanie w odpowiednich miejscach na ciele daje bardzo zadowalające rezultaty. W połączeniu z olejkami aromatycznymi może zyskać działanie rozluźniające, uśmierzające ból i rozgrzewające. Wystarczy wymieszać olejek aromatyczny, np. z oliwą z oliwek w tych samych proporcjach. Oczywiście najlepszy efekt uzyskasz oddając się w ręce specjalisty, który dobierze odpowiednią technikę i siłę nacisku.

Maść końska rozgrzewająca

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeżeli podane wyżej propozycje nie przynoszą spodziewanych rezultatów, a ból jest naprawdę dokuczliwy, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Lekarz może zalecić ci sterydy ? w maściach lub zastrzykach, które zawsze powinny być przepisywane w ostateczności zważywszy na wiele skutków ubocznych jakie ze sobą niosą. Pomimo skutków ubocznych, zastrzyk ze sterydami jest dobrym sposobem na zniesienie stanu zapalnego i podrażnienia nerwów, dlatego jeśli to konieczne, nie należy się takiego zabiegu obawiać.

Jak uniknąć zapalenia korzonków?

Zapalenie korzonków jest do uniknięcia, wystarczy abyś stosował się do kilku prostych zaleceń. Przede wszystkim – oszczędzaj się. Nie oznacza to z miejsca rezygnacji ze wszystkich zagrażających kręgosłupowi sytuacji, ale oszczędzania go. Podnosząc ciężary wybijaj się nie z kręgosłupa, a nóg. Unikaj nadmiernego obciążenia szyi i pleców. Zachowaj właściwą wagę ciała, by odciążyć kręgi. Ubieraj się stosownie do pogody, a panie niech zrezygnują z odsłoniętych brzuchów w trosce o własne zdrowie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.