Jak leczyć alergiczne zapalenie spojówek?

Jak leczyć alergiczne zapalenie spojówek?
5 (100%) 11 votes

Gdy twoje oczy są narażone na działanie substancji, takie jak pyłki lub pleśnie zarodników, mogą stać się czerwone, swędzące i wodniste. Objawy te dają pewność, że masz do czynienia z alergicznym zapaleniem spojówek. Jak leczyć alergiczne zapalenie spojówek, aby załagodzić objawy i jak najszybciej wrócić do normalnych zajęć?

Wnętrze powiek, które ma za zadanie chronić gałkę oczną posiada membranę, tzw. spojówkę. Spojówka jest bardzo delikatna a przez to podatna na podrażnienie w kontakcie z alergenami, zwłaszcza podczas sezonu na katar sienny. Zapalenie spojówek jest dość powszechne i dotyczy około jednej piątej populacji. Jest to reakcja organizmu na substancje, które uważa za potencjalnie szkodliwe i choć nie możemy jej zapobiegać u źródła, to jesteśmy w stanie znieść symptomy choroby.

Alergiczne zapalenie spojówek u każdego z nas przechodzi nieco inaczej. Przede wszystkim można je podzielić ze względu na nasilenie objawów. Ostre zapalenie występuje nagle, najczęściej po wyjściu z domu. Powieki momentalnie puchną, oczy stają się przekrwione, swędzą lub pieką. Do tego dochodzą wodnisty katar i łzy, ponieważ w ten sposób organizm chce powstrzymać przedostanie się większej ilości alergenów do organizmu.

Mniej popularny stan to przewlekłe alergiczne zapalenie spojówek, które występuje cały rok, bez względu na sezon czy pogodę. Organizm reaguje na stałą styczność z alergenami, do której zaliczamy żywność, kurz, sierść zwierząt. Typowe objawy reakcji alergicznej to pieczenie i swędzenie oczu, wrażliwość na światło, katar, zmęczenie i rozdrażnienie. Istnieją podejrzenia, że podobne stany mogą wywoływać grzybice przewodu pokarmowego.

Przyczyny alergicznego zapalenia spojówek

Alergiczne zapalenie spojówek występuje, gdy organizm próbuje się bronić przed związkami uznawanymi za wrogie. System odpornościowy włącza do walki białe krwinki, które momentalnie wywołują stan zapalny, jako reakcję na unicestwienie kolejnych związków.

Substancje, które najczęściej odpowiadają za zapalenie to:

 • Kurz
 • Pyłki traw i drzew
 • Zarodniki pleśni
 • Sierść zwierząt
 • Środki czystości, perfumy, kadzidełka

Jak widać wszystkie wyżej wymienione czynniki łączy jedna zasadnicza cecha – są one w postaci lotnej lub unoszą się w powietrzu docierając do naszych nozdrzy i oczu, po czym wywołują reakcję obronną organizmu na wydzielaną histaminę. Niektóre osoby mogą ponadto źle znieść soczewki kontaktowe i krople do oczu lub inne leki.


Alergiczne zapalenie spojówek jest rodzajem alergii, która dotyka naszych oczu. Jeśli jesteśmy chorowici i podejrzewamy u siebie alergie na różne substancje, to jesteśmy bardziej narażeni na rozwój tej odmiany zapalenia. Alergie są przekazywane z pokolenia na pokolenie, dlatego obecność jakiejś w rodzinie predestynuje nas do nich jeszcze mocniej. Alergie mogą się ujawnić w każdym wieku ? u dorosłych, osób starszych, dzieci i młodzieży. Nie istnieje zależność przemawiająca za tym kiedy się to stanie. Jeżeli cierpisz na alergię i przebywasz w miejscu o wysokim zapyleniu, to prawdopodobnie rozwinie się u ciebie zapalenie spojówek.

Objawy alergicznego zapalenia spojówek

Zaczerwienienie, przekrwienie oczu, świąd i pieczenie. Możesz odczuwać pobolewanie głowy. Do objawów może dołączyć katar, opuchlizna nosa i oczu. Lekarz stawia diagnozę po obejrzeniu oczu. Sprawdzi także historię alergii u ciebie i w twojej rodzinie. Może wypisać lek na receptę, ale ich skuteczność jest według niektórych osób porównywalna z działaniem szeroko dostępnych kropli wydawanych bez recepty. Testy alergiczne nie są konieczne do potwierdzenia diagnozy, jeśli wiesz, że objawy wywołał konkretny czynnik. Na przyszłość staraj się go po prostu unikać.

Krople do oczu Polcrom na alergiczne zapalenie spojówek

Leczenie alergicznego zapalenia spojówek

Leki na alergiczne zapalenie spojówek to krople do oczu, które działają odmiennie, niż leki na receptę, ale wywołują ten sam efekt – zmniejszają zaczerwienienie, opuchliznę, pieczenie i swędzenie oczu. Aby zmniejszyć ekspozycję na alergeny powinno się zamknąć okna, by nie wpuszczać do wnętrza pyłków w sezonie kataru siennego. Dom powinien być utrzymywany w czystości, wolny od kurzu i brudu. Możesz zainwestować w oczyszczacz powietrza, który będzie łatwy w montażu szczególnie w domach wolnostojących. Zmień dotychczasowe środki czystości na ekologiczne i naturalne lub sporządź je sama w domu.

Co robić, gdy masz alergię oczu?

 • Nie pocieraj oczu
 • Zastosuj chłodny kompres
 • Zażyj tabletkę z antyhistaminą
 • Wydmuchaj dokładnie nos i przepłucz oczy lub zakropl do nich tzw. sztuczne łzy
 • Zakropl krople przeciwzapalne, np.Starazolin przeciw alergii
 • Zakropl krople łagodzące przekrwienie, np. Bepanthen Eye

Leczenie nie uwolni cię od problemu, dlatego musisz zachować czujność i zmniejszać ryzyko wystąpienia alergii. Raz pojawiająca się alergia nie minie, dlatego zawsze miej przy sobie odpowiednie leki zmniejszające reakcję alergiczną. Użyj ich jak najszybciej, gdy objawy nie są jeszcze bardzo nasilone.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Układ Nerwowy, Zdrowie
Niedobór selenu – przyczyny, objawy, źródła i funkcje

Zamknij